ردپای برخی کشورها در ناآرامی‌های پاکستان و ایران دیده می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در ناآرامی‌های میان مرزهای پاکستان و ایران ردپای برخی کشورها مشاهده می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در ناآرامی‌های میان مرزهای پاکستان و ایران ردپای برخی کشورها مشاهده می‌شود.

ردپای برخی کشورها در ناآرامی‌های پاکستان و ایران دیده می‌شود به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه که با موضوع چالش‌های تروریسم و ارتباط درون منطقه‌ای تشکیل شد، در نشستی خبری، گفت: از جامعه خبری تشکر می‌کنم که اخبار این اجلاس را که با ابتکار مجلس پاکستان در سال گذشته تشکیل شد و فلسفه آن کنترل تحرکات تروریسم در آسیا بود را به گوش مردم رساندند.

وی افزود: معتقدم که تروریسم در آسیا توسط یک عامل خارجی سامان داده شده و به همین دلیل کشورهایی مانند افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در این رابطه حساسیت دارند البته ممکن است در آینده کشورهای دیگر نیز به این جمع علاقه پیدا کنند.

لاریجانی تصریح کرد: یکی از موضوعات مدنظر ما ساماندهی روابط اقتصادی بین کشورهای عضو این اجلاس بود که در بیانات دیگر اعضا نیز مشاهده می‌شد لذا امیدواریم بتوانیم در آینده حرکت مفیدی را از نظر دیپلماسی پارلمانی در این زمینه ایجاد کنیم تا آسیا وضعیت بهتری را تجربه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به یک جانبه‌گرایی آمریکا و دستاوردهای این اجلاس در این دوره، گفت: نکات مختلفی در این اجلاس پیرامون تروریست بیان شد که باید در پارلمان‌ها به آن توجه شود.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهمی به آن پرداخته شد، همکاری اقتصادی در بین اعضا بود چرا که تروریسم گاهی در فقر ریشه می‌کند لذا به نظر می‌رسد به یک همگرایی فکری میان کشورهای عضو در حال شکر گرفتن است.

لاریجانی اظهار کرد: در زمان شکل‌گیری این اجلاس، ابهاماتی وجود داشت اما اکنون همگرایی خاص و سهم مشترکی از تروریسم در میان کشورها به وجود آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما این کار را شروع کرده‌ایم و همکاری‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد و تا جایی که بنده اطلاع دارم در زمینه نابودی تروریسم میانه راه قرار داریم و با توجه به تحولات افغانستان باید جریان‌های تروریستی به سمت فعالیت‌های قابل پیش‌بینی سوق پیدا کنند.

وی ادامه داد: لازم است که پیمان‌های پولی و بانکی میان کشورهای عضو به وجود بی‌آید چرا که رفتار یک‌جانبه آمریکا در زمینه اقتصادی و مبادله دلار همه را به فکر فرو برده است.

لاریجانی گفت: به طور طبیعی این اجلاس تأثیرهای بسیاری خواهد داشت اما به سرعت نتیجه نمی‌دهد چرا که کشورهای غربی تروریسم را خلق کرده و آن را ادامه می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حوادث عراق و سوریه برای ما دستاوردهایی نیز داشت چرا که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از تروریسم دفاع می‌کردند با موجی از جمعیت داعش اروپایی و آمریکایی مواجه شدند که این امر سکته‌ای در کار آنها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: ما به دنبال راه‌حلی اصولی و واقعی هستیم و به حمایت غربی‌‌ها نیز نیاز نداریم، کافی است که آنها بازی در نیاورند چرا که در آن زمان کشورهای آسیایی می‌توانند تروریسم را کنترل کنند.

لاریجانی بیان کرد: سازمان ملل قواعدی را برای استبداد تروریسم پیش‌بینی کرده بنابراین مشکل در سندیت نیست بلکه در اعاده‌ها است نمی‌خواهم بگویم معضل تروریسم به سادگی حل می‌شود و منبع آن صرفا خارجی است چرا که گاهی فریب داخلی نیز وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکا تصور می‌کرد می‌تواند با اهرم تحریم هرکاری انجام دهد اما گاهی خود آنها در بیانات خود می‌گویند که تجارت راه خود را باز می‌کند.

وی در پایان با اشاره به موضوع مرزبانان ایرانی خاطرنشان کرد: آزادی سربازان میرجاوه یکی از دغدغه‌های مهم ما است و معتقدم که در ناآرامی‌های میان پاکستان و ایران ردپای کشورهای دیگر وجود دارد.

لاریجانی تصریح کرد: به این ترتیب که برخی کشورها برای آشفته کردن روابط میان ایران و پاکستان تلاش می‌کنند لذا سیستم اطلاعاتی این کشور باید فعالانه‌تر عمل کنند، همچنین دولت پاکستان به ما قول داده که به این ناآرامی‌ها و موضوع سربازان میرجاوه خاتمه بدهد.