مایک پمپئو: خروج کامل ایران از سوریه هدفی بلندپروازانه است

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با واشنگتن فری بیکن اذعان کرد هدف واشنگتن برای خروج کامل ایران از خاک سوریه، بلندپروازانه است.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با «واشنگتن فری بیکن» اذعان کرد هدف واشنگتن برای خروج کامل ایران از خاک سوریه، بلندپروازانه است.

مایک پمپئو: خروج کامل ایران از سوریه هدفی بلندپروازانه است به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ، مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی اذعان کرد خروج کامل ایران از سوریه هدفی بلندپروازانه است، اما واشنگتن این هدف را مأموریت خود می‌داند.

وزیر خارجه آمریکا در این باره مدعی شد: «خروج  کامل ایران (از سوریه) یک هدف بلندپروازانه است، اما این مأموریت ماست و ابزارهای ما برای تحقق این هدف گسترده است. واقعیت این است که خروج ۲هزار نیروی نظامی (آمریکا) از سوریه یک تغییر تاکتیکی است و در ظرفیت و توانایی ما برای انجام اقدامات نظامی که باید انجام دهیم، تغییری ایجاد نمی‌کند».

این مقام آمریکایی در حالی مدعی تصمیم واشنگتن برای خروج کامل نیروهای ایران از خاک سوریه می‌شود که مقامات ارشد دولت سوریه و ایران بارها تأکید کرده‌اند که ایران برای مبارزه با تروریسم و به دعوت رسمی دمشق در سوریه حضور دارد و هم‌اکنون هیچ نیروی نظامی ایرانی در خاک سوریه حضور ندارد و حضور ایران در این کشور صرفاً مستشاری است.

پمپئو در بخش دیگری از این گفتگو با تکرار این ادعای بی‌اساس که اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، مدعی شد: «طی روزهای آینده ایران تصمیم دارد ماهواره‌ای به فضا پرتاب کند. گفته می‌شود می‌خواهند ماهواره‌هایی را در فضا قرار دهند، اما در واقع  برنامه ایران برای پرتاب ماهواره به فضا، پوششی برای ادامه آزمایش موشک‌های پیشرفته قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است».

مقامات آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آزمایش موشک‌های بالستیک ایران را «نقض» قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل می‌دانند. در حالی‌که این قطعنامه به صراحت صرفاً از ایران «درخواست» می‌کند که آزمایش موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک هسته‌ای  طراحی شده‌اند، را انجام ندهد. افزون بر این موشک‌های بالستیک ایران ماهیت دفاعی دارند و اساساً برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند.