آسیا شاهد بیشترین جنگ‌های تروریستی است/تاثیرگذاری عوامل بیرونی در حضور گروه‌های تروریستی در منطقه

رئیس مجلس با بیان اینکه آسیا شاهد بیشترین جنگ‌های تروریستی است، بر تاثیرگذاری عوامل بیرونی در حضور گروه‌های تروریستی در منطقه تاکید کرد.

بیشترین جنگ‌ها و تروریسم را در آسیا شاهد هستیم/تاثیرگذاری عوامل بیرونی در حضور گروه‌های تروریستی در منطقه به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس شش کشور برای مقابله با تروریسم، گفت: شاید به ذهن بسیاری از افراد خطور کرده باشد که چرا برای ما چند کشور اهمیت دارد که روی موضوع حیاتی یعنی مبارزه با تروریسم تأکید کنیم.

وی تاکید کرد: در این سه دهه اخیر شاهد بیشترین جنگ‌ها در دنیا و حضور جریان‌های تروریستی در آسیا بوده ایم که جنگ عراق، سوریه و افغانستان موید این مسئله است.

رئیس مجلس با بیان اینکه اکثر جریان‌های تروریستی هم از آسیا هستند، بیان کرد: سوال این است که آیا آسیا ماده مستعده‌ای برای این مسئله داشته یا اینکه عوامل بیرونی در این مسئله دخیل بوده اند؟

لاریجانی تصریح کرد: قطعاً این جنگ‌ها و حضور گروه‌های تروریستی در منطقه مربوط به خود آسیا نیست و مسئله‌ای بیرونی است و برخی مقامات آمریکا نیز به ضرس قاطع گفته اند که داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و جنگ‌ها در منطقه را آن‌ها به وجود آورده اند.

وی با تأکید بر اینکه کشورهایی، چون آمریکا از انجام چنین جنگ‌هایی در منطقه ما هدف دارند، چرا که قرن آینده قرن آسیا است، اظهار کرد: در آسیا منظومه کاملی برای پرش وجود دارد به طوری که کشوری، چون چین از لحاظ تجاری بسیار موفق است و روسیه هم در زمینه‌های مختلف، چون ثبات در منطقه نقش آفرینی ایجاد کرده است.

رئیس مجلس گفت: همچنین پاکستان نیروی انسانی وسیعی دارد و دیگر کشورها، چون ایران، ترکیه، چین و افغانستان هم ظرفیت قابل توجهی هستند که غرب به آنان توجه می‌کند.

وی افزود: در واقع دغدغه آنان این است که چنین پرشی در آسیا وجود نداشته باشد و با ایجاد جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی در منطقه ما به دنبال فرسایش آسیا هستند.

لاریجانی با اشاره به مهمترین مباحث مطرح شده در این کنفرانس بیان کرد: رئیس‌جمهور ترکیه به خوبی تأکید کرد که تروریسم، ابزار دست امپریالیست‌ها است و رئیس پارلمان چین هم در مخالفت با یکجانبه گرایی سخن گفت که کاملاً حرف مبنایی و درستی بود چرا که دنیا تاب این یک جانبه گرایی را ندارد و مقامات آمریکا هم این ظرفیت را ندارند که برای همه دنیا تعیین تکلیف کنند.

وی با اشاره به اینکه رئیس دومای روسیه بر ضرورت دیالوگ پارلمانی موثر در سازمان همکاری شانگ‌های تأکید کرد، گفت: اجلاس خوبی برگزار شد و اجلاس بعدی در ترکیه برگزار می‌شود.