شورای امنیت بر تداوم مبارزه با داعش تاکید کرد

نیویورک- ایرنا- اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، داعش را همچنان بزرگترین تهدید صلح و امنیت بین الملل دانستند و بر ادامه مبارزه با آن تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه تشکیل جلسه داد تا درباره آخرین روند مبارزه با تروریسم و داعش تبادل نظر شود.
ولادیمیر ورونکوف معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور مبارزه با تروریسم ، گزارشی ارائه داد که در آن تاکید شد: سازمان ملل یک نیروی قدرتمند جهانی در مبارزه با داعش است.
وی افزود: در عراق و سوریه، حدود 14 تا 18 هزار داعشی حضور دارند که از این تعداد، حدود 3 هزار نفر تروریست خارجی هستند.

وی تاکید کرد: داعش حملات خود از جمله اهداف غیرنظامی را متوقف نمی کند.
جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد هم اظهار کرد: تروریسم تهدیدی است که به سرعت در حرکت است. توجه به ریشه های ایجاد این مساله، حیاتی است. حقوق بشر، تساوی جنسیت و پیشگیری بخش های استراتژی مبارزه موثر و جامع با تروریسم است.
وی افزود: ما از معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور مبارزه با تروریسم به خاطر همکاری با اعضای این سازمان در مبارزه قدرتمند با تروریسم تشکر می کنیم.
سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: ائتلاف موفق ما در مقابله با داعش نشان داده است که می توانیم به آنچه که می خواهیم با تشریک مساعی دست یابیم. ما نمی توانیم این مبارزه را رها کنیم.
فرانسوا دلاتره سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد هم با تکرار مواضعی مشابه مواضع آمریکا گفت: اکنون زمان دست کشیدن از مبارزه نیست. داعش هنوز یک تهدید تروریستی جدی برای صلح و امنیت بین المللی است.
وی افزود: اقدامات ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در هر دو جنبه نظامی و شهروندی باید ادامه یابد.
سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد سه اولویت مبارزه با داعش را هم اینگونه برشمرد: مبارزه با تامین مالی تروریسم، بازگرداندن تروریست های خارجی و جلوگیری از استفاده گروه های تروریستی از اینترنت.
جاناتان آلن معاون نمایندگی انگلیس در سازمان ملل متحد هم موضع آمریکا را تکرار کرد و گفت: انگلیس افتخار دارد که یکی از اعضای ائتلاف مبارزه با داعش است. ما یک کمک کلیدی در پیشرفت ایجاد شده برای مبارزه با داعش داشته ایم.
وی افزود: به هر حال از نظر انگلیس، داعش همچنان یک بزرگترین تهدید قابل توجه است و اولویت نخست انگلیس برای مبارزه با تروریسم باقی می ماند.