رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی: ایران به عنوان کشوری امن مورد توجه کشورهای جهان است

تبریز - ایرنا - نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی گفت: امروز در جهان، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری امن، مورد توجه کشورها بوده و در مسائل منطقه و جهان یکی از کشورهای تأثیرگذار است.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی: ایران به عنوان کشوری امن مورد توجه کشورهای جهان است
رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی: ایران به عنوان کشوری امن مورد توجه کشورهای جهان است

به گزارش ایرنا، محمد حسین فرهنگی عصر سه شنبه در نشست گزارش و هم اندیشی در مجتمع 29 بهمن تبریز اظهار کرد: تاثیرگذاری ایران در جهان تاحدی است که انتخابات آمریکا نیز تحت تاثیر مسائل مرتبط با ایران است و موضوع کشورمان یکی از محورهای اصلی انتخاباتی است.

وی در خصوص دیپلماسی خارجی ایران اضافه کرد: به بن بست رسیدن عربستان در مصاف با یمن، پیروزی اخیر حزب الله لبنان در تعیین رئیس جمهور، حوادث بعد از کودتا در ترکیه، پیروزی های میدانی در عراق و سوریه همه نشانه های موفق دیپلماسی جمهوری اسلامی در منطقه است.

فرهنگی گفت: در سطح بین الملل نیز در صورت پافشاری مناسب بر اجرای کامل تعهدات طرف مقابل در برجام، می توان به گسترش بیشتر روابط کشورمان با کشورهای مختلف دست یافت.

**تعریف تروریسم از نگاه جمهوری اسلامی ایران و FATF متفاوت است

فرهنگی در ادامه این نشست اظهار کرد: این اتحادیه بین المللی (Financial Action Task Force ) یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که به منظور مبارزه با پول شویی و تروریسم شکل گرفت.

وی افزود: اعضای این سازمان را کشورهایی تشکیل می‌دهند که از مراکز مهم مالی و اقتصادی جهان و هماهنگ با گروهG7 هستند و چندی پیش بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ ای اعلام کرد که با کارگروه ویژه اقدام مالی به توافق رسیده است.

فرهنگی گفت: این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در تعریف تروریسم فرمودند که ' تروریسم یعنی اینکه مجموعه ای، سازمانی، گروهی یا دولتی بخواهد کار خود را با ایجاد ترور و وحشت و قتل و ناامنی پیش ببرد، مجموعه ‌ای برای رسیدن به مقاصد شوم خود، یک عدّه انسان را، از هر نوع و جنس، در هرجایی، بدون دشمنی خاص و بدون جرم و گناهی، نابود کند'.

فرهنگی خاطرنشان کرد: در حالی که از نگاه FATF تروریسم یعنی حزب الله لبنان، حماس، جهاد، انصارالله، سپاه قدس و همه نیروهای مقاومت که برای حفظ و حراست از خاک وطن خود با قدرت های استکباری و نظام های دست نشانده آن ها در حال جهاد هستند.

نماینده مردم تبریز در خانه ملت گفت: اقدام به عمل آمده باعث شده تا فعلا ایران از لیست سیاه بیرون بیاید تا عملا امکان نقل و انتقال پول از خارج به ایران و ایران به خارج به وجود آید.

فرهنگی افزود: مجلس ضمن استقبال از این نتیجه تاکید کرده که باید اقدام بر اساس سه قانون مرتبط و مصوب مجلس باشد که در آنها تفاوت دیدگاه تصریح شده و دولت مکلف به رعایت شده است.

** اولویت در قراردادهای نفتی با سرمایه گذران داخلی است

فرهنگی با اشاره به بیانات وزیر نفت در مجلس که به صراحت اعلام کرد قراردادهای جدید نه واگذاری امتیاز است و نه قرارداد فروش، بلکه قرارداد سرمایه گذاری با اولویت میادین مشترک است، اظهار کرد: در مجلس هم تأکید شد که در شرایط مساوی باید اولویت با سرمایه گذاران داخلی باشد نه سرمایه گذار خارجی.

