نبرد آخرالزمانی نتانیاهو علیه ایران

ایلاند خواستار اعمال فشار بر حزب الله از سوی آمریکا شده و از اسرائیل هم درخواست کرده که اگر این بار جنگی بین اسرائیل و حزب الله شعله‍ ور شود، اسرائیل نه فقط با حزب الله بلکه با لبنان وارد جنگ شود.

نبرد آخرالزمانی نتانیاهو علیه ایران


فرارو- روز سه‌شنبه گذشته، اسرائیلی‌ها در مرز با لبنان یک عملیات نظامی به راه انداختند که ادعا می‌شود هدف آن تخریب تونل‌های هجومی حزب الله لبنان به درون اسرائیل است. برخی ناظران معتقدند اسرائیل فرصت را برای رویارویی نهایی با ایران مناسب می‌بیند.


به گزارش فرارو، علیرغم آنکه عملیات اسرائیل -موسوم به سپر شمالی - شامل خاک لبنان نشد، اما رسانه‌های اسرائیلی ادعا می‌کنند که این عملیات مقدمه‌ای برای یک عملیات بزرگتر است که در آن موشک‌های حزب الله هدف قرار خواهد گرفت. عبدالعظیم حماد، روزنامه‌نگار مصری و سردبیر سابق روزنامه الشروق مصر، طی یادداشتی در این روزنامه اعلام کرد که اسرائیل برای یک رویارویی «آخرالزمانی» با ایران و متحدانش در منطقه آماده می‌شود.


اسرائیل در جریان عملیات نظامی اخیر ادعا کرد که حزب الله در مرز با اسرائیل تونل‌هایی برای حمله به آن حفر کرده، اما در این خصوص هیچ شواهدی به نیرو‌های صلح‌بان بین المللی در جنوب لبنان ارائه نکرده است. حماد، ضمن سفسطه‌آمیز دانستن ادعا‌های اسرائیلی، تصریح کرد که عملیات به اصطلاح سپر شمالی، یک سناریوی از پیش‌تعیین شده برای توجیه آخرین جنگ اسرائیل با حزب الله است. اسرائیل می‌خواهد اولین خط دفاعی ایران در برابر هرگونه حمله اسرائیلی یا اسرائیلی-آمریکایی به تاسیسات هسته‌ای داخل ایران را از بین ببرد.


از دیدگاه حماد، برخلاف سال ۲۰۱۲ که در آن آمریکا با حمله اسرائیل به ایران مخالفت کرده بود، این بار واشنگتن تصمیم حمله به ایران و متحدانش را اتخاذ کرده و در جریان نشست اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بروکسل، آخرین هماهنگی‌ها در این زمینه صورت پذیرفته است.


به نوشته حماد، نتانیاهو و رهبران احزاب راستگرای اسرائیلی و همچنین دونالد ترامپ و تیم امنیت ملی‌اش انگیزه ایدئولوژیک نیرومندی برای مقابله با ایران دارند. حضور ترامپ در کاخ سفید و گرم شدن روابط کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با اسرائیل، برای مقابله با ایران و متحدانش در منطقه به اسرائیل یک «فرصت طلایی» داده است. علاوه بر این، نزدیکی کشور‌های عربی با اسرائیل، برای ترامپ هم یک فرصت بزرگی فراهم آورده تا با ایران، که همیشه از جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه پیروز بیرون آمده است، تسویه حساب کند.


رسانه‌های اسرائیلی هم برای شعله‌ور کردن تقابل میان اسرائیل و حزب الله زمینه‌سازی می‌کنند. وبگاه اسرائیلی وای‌نت‌نیوز، طی یادداشتی به قلم گیورا ایلاند، خواستار تضعیف ایران از طریق زدن حزب الله لبنان شد.


ایلاند نوشت: «آمریکا نمی‌داند چگونه از نقاط (اعمال) فشار بر ایران استفاده کند. زمان آن رسیده که واشنگتن با درخواست کردن اینکه بیروت این سازمان شیعی را به خلع سلاح وادار کند و آن را از سلاح‌های سنگینش محروم کند، نایب جمهوری اسلامی - حزب الله - را تضعیف کند.»


ایلاند خواستار اعمال فشار بر حزب الله از سوی آمریکا شده و از اسرائیل هم درخواست کرده که اگر این بار جنگی بین اسرائیل و حزب الله شعله‍ ور شود، اسرائیل نه فقط با حزب الله بلکه با لبنان وارد جنگ شود.