امریکا از برخورد شاه بحرین با مخالفان حمایت کرد

تهران - ایرنا - 'مایک پمپئو' وزیر امورخارجه آمریکا شامگاه جمعه در منامه ضمن دفاع از برخورد شاه بحرین با مخالفان خود گفت: این کشور در مسیر درستی حرکت می کند.


با وجود اعمال محدودیت بحرین علیه مخالفان و تحریم انتخابات مجلس و شهرداری ها از سوی معارضان، وزیر امورخارجه امریکا، برگزاری «موفقیت آمیز» این دو انتخابات را تبریک گفت.
انتخابات پارلمانی و شهرداری های بحرین در 24 نوامبر (3 آذر) با وجود تحریم آن از سوی گروه های مختلف برگزار شد.
رژیم بحرین درحالی این انتخابات را برگزار کرد که آزاد بودن آن به دلیل سرکوب مردم، ممانعت از حضور جریان های رقیب و تحریم مخالفان، زیر سوال قرار گرفت و سازمان های حقوق بشری از آن به عنوان انتخابات فرمایشی که توسط اقلیت حاکم برگزار می شود، نام بردند.
پمپئو در ادامه گفت که بحرین برای حفظ ثبات، تحول و پیشرفت در مسیر درست گام بر می دارد.
این درحالی است که گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها دولت بحرین را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.
شاه بحرین و پمپئو در این دیدار مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله موضوع ایران، سوریه، یمن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
با وجود آن که به قول محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هرگاه واشنگتن در مساله ای دخالت کند، آشوب، سرکوبگری و نارضایتی به بار می آورد، حمد بن عیسی از مشارکت آمریکا برای تحکیم امنیت و ثبات و صلح جهانی قدردانی کرد.