وی افزود: ایرادهای دیگری هم وجود داشت که با تأکیدات به عمل آمده موارد متعددی اصلاح شد.

** دستیابی به افق های جدید در اقتصاد در قانون برنامه ششم پیش بینی شده است

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط نابسامان اقتصادی کنونی اقتضا می کند اقتصاد و توسعه در کشور با رویکردی زمان بندی شده شاهد تحولات جدید باشد.

فرهنگی افزود: در کارگروه زیربنایی تصمیمات خوبی گرفته ایم که که تمام آن به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده و حوزه هایی مانند عمران، صنعت، شهرک های صنعتی، صنایع معدنی و صنایع دستی، کشاورزی، آب، محیط زیست و انرژی از جمله محورهایی است که احکام قانونی روشنی را در آنها تصویب کرده تا رونق اقتصادی و جنب و جوش و فعالیت در اقتصاد، به رکود فعلی پایان دهد.

وی اضافه کرد: اصلاح نظام اداری و روابط کار، عدالت در نظام پرداخت و اداره صحیح بیمه ها، قانون برنامه در موضوع نظام اداری و پرداخت ها نیز دستاوردهای مناسبی خواهد داشت.

فرهنگی گفت: با انتقال بیمه های درمانی به بهداشت و درمان مخالفیم، قانون کار باید به گونه ای اصلاح شود که معایب قانون فعلی به نفع کارگر و کارفرما اصلاح شود نه آن که بر مشکلات فعلی بیافزاید و موضوع اشتغال نیز باید به درستی مدیریت شده و به فرصتی برای توسعه همه جانبه کشور منتهی شود.

**مسائل استانی از دغدغه های نمایندگان است

فرهنگی با اشاره به شکل گیری تعامل مناسب در بین نمایندگان استان که زمینه پیگیری های مناسب را فراهم ساخته گفت: مسائل پولی و بانکی، صنعتی، معدنی و عمرانی از محورهای اصلی مورد توجه نمایندگان است و پیگیری مسأله کارخانه ماشین سازی، ریخته گری و فولاد میانه، مس آذربایجان، نفلین سینیت سراب و پروژه های عمرانی بویژه راه آهن تبریز میانه و آزاد راه تبریز بازرگان از موضوعات مطرح در مجمع نمایندگان است.

وی با تقدیر از مسوولان استانی در موضوع بولبرینگ سازی افزود: در کمیسیون تلفیق برنامه تصویب کردیم که دولت بر اهلیت و انجام تعهدات مربوط به واگذاری ها نظارت کامل داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: با گذشت نزدیک 4 سال از عمر دولت، مسوولان به جای انتقاد از گذشتگان، مقداری هم از عملکردهای واقعی خود بگویند و از اتهام زنی و اقدامات خلاف واقع، اجتناب کنند.

فرهنگی در مورد حفاری های اخیر در محوطه بنای تاریخی ارک تبریز گفت: تا جایی که اطلاع داریم، حفاری در اطراف ارک تبریز متوقف شده و با توجه به اهمیت بنای تاریخی ارک و مصلای تبریز همواره توصیه این بوده که با هماهنگی مصلا و میراث فرهنگی و شهرداری، منطقه به گونه ای طراحی شود که با رعایت اصول زیبایی شناختی و معماری شاهد مجموعه ای زیبا و جذاب برای همه مردم تبریز و گردشگران داخلی و خارجی باشیم.

وی افزود: بارها پیشنهاد کرده ایم دیواری به موازات دیوار مصلا و قرینه آن در ضلع غربی احداث و امکان بازدید عموم از ارک با طراحی مسیری مفرح و زیبا فراهم شود.

خبرنگار:عیسی عطاپور** انتشار دهنده: محمد رستگار

3077/6183انتهای پیام /*

گزارش مشکل