بنگاه‌داری خودروسازان بزرگ به معنای از جیب مردم هزینه کردن است/ قطعه‌سازان 20 هزار میلیارد تومان از خودروسازان مطالبه دارند

در گفت‎وگوی ویژه خبری مطرح شد؛ برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع بررسی افزایش قیمت خودرو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بررسی افزایش قیمت خودرو موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه 17 آذر ماه بود که با حضور شهرام میرآخورلو معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و حسین قره‌ای نماینده خودرو سازان برگزار شد.

شهرام میرآخورلو معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان در ابتدای برنامه اظهار کرد:  باید خودرو را برای قیمت گذاری تفکیک کنیم، ما بر اساس مصوبات مجمع شورای عالی هماهنگی اقتصادی در مورد اینکه برخی از دستگاه ها مجوز تغییر قیمت را داشته باشند یا نه تصمیم می گیریم که این اختیار بر عهده سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان گذاشته شده و تائید نهایی آن هم توسط ستاد تنظیم بازار اعمال می شود.

وی با بیان اینکه اختیار تغییر قیمت خودرو بر اساس شاخص تمرکز در اختیار شورای عالی رقابت است،گفت: آن بخشی از شورای رقابت که وظیفه قیمت گذاری را بر عهده داشت، خودرو های زیر 45 میلیون را کارشناسی کرد که کمیته خودرو در این رابطه طرح موضوع کرد و به ستاد تنظیم بازار انتقال داده شد که دستگاه های مختلفی مثل بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و نزدیک به 10 وزارت خانه در این شورای قیمت گذاری عضو هستند.

وی تصریح کرد: طی هفته آینده بر اساس دستور کار، تعیین قیمت خودروهای پایین 45 میلیون تومان مشخص و ابلاغ می شود، ما همان طور که با خودرو سازان فعالیت داریم با صنایع های دیگر هم در ارتباط هستیم.

میرآخورلو با اشاره به اینکه میانگین متوسط نرخ ارز در سال 96 برای صنعت خودرو حدود 3830 تومان بوده،گفت: این در حالی است که در سال جاری در زمینه قطعه و خودرو سازی نزدیک به 9000 تومان این نرخ اعمال می شود، بنابراین ما تغییر قیمت برای خودروهای زیر 45 میلیون تومان داریم و این تغییرات به کمیته خودرو اعلام شده است.

حسین قره‌ای نماینده خودروسازان در ادامه اظهار کرد: در گذشته که شورای رقابت قیمت گذاری را انجام می داد، تعدد خرید خودرو در خودرو های زیر 45 میلیون بسیار بود و پیشنهاد خودروسازان این است که این قیمت در حاشیه بازار قرار نگیرد و پیوسته قیمت در بازار دچار نوسان می شود.

در حال تکمیل...