ضرورت اهمیت تاثیر و استفاده‌های پژوهشی در مدیریت شهری تهران

رییس شورای اسلامی شهر با تاکید بر اینکه انتقاداتی هم به پژوهش در حوزه تهران وارد شده است گفت: باید درباره ایجاد یک ساختار پژوهشی کارامد، منصفانه، رقابتی و مساله محور در مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت‌ها و سیستم موجود بیاندیشیم.

خبرگزاری میزان- رییس شورای اسلامی شهر با تاکید بر اینکه انتقاداتی هم به پژوهش در حوزه تهران وارد شده است گفت: باید درباره ایجاد یک ساختار پژوهشی کارامد، منصفانه، رقابتی و مساله محور در مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت‌ها و سیستم موجود بیاندیشیم.

ضرورت اهمیت تاثیر و استفاده‌های پژوهشی در مدیریت شهری تهران

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای یکصدو نهمین جلسه شورا با اشاره به اینکه هفته گذشته با عنوان پژوهش نام گذاری شده بود بر ضرورت اهمیت تاثیر و استفاده‌های پژوهشی در مدیریت شهری تاکید کرد و اظهار داشت: پژوهش در اکثر جوامع توسعه یافته، نقش بنیادین و تصمیم ساز در مدیریت دارد، یعنی قبل از تصمیم گیری، یافته‌های پژوهشی جهت تصمیم را مشخص می‌کند و به همین خاطر طراحی و تصمیم گیری بر خلاف بعضی از تصمیمات ما که یک شبه و یا به سرعت صورت می‌گیرد، زمان و انرژی بیشتری از مدیر را می‌گیرد و در عوض زمانی که تصمیم به اجرا می‌رسد، بدلیل آنکه همه مسایل آن از حیث منابع، چگونگی اجرا و موانع و پیامد‌ها در فرایند تصمیم گیری و پژوهش پیشا تصمیم، پیش بینی شده، به راحتی پروژه‌ها وتصمیمات در چارچوب زمان ومنابع تعیین شده به اجرا در می‌آید.

وی در ادامه افزود: ما شاهد دو گونه پژوهش انحرافی و بیجا در سازمان‌های خود هستیم، نوع نخست، پژوهش برای توجیه و تئوریزه کردن تصمیمات گرفته شده و نوع دوم پژوهش برای کنترل پیامد‌ها و نتایج پیش بینی نشده تصمیمات است، که این نوع پژوهش را پسا تصمیم می‌نامیم.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران ما به هراندازه بتوانیم در پژوهش از مرتبه پسا تصمیم به پیشاتصمیم حرکت کنیم، بهره وری و اثر بخشی بالاتری را در مدیریت خواهیم داشت.

محسن هاشمی تاکید کرد: البته همه پژوهش‌ها در فرایند تصمیم گیری انجام نمی‌شود، بخشی از پژوهش‌ها برای حفظ میراث وهویت تاریخی گذشته ما صورت می‌گیرد، این نوع پژوهش‌ها نیز علاوه بر نتایج مفیدی که در حوزه میراث فرهنگی دارند، می‌توانند برای ما یک کورنولژی از توسعه را پدید بیاورند.

وی ادامه داد: همانطور که بهتر می‌دانید، کورنولژی به نوعی پیوند زدن زمان با وقایع و تدوین یک تاریخ موضوعی است، در توسعه تهران برای فهم محیط و گرفتن به یک نگرش واقع بینانه، به نوعی ما نیازمند یک کورنولژی از توسعه هستیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با طرح این سوال که این شهر چگونه به اینجا رسیده است و مراحل توسعه و رشد آن به چه شکل انجام شده است گفت: اگر ما تصور صحیحی از گذشته تهران داشته باشیم و بدانیم چگونه می‌شود براساس عملکرد ذینفعان و تاثیر گذاری عوامل مختلف، تصمیمات خاص که شاید امروز از نظر ما غیرقابل قبول و عجیب است، گرفته می‌شود، قادر خواهیم بود که در آینده از اتخاذ اینگونه تصمیمات در مدیریت شهری جلوگیری کنیم و خود در جایگاهی قرار نگیریم که در حال حاضر نسبت به گذشتگان قضاوت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه انتقاداتی هم به پژوهش در حوزه تهران وارد شده است که طبیعتا، خود پژوهشگران بهترین و کارشناس‌ترین برای قضاوت در این حوزه هستند ادامه داد: یکی از این انتقادات این است که بخشی از پژوهش‌های ما، مساله محور نیستند و به نوعی پژوهش برای پژوهش هستند نه پژوهش برای حل یک مساله یا معضل شهر است.

هاشمی ادامه داد: انتقاد دیگر اینکه بخشی از پژوهش‌ها کیفیت علمی کافی را ندارند و از قرارداد پژوهشی برای پولشویی و انتقال اعتبارات مالی استفاده می‌شود و بخش قابل توجهی از محتوا، کپی از منابع مختلف می‌باشد.

به اعتقاد هاشمی نظام فراخوان پژوهشی ما دچار تبعیض و رانت است و طرح‌های پژوهشی بصورت منصفانه ومبتنی بر شایسته سالاری بین پژوهشگران توزیع نمی‌شود و بخشی از جامعه علمی و توانمند ما در حوزه پژوهش با بی توجهی روبرو هستند.

وی افزود: اینکه وحدت رویه و مکانیزیم شفافی در حوزه اجرای طرح‌های پژوهشی مدیریت شهری وجود ندارد و دچار پراکندگی، موازی کاری وناکارامدی هستیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان ساخت: اگر وجود این مسایل را بپذیریم، باید در باره ایجاد یک ساختار پژوهشی کارامد، منصفانه، رقابتی و مساله محور در مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت‌ها وسیستم موجود بیاندیشیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به اینکه فردا مراسم تقدیر از تهران پژوهان توسط آقای مسجدجامعی برگزار می‌شود از اعضای شورا، کارشناسان و اصحاب رسانه دعوت می‌کنم در این مراسم شرکت کنند.

وی ادامه داد: در مدیریت شهری تهران، برای ساماندهی و مدیریت فعالیت‌های پژوهشی، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تاسیس شده است که تاکنون پژوهش‌های فراوانی را به انجام رسانده که مناسب است اعضای شورا با دسترسی به این مطالعات، قبل از تصمیم گیری و تدوین طرح‌ها و بررسی لوایح از این مطالعات و پژوهش‌ها استفاده کنند.
انتهای پیام