ورود سلبریتی‌ها به مجلس

با افزایش هزینه‌های انتخاباتی در صورت استانی‌شدن انتخابات، کسانی می‌توانند به عرصه انتخابات مجلس ورود پیدا کنند که از پشتیبانی مالی بالایی برخوردار باشند و سلبریتی‌ها هم امکان حضور در مجلس را پیدا می‌کنند.

علیرضا‌بیگی  ورود سلبریتی‌ها به مجلس

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز ، عضو کمیسیون «امور داخلی کشور و شورا‌ها» در مجلس گفت: با افزایش هزینه‌های انتخاباتی در صورت استانی‌شدن انتخابات، کسانی می‌توانند به عرصه انتخابات مجلس ورود پیدا کنند که از پشتیبانی مالی بالایی برخوردار باشند و سلبریتی‌ها هم امکان حضور در مجلس را پیدا می‌کنند.

احمد علیرضا‌بیگی با اشاره به طرح «اصلاح قانون انتخابات مجلس» - که موضوع استانی‌شدن انتخابات مجلس نیز در متن آن قرار دارد - گفت: افرادی که می‌کوشند موضوع استانی‌شدن انتخابات مجلس را مطرح کنند همواره به دنبال این است هستند تا نمایندگان را از خرده‌کاری‌ها در حوزه‌های انتخابیه خلاص کنند تا نماینده در قواعد ملی به قانون گذاری بپردازد.

طرح تشدید بی عدالتی
وی افزود: هدف طراحان طرح، هدف خوبی است، اما با این راه و مسیری که دوستان طراح طی می‌کنند این طرح محقق نمی‌شود و بلکه به تشدید بی‌عدالتی می‌انجامد.

مُدل تهرانی - شهرستانی
علیرضا‌بیگی تصریح کرد: دوستان طراح می‌کوشند مُدل انتخابات مجلس در تهران را به کل کشور تعمیم دهند. ما دیدیم که در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی اصولگرایان برنده انتخابات شدند و نفر سی و یکم با داشتن بیش از یک میلیون رای از ورود به مجلس بازماند. همچنین در انتخابات مجلس دهم هم اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات بودند، اما نفر سی و یکم با داشتن بیش از یک میلیون رای نتوانست به مجلس راه پیدا کند بنابراین با این مُدل حدود یک میلیون نفر از پایتخت احساس می‌کنند که در مجلس نماینده‌ای ندارند بنابراین این مُدل، مسدل جامعی نیست که بخواهیم آن را به کل کشور تعمیم دهیم. چرا که این مُدل می‌تواند حتی تبعات امنیتی هم برای ما در پی داشته باشد.

تبعات منفی
این نماینده مجلس با اشاره به تبعات امنیتی طرح استانی شدن انتخابات، تاکید کرد: به عنوان مثال با در نظر گرفتن این طرح، فلان گروه مذهبی در فلان استان به هیچ عنوان نمی‌توانند نماینده‌ای در مجلس داشته باشند و یا اینکه در آذربایجان غربی ممکن است اکثریت متشتت در مقابل اقلیت منسجم نتوانند نماینده‌ای را به مجلس بفرستد.

ریز هزینه‌ها/ سلبریتی‌ها در بهارستان
عضو کمیسیون «امور داخلی کشور و شورا‌ها» در مجلس با بیان اینکه این طرح هزینه‌های انتخابات را برای نامزد‌ها افزایش می‌دهد، اظهارداشت: به دلیل اینکه هزینه‌های انتخاباتی در این طرح افزایش می‌یابد و کسانی می‌توانند به عرصه انتخابات مجلس ورود پیدا کنند که از پشتیبانی مالی بالایی برخوردار باشند.

علیرضا‌بیگی ادامه داد: این پشتیبانی مالی در واقع باعث بروز برخی آلودگی‌ها در فرایند قانون‌گذاری در کشور خواهد بود و همچنین کسانی که دارای پشتیبانی سیاسی هستند می‌توانند به مجلس راه پیدا کنند. البته پیرو این طرح چهره‌ها و سلبریتی‌ها هم امکان حضور در مجلس را پیدا می‌کنند.

دست‌های خالی
عضو کمیسیون «امور داخلی کشور و شورا‌ها» در مجلس بیان داشت: معتقدم دست طراحان این طرح به جهت استدلال در مقابل آفت‌هایی که متوجه این مُدل از برگزاری انتخابات است، خالی است چرا که این طرح دارای جامعیت نیست و نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طرح استانی - شهرستانی شدن انتخابات با سیاست‌های کلی انتخابات مغایرت دارد، گفت: طبق این سیاست‌ها هر جغرافیایی باید برای خود صاحب نماینده‌ای باشد.

شور با شورا
علیرضا‌بیگی با اشاره به مذاکره با شورای نگهبان در راستای تناسبی کردن انتخابات، بیان داشت: در حال حاضر در زمینه مُدل تناسبی کردن انتخابات با شورای نگهبان به نتایجی دست پیدا کرده‌ایم. در این روش آحاد مردم می‌کوشد تا احزاب و گروه‌ها کرسی در انتخابات داشته باشند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه البته تهیه این قبیل طرح‌ها در پایان عمر مجالس بدین منظور است که برخی می‌خواهند عرصه را برای رقبای خود تنگ‌تر کنند، اظهار داشت: البته در این بین برخی می‌کوشند خودشان با گارانتی بیشتر در دوره بعد انتخابات حضور پیدا کنند و پس از آن شرایطی وضع کرده و نهایتا خود را از شمولیت آن شرایط مستثنی کنند.

تقسیم‌بندی جناحین
وی با بیان اینکه این قبیل طرح‌ها به محدود کردن دامنه انتخاب مردم می‌انجامد، تصریح کرد: علی‌القاعده این قبیل اقدامات، اقدامات ناصوابی است و اساسا شان مجلس این است که بتواند قاطبه ملت ایران را نمایندگی کند.

میزان