آخرین وضعیت مذاکرات یمنی/ اوج حملات رژیم سعودی در اوج مذاکرات!

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به دور جدید مذاکرات صلح یمنی گفت: حوثی‌ها برای اینکه بهانه را از دست عربستان و آمریکا بگیرند، آماده حضور در این نشست شدند اما برای شرکت در آن، پیش شرط گذاشته و اعلام کردند کسی که خواهان اتمام جنگ است باید اقداماتی برای نشان دادن حسن نیست خود داشته باشد.

خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به دور جدید مذاکرات صلح یمنی گفت: حوثی‌ها برای اینکه بهانه را از دست عربستان و آمریکا بگیرند، آماده حضور در این نشست شدند اما برای شرکت در آن، پیش شرط گذاشته و اعلام کردند کسی که خواهان اتمام جنگ است باید اقداماتی برای نشان دادن حسن نیست خود داشته باشد.

افقهی در گفتگو با میزان: سید هادی افقهی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات صلح یمنی در استکهلم سوئد بیان کرد: این اجلاس که آن را مشاوره‌ای  نامیده‌اند از روز پنجشنبه ۱۵ آذر با حضور نمایندگان انصارالله و کنگره ملی یمن به ریاست محمد عبدالسلام و هیئتی از سوی دولت منصور هادی به ریاست خالد الیمانی آغاز شده است.

وی ادامه داد: اولین بار جیمز متیس (وزیر دفاع آمریکا) برگزاری این جلسات را بعد از کشته شدن جمال خاشقجی مطرح کرد و گفت، وقت آن رسیده است دو طرف جنگ در یمن، به سوئد بروند و در خلال یک ماه به راه حل‌هایی برسند تا جنگ یمن پایان یابد. آقای متیس مکان و زمان این اجلاس را دقیقا مشخص کرده بود.


کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: حوثی‌ها برای اینکه بهانه را از دست عربستان و آمریکا بگیرند، آماده حضور در این نشست شدند اما برای شرکت در آن، پیش شرط گذاشته و اعلام کردند کسی که خواهان اتمام جنگ است باید اقداماتی برای نشان دادن حسن نیست خود داشته باشد.


افقهی اضافه کرد: در این میان، «مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن پیشنهاد کرد، تعدادی از مجروحان را از صنعا به مسقط می‌رسانند که به‌عنوان حسن نیت باشد تا کم‌کم به سمت آزادسازی مجروحان و اسرای دو طرف بروند.


کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: این گام اول برداشته شد و بعد در یک هواپیمای دیگر، اعضای انصارالله به سرپرستی «محمد عبدالسلام» به سوئد رفتند تا امروز که به روز سوم این نشست رسیده‌ایم، یک یادداشت تفاهم اولیه بین دو طرف شرکت کننده امضا شده است.


وی گفت: مهمترین مباحث گفت‌وگو بین طرفین، درباره بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر الحدیده، ایجاد اعتمادسازی، لغو محاصره، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌هاست که هر دو طرف آن را امضا کردند.


افقهی با بیان اینکه در این دور از گفت‌وگو‌های صلح یمنی، بیشتر مسائل انسانی و مالی مطرح شد، گفت: بانک مرکزی یمن در صنعا بود که با آغاز جنگ و با اهداف از پیش تعیین شده برای ایجاد فشار بیشتر به مردم، به عدن منتقل شده بود. در این نشست قرار شد دوباره به جای خود برگردد و دستمزد کارمندان پرداخت شود.


وی افزود: متاسفانه در حین انجام این جلسات مشاوره‌ای دیدیم که عربستان و شرکایش، شدیدترین حملات هوایی و زمینی را  اعمال کردند. خب چرا این کار را می‌کنند؟ آنها اگر واقعا می‌خواهند جنگ تمام شود چرا فشار نظامی بیشتری را به انصارالله وارد می‌کنند؟

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: پرواضح است که با انجام  چنین رفتارهایی از سوی ائتلاف سعودی نمی توان به این مذاکرات امیدوار بود که منجر به پایان جنگ در یمن شود. شاید یکی از دلایل برگزاری این جلسه این بوده که می‌خواستند رزمندگان جبهه‌های نبرد، مسئله یمن را حل شده بدانند و دست از مقاومت بردارند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل هم بود که محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله اعلام کرد، درست است ما برای مذاکرات می‌رویم و یکسری اقدامات اولیه جزئی در حال انجام است، لیکن فریب این موارد را نخورید و رزمندگان باید همچنان آماده باش خود را حفظ کنند که یک باره حملات غافلگیر کننده نشود.


افقهی خاطر نشان کرد: اگر دو طرف مذاکره به مفادی که پای آن را امضا کردند، پایبند باشند؛ در جلسات آتی می‌توان به آینده یمن، بحث های سیاسی و آتش بس در این کشور  امیدوار بود و در جلسات بعدی محور گفت‌وگو ها قرار گیرد.


کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: آنچه در این مذاکرات مایه تعجب است اینکه، راجع به آتش بس با انصارالله صحبتی نشد. برای همین در اوج مذاکرات اوج حملات خود را انجام می‌دهند.


افقهی بیان کرد: ایران حمایت خود را از این اجلاس اعلام کرده است منتها مشروط بر اینکه، ادامه یابد و عملیات فریب و امتیازگیری از انصارالله نباشد. بنابراین  اگر مذاکره‌کنندگان نزدیک به ائتلاف سعودی در این نشست به آنچه امضا کردند، عمل کنند روند مثبتی در پیش خواهد بود.