تلاش مشاور امنیت ملی افغانستان برای جلب کمک مالی سفارتخانه‌های خارجی به «حکمتیار»

روزنامه افغانستانی در گزارش فاش کرد که مشاور امنیت ملی افغانستان تلاش می‌کند تا پس از دریافت کمک‌های مالی سفارتخانه‌های خارجی، آنها را در اختیار «گلبدین حکمتیار» قرار دهد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای

خبرگزاری تسنیم

، منابع موثقی به روزنامه هشت صبح گفته‌اند که «محمدحنیف اتمر» مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری از سفارت‌خانه‌های خارجی در کابل خواسته است تا به گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی کمک مالی کنند.

در این گزارش آمده است که حنیف اتمر قصد دارد از منابع خارجی پول بگیرد تا این پول را صرف هزینه‌های حزب اسلامی حکمتیار کند.

به نوشته این روزنامه، حنیف اتمر در دیدار با سفارت‌خانه‌های خارجی می‌گوید که حکمتیار دیگر با دولت افغانستان در جنگ نیست بنابراین باید هزینه‌هایی به او پرداخت شود.

گزارش می‌افزاید که سفارتخانه‌های خارجی در کابل به حنیف اتمر گفته‌اند که این موضوع را با کشورهای‌ خود در میان خواهند گذاشت.

پیش از این نیز روزنامه پاکستانی «امت» اعلام کرده بود که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان با همکاری حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» نامزد ریاست جمهوری آینده افغانستان خواهد شد و اشرف غنی نیز به دلیل بیماری‌اش، خواستار ریاست جمهور حنیف اتمر است.

اشرف غنی و گلبدین حکمتیار 8 مهرماه سالجاری توافقنامه صلح را در سه فصل و 25 ماده امضا کردند.

مصونیت قضایی، رفع تحریم‌های سازمان ملل و برخی امتیازهای ویژه از مفاد این توافقنامه است که با مخالفت برخی سازمانها و شهروندان افغانستان روبرو شد.

رئیس جمهور افغانستان نیز در 29 مهرماه سالجاری خواستار اجرایی شدن مفاد توافقنامه صلح با حکمتیار شده بود.

برخی از نمایندگان در پارلمان افغانستان گفته بود که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی با موافقت مصلحت اندیشی آمریکا وارد مذاکرات صلح با دولت کابل شد.

«محمد اکرم خپلواک» رئیس کمیته مشترک اجرای توافقنامه صلح دولت کابل و حکمتیار پنجشنبه گذشته اعلام کرد که دولت افغانستان درخواستی را برای ارائه به سازمان ملل تنظیم کرده است تا تحریم‌ها علیه گلبدین حکمتیار برداشته شود.

وی گفته بود که کمیته مشترک اجرای توافقنامه صلح دولت کابل و حزب اسلامی آغاز به کار کرده است و مفاد توافقنامه در حال اجرا است.

انتهای پیام/.