بافت تاریخی نراق دلیجان تعیین حریم شد

بافت تاریخی نراق دلیجان تعیین حریم شد

اراک- مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: بافت تاریخی شهر نراق به عنوان یکی از ارزشمندترین بافت های تاریخی کشور و به منظور حفظ آن، تعیین حریم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، علیرضا ایزدی اظهار داشت: با ارزش ترین بافت تاریخی استان در شهر نراق قرار دارد، اما در عین حال بیشترین تهدید ها نیز متوجه آن است چراکه با معرفی این شهر به عنوان یک مقصد گردشگری، موج دست اندازی ها و تخریب ها برای تغییر کاربری های غیراصولی و ساخت و سازهای ناهمگون آغاز می شود، از این رو آینده این بافت در تهدید بود.

وی افزود: شهر نراق به واسطه بافت تاریخی کم نظیر، نزدیکی به غار منحصر به فرد نخجیر، طبیعت و جغرافیای دیدنی و همینطور تاریخ کهن، یکی از ارزشمندترین شهرهای استان به لحاظ توسعه و آینده مطلوب گردشگری به شمار می رود اما در این مسیر تهدیدهای بیشماری برای شهر وجود دارد که برنامه ها و عملیات های عمرانی غیر کارشناسی است، از این رو اعلام می داریم تمام دستگاه ها برای انجام هر برنامه و عملیاتی، به کارشناسان میراث فرهنگی استان مراجعه کنند تا این ثروت مشترک به حسرت مشترکمان تبدیل نشود.

ایزدی گفت: بافت تاریخی شهر نراق مجموعه ای از عناصر معماری و شهرسازی شامل بازار، خانه های تاریخی، آب انبار، مسجد، حمام و معابر تاریخی است که اکثرا مربوط به دوره قاجاریه و تعدادی نیز مربوط به دوره زندیه است که ارزش بافت را به لحاظ سبقه تاریخی و ساختاری بالا می برد.

وی افزود: بازار شمس السلطنه، آب انبار حاج عبدالباقی، مسجد محله پایین، خانه فاضلین نراقی امامزاده سلیمان از آثار ثبت ملی شده این بافت به شمار می روند.