حادثه‌ای مشابه بوئینگ 707 در کرج باز هم تکرار می‌شود؟

مهدی مهرور، مدیرکل مدیریت بحران البرز از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمایی که امروز در حوالی کرج دچار سانحه شد خبر داد و گفته، این هواپیما از نوع بوئینگ 707، باری و متعلق به ارتش بود که از مبدأ قرقیزستان و با بار گوشت به سمت فرودگاه پیام در حال پرواز بود اما در فرودگاه فتح دچار سانحه شد.

حادثه‌ای مشابه بوئینگ 707 در کرج باز هم تکرار می‌شود؟

صبح امروز دوشنبه 24 دی ماه یک هواپیمای باری از نوع بوئینگ 707 و متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران هنگام فرود در فرودگاه فتح کرج از باند خارج و دچار حادثه شد.

به گزارش ایسنا، این هواپیما از بیشکک قزاقستان، گوشت‌های تنظیم بازار را بارگیری و به سمت کرج پرواز کرد، جایی که قرار بود در فرودگاه پیام بنشیند نه فرودگاه فتح!

در همان لحظات اولیه حادثه با یک خلبان در خصوص این حادثه گفت و گو کردیم؛ خلبان سعید عابدین‌پور که خود بارها بر فراز این منطقه پرواز داشته از همان ابتدا احتمال داد که هم راستایی دو فرودگاه فتح و پیام آن هم در فاصله نزدیک احتمالاً خلبان را به اشتباه انداخته و چون باند فتح کوتاه‌تر از آن چیزی است که بوئینگ 707 برای نشستن نیاز دارد، هواپیما از باند خارج و به منزلی مسکونی برخورد کرده است.

فرودگاه فتح و پیام با هم چیزی در حدود 10 کیلومتر فاصله هوایی دارند.

با مطرح شدن این احتمال، قضیه رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت، بررسی‌های بیشتر و گفت و گوی ایسنا با یک کارشناس هوانوردی که نخواست نامش فاش شود نشان داد که این موضوع یک بار دیگر آن هم به فاصله چند ماه از مسافربری شدن فرودگاه پیام تکرار شده است.

این کارشناس هوانوردی به ایسنا گفته که آبان ماه امسال یک هواپیما از مشهد به سمت فرودگاه پیام در حرکت بود، خلبان که از کادر کارکشته پروازی یکی از ایرلاین‌های کشور بوده با وجود دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، فرودگاه فتح را با پیام اشتباه می‌گیرد و ارتفاع را برای فرود کم می‌کند اما در آخرین لحظات متوجه اشتباه خود می‌شود و دوباره برای فرود در پیام اوج می‌گیرد، این اشتباه ممکن بود به قیمت جان 150 مسافر به همراه خدمه پروازی تمام شود.

حال در چنین شرایطی و با توجه به حادثه امروز و ماجرای آبان ماه، این دو فرودگاه در کنار فرودگاه ناجا به یک معضل تبدیل شده و باید پیش از هر حادثه‌ای برای آن چاره‌اندیشی کرد.

حادثه‌ای مشابه بوئینگ 707 در کرج باز هم تکرار می‌شود؟


یکی از اهالی منطقه‌ای که هواپیمای بوئینگ 707 در آن دچار حادثه شد به خبرنگار ایسنا گفته، زمانی که این حادثه رخ داد یک صدای انفجار به گوش رسید و شیشه‌های منازل لرزش شدیدی داشت.

وی افزود: حادثه‌ حدود ساعت 8:30 صبح رخ داد و 10 تا 15 دقیقه بعد بود که نیروهای امدادی خود را به محل حادثه رساندند. هواپیما به یک ویلا برخورد کرده که خوشبختانه کسی در داخل ویلا حضور نداشته است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه اینجا یک منطقه نظامی است هر از گاهی صدای هلی‌کوپتر به گوش می‌رسد، اهالی تقریباً به چنین صداهایی عادت دارند اما صدای انفجار امروز زیاد بود و باعث لرزش شیشه‌های منازل شد.

این شهروند اضافه کرد: پس از وقوع حادثه متأسفانه شاهد ازدحام جمعیت در اطراف منطقه بودیم که همین رسیدن نیروهای امدادی را با مشکل مواجه کرده بود.

مهدی مهرور، مدیرکل مدیریت بحران البرز از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمایی که امروز در حوالی کرج دچار سانحه شد خبر داد و گفته، این هواپیما از نوع بوئینگ 707، باری و متعلق به ارتش بود که از مبدأ قرقیزستان و با بار گوشت به سمت فرودگاه پیام در حال پرواز بود اما در فرودگاه فتح دچار سانحه شد.

