شاهد موج مهاجرت معکوس از تهران به دلیل شرایط اقتصادی هستیم

مدیر کل امور روستایی استانداری تهران گفت: تمایل مردم به زندگی در روستا‌ها بیشتر شده و ما شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.

خبرگزاری میزان- مدیر کل امور روستایی استانداری تهران گفت: تمایل مردم به زندگی در روستا‌ها بیشتر شده و ما شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.

معصومه پرندوار در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت: با توجه به تغییرات ایجاد شده در وضعیت اقتصادی کشور، شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.

پرندوار افزود: در حال حاضر ما با پدیده حاشیه نشینی و زاغه نشینی روبرو هستیم و این برگرفته از بی توجهی به روستا‌ها به عنوان مادر شهر‌ها در گذشته است. بر اساس تصمیمات اشتباه، تقسیماتی صورت گرفت و سیاست‌های انتخاباتی مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد.

مدیرکل امور روستایی استانداری تهران افزود: دولت به خوبی به این موضوع توجه کرده و نگاه آن به روستا‌ها معطوف شده است. ضمن اینکه اعتبارات خوبی در حوزه ارزش افزوده به روستا‌های استان تهران داده تا از میزان دافعه در روستا‌ها بکاهد و جاذبه‌ها را افزایش دهد.

این مقام مسئول با اشاره به مهم‌ترین دلایل مهاجرت روستائیان به کلانشهر‌هایی همچون تهران گفت: یکی از دلایل مهاجرت روستائیان به شهر‌ها و در نهایت حاشیه نشینی و ایجاد ناهنجاری‌های فرهنگی در کلانشهرها، جاذبه‌های موجود در شهر است؛ بنابراین افزایش جاذبه در روستا‌ها و کاستن کمبود‌های آن یک عامل اساسی برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر‌های بزرگ محسوب می‌شود.

پرندوار اظهار داشت: دولت نگاه جدی به این موضوع دارد و اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است. همه دستگاه‌ها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا جلوی این پدیده را بگیرند.

مدیرکل امور روستایی استانداری تهران تأکید کرد: آنچه که ما امروز در روستا‌ها برای جلوگیری از پدیده حاشیه نشینی در شهر‌ها نیاز داریم، توسعه پایدار و متوازن شهری یا به عبارتی دیگر سند توسعه آمایش استان تهران است. خوشبختانه برای اولین بار با سند توسعه استان تهران برای تهران برنامه ریزی شده که در داخل این سند، سند توسعه روستائی هم به موازات ۱۶ شهرستان دیده شده است.

وی همچنین اضافه کرد: آنچه که می‌تواند از مهاجرت جلوگیری کند و به این سند پایداری ببخشد اشتغال پایدار در روستاهاست که هم اکنون در دستور کار قرار گرفته است. ما امسال در سه پنل اشتغال روستایی کار کردیم تا مردم کمتر مهاجرت کنند و قوام و استحکام روستائیان حفظ شود.

وی گفت: با توجه به تغییرات ایجاد شده در وضعیت اقتصادی کشور، شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.