یک روزنامه آلمانی: تاریخ نفوذ آمریکا در خاورمیانه منقضی شده است

یک روزنامه آلمانی با اشاره به تصمیم "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا برای بازگرداندن نیروهای خود از خاک سوریه در مطلبی نوشت: دوران آمریکا در خاورمیانه تمام شده است.

یک روزنامه آلمانی: تاریخ نفوذ آمریکا در خاورمیانه منقضی شده است

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه "تاگس اشپیگل" در مطلبی نوشت: بازگشت نیروهای آمریکایی از سوریه این مسئله را آشکار می کند که دوران آمریکا در خاورمیانه تمام شده است. اعتبار ابرقدرت آمریکا مدت مدیدی است که در شرایط بدی قرار دارد.

نویسنده در ادامه نوشت: زمانی آمریکا یک قدرت با نفوذ بود. کلامش در خاورمیانه وزن سنگینی داشت. البته این تاریخ قدرت و نفوذ گذشته است. تحت ریاست جمهوری باراک اوباما آمریکا بازگشت نیروهای خود از منطقه را کلید زد و تحت ریاست جمهوری جانشین وی دونالد ترامپ حالا دوران آمریکا در این منطقه خاتمه پیدا می کند. این خونریزی های دائمی البته دستاوردی نداشت.

مخلوطی از بی علاقگی و دلسردی احتمالا در تصمیم آمریکا برای بازگشت نیروهای این کشور از سوریه تعیین کننده بوده است و دیگر نیازی به انتظار نیست و بازگشت این نیروها از امروز ( جمعه) آغاز شده است.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: اعتبارایالات متحده مدتهاست که کاهش پیدا کرده است، اما تصمیم ترامپ برای بازگشت نیروهای خود از سوریه نشان می دهد که دیگر هیچ کس به صورت جدی نباید از آمریکا انتظار چیزی داشته باشد.

حالا "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خاورمیانه ای خود تلاش می کند تا آسیب های این اوضاع را کاهش دهد.

حالا امروزه کسی که می خواهد چیزی در منطقه به دست آورد بهتر است راه خود را برود و یا با روسیه ارتباط برقرار کند. ابرقدرت آمریکا  دیگر زمانی ابرقدرت بود.

"شان رایان" سخنگوی ائتلاف موسوم به ضد داعش امروز در سخنانی گفت: روند خروج نظامیان آمریکایی از سوریه آغاز شده است.

این مقام آمریکایی حاضر به توضیح درباره جدول زمان بندی خروج نظامیان از سوریه یا مکانی که قرار است نظامیان آمریکایی از سوریه به آنجا منتقل شوند، نشده است.

مقام نظامی: هیچ نظامی آمریکایی از سوریه خارج نشده است

واکنش وزارت خارجه به اظهارات پامپئو؛ آمریکا به‌دنبال هرج‌ و مرج جدید در منطقه است

نهاد نظارتی حقوق بشر سوریه مستقر در لندن که بر تحولات جنگ سوریه نظارت می کند نیز اعلام کرده است که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه از روز پنجشنبه آغاز شده است.

این نهاد نظارتی افزود: کاروانی متشکل از 10 خودروی زرهی به همراه چند دستگاه کامیون از شهر رمیلان در شمال شرق سوریه به عراق نقل مکان کرده اند.

ایالات متحده حدود 2 هزار نظامی در خاک سوریه دارد.

ترامپ 3 هفته قبل با طرح این ادعا که آمریکا موفق به شکست تروریست های داعش در سوریه شده است، به نظامیان آمریکایی دستور داد تا خاک سوریه را ترک کنند. البته مقام های کاخ سفید تاکید کرده اند که خروج از سوریه نیازمند زمان خواهد بود و چند ماه طول خواهد کشید.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز شرایطی را برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه مطرح کرده است، از جمله شکست کامل داعش و توافق با ترکیه برای حفاظت از کردهای سوریه.

انتهای پیام/