سعید عابدین‌پور، یک خلبان با اشاره به وقوع حادثه برای یک بوئینگ 707 در زیبادشت البرز، به خبرنگار ایسنا گفته، احتمال دارد به دلیل هم‌راستایی باندهای فرود فرودگاه پیام و فتح، خلبان در انتخاب محل فرود اشتباه کرده باشد.

وی افزود: وقوع یک حادثه هوایی به عوامل بسیار زیادی از جمله آشنا نبودن خلبان با منطقه فرود، بدی هوا، کاهش دید و ... بستگی دارد.

عابدین‌پور تصریح کرد: عامل حادثه‌ای که صبح امروز برای هواپیمای کارگو ارتش رخ داد هم باید بررسی شود اما احتمال دارد به دلیل هم راستایی باندهای فرود پیام و فتح، هواپیما باند اشتباهی را برای فرود انتخاب کرده باشد و از آنجایی که بوئینگ 707 برای فرود به یک باند بلند نیاز دارد و باند فتح چنین شرایطی ندارد این حادثه رخ داده است.

وی با بیان اینکه این هواپیما از قرقیزستان به مقصد فرودگاه پیام در حال حرکت بوده است، ادامه داده، باند فرود پیام و فتح در یک فاصله از هم تقریباً هم راستا هستند، اشتباه در انتخاب باند به دلیل این هم راستایی موضوعی غیر عادی نیست و از دهه‌های گذشته تاکنون ایرلاین‌های زیادی بوده‌اند که در جهان بر اثر چنین اشتباهی دچار حادثه شده‌اند.

این خلبان خاطرنشان کرد: این یک احتمال برای حادثه امروز است و علت دقیق آن باید کارشناسی شود.

هواپیمای باربری قرقیزستانی حامل بار گوشت به مقصد فرودگاه پیام بوده است
عزیزاله شهبازی، استاندار البرز صبح دوشنبه 24 دی ماه با حضور در ماهدشت کرج، محل وقوع حادثه سقوط هواپیمای باربری قرقیزستانی در جریان روند امور قرار گرفت.

هواپیمایی باربری حامل بار گوشت که صبح امروز در زیبادشت و در حوزه شهرستان فردیس سقوط کرد متعلق به کشور قرقیزستان است که به سمت فرودگاه پیام در حال پرواز بوده و در شهرک مسکونی زیبادشت سقوط کرده است.

ناصر چرخساز، مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز درباره جزئیات سانحه هوایی رخ داده در کرج به خبرنگار ایسنا گفته، فعلا جسد دو نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط کرده پیدا شده و جستجو برای یافتن سرنشینان دیگر ادامه دارد.

وی اظهار کرده، به محض اطلاع از سقوط این هواپیمای باری در پادگان نظامی فتح، هشت نیروی عملیاتی به محل اعزام شدند. با رسیدن نیروها به محل حادثه، عملیات جستجو برای مصدومان و فوتی‌های احتمالی آغاز شد.به دلیل برخورد این هواپیما با منازل مسکونی، نیروهای عملیاتی در کنار نیروهای آتش نشانی مشغول اطفاء حریق هستند.

این مسئول عنوان کرد: متاسفانه تا کنون بدن بی جان دو نفر از سرنشینان این هواپیما پیدا شده و احتمال افزایش تعداد فوتی‌ها هم با توجه به شرایط موجود زیاد است.

تحویل جسد 15 تن از قربانیان حادثه سقوط هواپیما در زیبادشت به پزشکی قانونی
مدیرکل پزشکی قانونی استان البرز از تحویل جسد 15 تن از قربانیان حادثه سقوط هواپیما در زیبادشت به پزشکی قانونی خبر داده است.

حمید داوود آبادی عنوان کرد: تاکنون اجساد 15 تن از قربانیان حادثه سقوط هواپیما شامل 14 مرد و یک زن به پزشکی قانونی استان البرز تحویل داده شده است.

حادثه‌ای مشابه بوئینگ 707 در کرج باز هم تکرار می‌شود؟


وی با بیان اینکه هویت 10 تن از جانباختگان قابل تشخیص است، تصریح کرد: همچنین نسبت به تشخیص هویت دیگر جانباختگان نیز تردد وجود داشت که بنا شد با انجام آزمایش های ژنتیک و نمونه برداری از اعضای خانواده ها نسبت به شناسایی و تشخیص هویت این افراد اقدام شود و با دستور دادستانی و انجام بررسی های نهایی اسامی این افراد اعلام خواهد شد.

یک فروند هواپیمای باری (بوئینگ 707) در پایگاه فتح سقوط کرده است
پیش از این ناصر چرخساز ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز به ایسنا گفته، فعلا اطلاعاتی از تعداد سرنشینان هواپیمای باری (بوئینگ 707) نداریم.

وی اظهار کرده دقایقی پیش یک فروند هواپیمای باری (بوئینگ 707) در پایگاه فتح سقوط کرده است. برای امداد رسانی به مصدومان این حادثه هشت تیم عملیاتی به منطقه اعزام شده است. مبداء این هواپیما فرودگاه پیام بوده و به دلایلی که هنوز مشخص نیست در پادگان فتح سپاه سقوط کرده است.

این مسئول توضیح داد: متاسفانه این هواپیما برخوردی با خانه‌های مسکونی داشته و دچار حریق شده است. در حال حاضر عملیات اطفاء حریق و عملیات جستجوی مصدومان احتمالی در حال انجام است.

فرماندار فردیس نیز گفته، هواپیمایی که امروز صبح در زیبادشت سقوط کرد متعلق به قرقیرستان بوده است.

ابوالفضل اینانلو افزود: هواپیمایی که صبح امروز در زیبادشت و در حوزه شهرستان فردیس سقوط کرد متعلق به کشور قرقیزستان بوده که به سمت فرودگاه پیام در حال پرواز بوده و در شهرک مسکونی زیبادشت سقوط کرده است.

این هواپیمای باری شامل 10 مسافر بوده که دچار سانحه شده و سقوط کرده است. تیم فنی به محل حادثه اعزام شده است. با بررسی تیم فنی بزودی جزییات بیشتری از حادثه منتشر میشود

بوئینگ ۷۰۷ یک هواپیمای جت تجاری باریک‌پیکر دوربرد با اندازهٔ متوسط است که دارای چهار موتور جت است و توسط شرکت بوئینگ طراحی و ساخته شده است.

از این هواپیما در فاصلهٔ بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۹ به تعداد ۱۰۱۰ فروند ساخته و تحویل شده‌ است. این پرنده در نزد عموم به صورت هفت صفر هفت (به انگلیسی: Seven oh Seven) تلفظ می‌شده‌ است. این هواپیما در میان گونه‌های مختلف خود بین ۱۴۰ تا ۲۱۹ مسافر ظرفیت داشته و بُرد آن بین ۴۶۳۰ تا ۱۰۶۵۰ کیلومتر است.

۷۰۷ لقب اولین هواپیمای جت ساخت بوئینگ را دارد و بال‌های آن متمایل و مجهز به غلاف موتور طراحی شده‌است. ۷۰۷ اولین هواپیمای مسافربری جت طراحی شده نبود اما اولین نمونه‌ای بود که به موفقیت تجاری دست یافت. تسلط کامل بر حمل و نقل هوائی مسافری در دههٔ ۶۰ میلادی و همچنین حضور مستمر در دههٔ ۷۰ به بوئینگ ۷۰۷ اعتبار پیشتاز بودن در عصر جت را بخشید.

این هواپیما بوئینگ را به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان هواپیمای مسافربری در دنیا مطرح کرد و منجر به تولید مجموعهٔ جت‌های تجاری با اسم 7X7 شد. هواپیماهای ۷۲۰، ۷۲۷، ۷۳۷ و ۷۵۷ که بعدها ساخته شدند عناصر طراحی مشترک زیادی در بدنه با بوئینگ ۷۰۷ دارند.

۷۰۷ برای پروازهای داخلی، بین قاره‌ای و بین اقیانوسی و همچنین حمل بار و کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار گرفته‌است. یک گونهٔ قابل تبدیل مسافری-باری با نام 707-320C نیز در سال ۱۹۶۳ وارد خدمت شده و گونه‌های مسافری نیز به نموهٔ باری تبدیل شده‌اند.

از اول بهمن‌ 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

از اول بهمن‌ 97 خودرو را با قیمت جدید بخرید +جدول قیمتهای جدید

اولین بار که غلامرضا تختی شهلا را دید

اولین بار که غلامرضا تختی شهلا را دید

سریال بانوی عمارت؛ مثلث‌ها و مربع‌های عشقی!

سریال بانوی عمارت؛ مثلث‌ها و مربع‌های عشقی!

پیشنهاد
(تصاویر) گوشت‌هایی که در هواپیمای سانحه‌دیده سوخت!

(تصاویر) گوشت‌هایی که در هواپیمای سانحه‌دیده سوخت!

