درخواست فرماندار ملکان بر ایجاد پایگاه پژوهشی در قلعه بختک لیلان

تبریز - ایرنا - فرماندار ملکان خواستار ایجاد پایگاه پژوهشی در قلعه بختک لیلان از توابع این شهرستان شد.‎

درخواست فرماندار ملکان بر ایجاد پایگاه پژوهشی در قلعه بختک لیلان
درخواست فرماندار ملکان بر ایجاد پایگاه پژوهشی در قلعه بختک لیلان

به گزارش ایرنا، محمدباقر خانی روز پنجشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات قلعه بختک لیلان افزود: با وجود گذشت بیش از 20 سال از ثبت این قلعه در فهرست آثار تاریخی، روند کاوش در آن به کندی انجام می شود.

وی با اشاره به قرار گرفتن شهر شیز در این قلعه باستانی به عنوان پایتخت پادشاهان ساسانی، اظهار کرد: آثار و سکه های به دست آمده از دوران ساسانی از این اثر تاریخی نشان از قدمت آن دارد.

فرماندار ملکان یادآوری کرد: با وجود تمامی این پتانسیل ها و آثار موجود، پایگاهی برای پژوهش و تحقیق در آن ایجاد و احداث نشده و کارهای اندکی هم که در زمینه کاوش انجام شده با گذشت زمان اثر خود را از دست می دهد.

خانی، از مشکلات قلعه بختک لیلان را وجود اماکن مسکونی در حاشیه قلعه دانست و ادامه داد: 30 خانوار ساکن در حریم این قلعه همچنان بلاتکلیف بوده و اجازه هرگونه ساخت و ساز و یا تعمیر خانه به آن ها داده نمی شود.

وی گفت: این خانه ها به اندازه ای آسیب پذیر شده که در اثر کوچکترین حادثه ای تخریب می شود و باید برای تخریب و جایگزینی آن ها در سریع ترین زمان اقدام شود.

قلعه بختک در ورودی شهر لیلان واقع شده و در سال ۱۳۷۹ با شماره ۲۷۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و دارای محوطه حدود ۱۶۰ هکتار است.

شهرستان ملکان با 110هزار نفر جمعیت در 155کیلومتری تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.

خبرنگار: قادر منجمی ** انتشار دهنده:محمد رستگار

8023/6183انتهای پیام /*

گزارش مشکل
قلعهآثارلیلان