سمند سورن ELX توربو را بشناسید

سمند سورن ELX توربو مدل ارتقا یافته سمند lx است و ایران خودرو تلاش می‌کند با استفاده از محبوبیت مدل‌های گذشته سمند، سهم بیشتری از بازار داشته باشد.

سمند سورن ELX توربو مدل ارتقا یافته سمند lx است و ایران خودرو تلاش می‌کند با استفاده از محبوبیت مدل‌های گذشته سمند، سهم بیشتری از بازار داشته باشد.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، در سال ۱۳۸۱ ایران‌خودرو محصولی به نام سمند معرفی کرد که در میان مردم محبوبیت خوبی داشت، ولی بعد از چند سال تصمیم بر تغییر چهره آن گرفت و خودرویی به نام سورن که فیس لیف (ظاهری جدید) سمند بود معرفی کرد و تا سال ۱۳۹۰ عرضه شد. پس از آن جای خود را به مدل سورن ELX داد.

سمند سورن ELX توربو را بشناسید

سورن ELX در بخش ظاهری از جلو پنجره‎ایی جدید و در طراحی داخلی نیز از سبکی کاملا متفاوت استفاده شده است. این مدل را از آپشنال‌ترین مدل سمند می‌توان نام برد. ELX نیز دارای دو مدل ساده و توربو است که در مدل تربو همان طور که از نامش پیداست از توربو شارژی بر روی موتور ملی EF۷ استفاده شده که تنها در بخش دینامیکی متفاوت‌تر است.

سمند سورن ELX توربو را بشناسید
این خودرو به صورت انحصاری از پیشرانه جدیدتر ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه EF۷ استفاده شده است. این پیشرانه که با همکاری آلمانی‌ها ساخته شده با ۱۶۵۴ سی سی حجم و یک توربو شارژ پرخوران قادر به تولید ۱۵۰ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۱۵ نیوتون متر در دور ۴۸۰۰ است. این خودرو در ۱۰ ثانیه می‌تواند از حالت سکون به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد که ۲ ثانیه از تمامی خانواده سمند سریع‌تر است. مصرف سوخت این خودرو ۷.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و حداکثر سرعت آن ۲۰۵ کیلومتر در ساعت است.

سمند سورن ELX توربو را بشناسید

سورن همانند سمند از ابعاد بزرگی برخورداربوده بطوری که طول آن ۴۵۳۴، عرض آن ۱۹۴۴ و ارتفاع آن ۱۴۶۰ است. به همین علت کابین راحتی را برای سرنشینان ایجاد کرده است که برای تردد‌های شهری و سفر‌های بین شهری گزینه مناسب خانواده به شمار می‌رود. سورن از طراحی داخلی قوی‌تری نسبت به سمند برخوردار است.

از امکانات این خودرو در بخش صندلی‌ها به تجهیزاتی همچون تنظیمات برقی، دسترسی به صندوق از داخل اتاق، پشت سری صندلی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه اشاره کرد. در بخش ایمنی هم تجهیزاتی نظیر کیسه هوای برای سرنشین و راننده، ایموبلایزر، قفل مرکزی با ریموت کنترل، هشدار دهنده موانع عقب و کمربند‌های ایمنی با قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار است.

سمند سورن ELX توربو را بشناسید

در بخش‌های دیگر می‌توان به پخش MP۳، بلندگو‌های جلو و عقب، آنتن اکتیو برای سیستم صوتی، سیستم تهویه اتوماتیک، دریچه تهویه برای سرنشینان عقب، چراغ مه شکن جلو و عقب، چراغ نقشه خوان، چراغ خطر سوم، تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو از داخل، تنظیم آینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن، تنظیم آینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن، آینه آرایش چراغ دار روی آفتابگیر، شیشه بالابر برقی درب‌های جلو و عقب اشاره کرد. در بخش ترمز‌ها و پایداری سورن ایرانخودرو از ترمز ضد قفل ABS و EBD ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب دیسکی استفاده کرده است.