(تصاویر) حضور خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ارتش

(تصاویر) حضور خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ارتش

راهنمای خرید گوشت قرمز؛ همه چیز درباره اصطلاحات و کاربردها

راهنمای خرید گوشت قرمز؛ همه چیز درباره اصطلاحات و کاربردها

عناوین برگزیده
پیش‌بینی اقتصاد ایران؛ پاسخ به پرسش‌های متداول مردم

وحید شقاقی شهری در گفتگو با فرارو بررسی کرد

پیش‌بینی اقتصاد ایران؛ پاسخ به پرسش‌های متداول مردم

پشت پرده یک شایعه مشکوک

وزارت امور خارجه شایعه «استعفای ظریف» را شایسته تکذیب هم ندانست

پشت پرده یک شایعه مشکوک

نشست ضد ایرانی لهستان به دنبال چیست؟

عبدالرضا فرجی راد نقشه تازه آمریکا را بررسی کرد

نشست ضد ایرانی لهستان به دنبال چیست؟

از میان خبرها

۱۲راز برای تولیدکنندگان و خریداران اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی در ایران

عشق مرگ‌بار پسر ایرانی به دختر افغانستانی

وفاداران خیال‌پرداز روحانی

ماجرای فرار هالیوودی یک زندانی

(تصاویر) رزمایش پولیساریو؛ گروهی که عامل قطع رابطه مراکش با ایران شد

(تصاویر) عاقبت دزدی از زن زرمی‌کار!

(ویدئو) کنایه عجیب علی انصاریان به گزارشگر افغانستانی!

شلیک گلوله در پاسخ به آزار و فیلم‌برداری از زن جوان

(تصاویر) بوکسور جلیقه زردها نیروهای پلیس را درهم کوبید

قیمت دلار و قیمت ارز در بازار امروز دوشنبه ۱۷ دی‌ماه

تازه ترین عناوین

(ویدیو) آهوی نگون‌بخت زنده زنده خورده شد!

(تصاویر) ظاهر جدید مگان مارکل سوژه رسانه‌ها شد

رائفی‌پور: درباره دفتر ضرغامی و احمدی‌نژاد توضیح دهید

حادثه‌ای مشابه بوئینگ 707 در کرج باز هم تکرار می‌شود؟

(ویدئو) اعتراض مردم نسبت به گرانی در سخنرانی امروز روحانی

مریم مومن: «بانوی عمارت» شانس بزرگ زندگی‌ام بود

نسرین ستوده دوباره ممنوع الملاقات شد

عکس یک تخم مرغ پرلایک‌ترین عکس اینستاگرام شد!

رئیس قوه قضاییه: تخریب نهادهای نظام، تخریب اصل نظام است

دادستان کل کشور: اسماعیل بخشی شکنجه‌ نشده است/ موضوع سیاسی است

چطور در مهمانی لباس خود را با فرزندتان ست کنید

(تصاویر) "باربی" کجا طراحی می‌شود؟

زخمی شدن ٤ پلیس هنگام دستگیری زندانی فراری!

(ویدیو) سوتی عجیب و بامزه کارشناس شبکه تلویزیونی عربی!

قیمت خرید دلار در بانک‌ها امروز ۲۴ دی ۹۷

پربیننده ترین

روز هفته

۱ سقوط بوئینگ ۷۰۷ در کرج

۲ (تصاویر) گوشت‌هایی که در هواپیمای سانحه‌دیده سوخت!

۳ قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز دوشنبه ۲۴ دی ۹۷

۴ اعتراض احمدی‌نژاد به حاج قاسم سلیمانی!

۵ جانشین کی‌روش در تیم ملی ایران مشخص شد!

۶ (تصاویر) حضور خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ارتش

۷ (تصاویر) جشنواره ترسناک در سرزمین اسکندر

۸ اولین فیلم از محل سقوط هواپیما در کرج

۹ (تصاویر) اولین تصاویر از محل سقوط بوئینگ ٧٠٧ در فرودگاه فتح

۱۰ طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو؛ شروع ۲۴ دی ۹۷

۱ بازداشت پسر سیرجانی که لحظات شکنجه دختر تهرانی را از اینستاگرام پخش کرد

۲ (تصاویر) ایرانی‌های فراموش شده در کشور همسایه

۳ "حسن آقامیری" خلع لباس شد

۴ (ویدئو) مریم مومن در حالا خورشید: از حاشیه بیزارم

۵ پشت پرده پرونده شکنجه دختر ١٦ ساله در سیرجان چیست؟

۶ اشد مجازات برای پسر شکنجه‌گر سیرجانی

۷ سرکنسول عراق در مشهد به بغداد فراخوانده شد

۸ اعترافات تکان‌دهنده متهم آزار و اذیت کودکان و زنان تهرانی

۹ (تصاویر) پوشش زنان عربستانی در جام ملت‌های آسیا

۱۰ (تصاویر) در بغداد چه خبر است؟

شاید نخوانده باشید
اسرائیل و اعراب؛ نشانه‌های یک ائتلاف نه چندان پنهان

اسرائیل و اعراب؛ نشانه‌های یک ائتلاف نه چندان پنهان

یکه‌تازی جان بولتون در کاخ سفید

یکه‌تازی جان بولتون در کاخ سفید

پشت‌مشت‌های یک عکس

پشت‌مشت‌های یک عکس