ایران ریاست کمیته آموزش پرورش کشورهای قلب آسیا را بخوبی پیش برده است

کابل - ایرنا - وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که در میان کشورهایی که ریاست کمیته های تخصصی در روند استانبول یا کشورهای قلب آسیا را بر عهده دارند، جمهوری اسلامی ایران کمیته آموزش و پرورش این روند را بصورت فعال به پیش برده است.

ایران ریاست کمیته آموزش پرورش کشورهای قلب آسیا را بخوبی پیش برده است
ایران ریاست کمیته آموزش پرورش کشورهای قلب آسیا را بخوبی پیش برده است

به گزارش ایرنا، «محمد خیرالله آزاد» معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز چهارشنبه در یک نشست مشترک با رئیس همکاری های منطقه ای وزارت امور خارجه در امور کشورهای قلب آسیا، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد مطلوب تر این کمیته خواستار همکاری کشورهای حامی قلب آسیا نیز شده که ما در حال پیگیری آنها هستیم.

افغانستان، آذربایجان، چین، ایران، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، عربستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عربی، کشورهای عضو نشست قلب آسیا را تشکیل می دهند.

استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد، انگلیس و آمریکا از جمله کشورهای حامی این روند هستند.

روند استانبول یا کشورهای قلب آسیا در 2 نوامبر سال 2011 میلادی به ابتکار افغانستان به منظور تقویت همکاری های منطقه ای برای منطقه قلب آسیا شروع بکار کرد.

محور مسائل و موضوعات نشست کشورهای قلب آسیا، افغانستان و ثبات و جایگاه این کشور در منطقه است.

سازمان ملل متحد، بنیاد آغاخان، بانک توسعه آسیایی، کنفرانس تدبیر و تعامل اعتمادسازی در آسیا، پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری های اقتصادی، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان منطقه ای جنوب آسیا یا سارک از سازمان های بین المللی حامی این روند محسوب می شوند.

برگزاری نشست ها و همایش های منطقه ای از جمله مبارزه با افراط گرایی، چگونگی کنترل محموله های مواد مخدر، تدوین برنامه های آموزشی و مدیریت حوادث در باره افغانستان و پاکستان، مبارزه با حملات انتحاری، بیماری های ساری و آموزش و پرورش از مهمترین فعالیت های کشورهای قلب آسیا است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که ششمین نشست کشورهای قلب آسیا در 4 دسامبر 2016 (14 آذر امسال) در شهر «امریتسر» هند در ایالت پنجاب برگزار می شود که رئیس جمهوری افغانستان با نخست وزیر هند آنرا افتتاح خواهند کرد.

«رامین» رئیس همکاری های منطقه ای وزارت امور خارجه افغانستان در امور کشورهای قلب آسیا در پاسخ به پرسشی در باره احتمال عدم حضور پاکستان در ششمین نشست کشورهای قلب اسیا در واکنش به تحریم نشست کشورهای جنوب آسیا یا «سارک» توسط افغانستان و هند گفت که اسلام آباد به دنبال قطع رابطه با افغانستان نیست و در این نشست شرکت می کند.

وی افزود که به نظر می رسد پاکستان از راه حضور در نشست های منطقه ای و بین المللی می تواند فشارهای جامعه جهانی برخود را کاهش دهد به همین دلیل در نشست کشورهای قلب آسیا در هند شرکت خواهد کرد و چنانچه در این نشست ها حاضر نشود، به گفته وی ناچار خواهد شد فشارهای جهانی را تحمل کند.

نشست این کشورها از سال 2011 تا سال 2015 میلادی به ترتیب در استانبول ترکیه، کابل پایتخت افغانستان، الماتی قزاقستان، بیجنیگ چین و اسلام آباد، پایتخت پاکستان برگزار شده است و نشست ششم قرار است چهارم دسامبر میلادی آینده در هند برگزار شود.

نشست کشورهای قلب آسیا در سه سطح کمیته های فنی، وزیران خارجه و مقام های ارشد کشورهای عضو برگزار می شود.

رهبری کمیته های تدبیر اعتمادسازی را پاکستان و قزاقستان، آموزش و پرورش را جمهوری اسلامی ایران، مبارزه با تروریسم را افغانستان، امارات و ترکیه، مبارزه با مواد مخدر را فدراسیون روسیه و آذربایجان، تجارت را هندوستان و کمیته امور زیربنائی را جمهوری ترکمنستان برعهده دارند.

رئیس همکاری های منطقه ای وزارت امور خارجه افغانستان گفته است که نقش کشورهای قلب آسیا برداشتن موانع بزرگ سیاسی و سایر مشکلات اساسی در مسیر رسیدن به اهداف پیش بینی شده است.

آساق*291**1610**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینیانتهای پیام /*

گزارش مشکل
قلبآسیاافغانستان