روحانی: همکاری‌های ایران و روسیه برای حل بحران سوریه ادامه یابد

رئیس‌جمهور گفت: همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه حل و فصل بحران سوریه باید تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه یابد.

روحانی: همکاری‌های ایران و روسیه برای حل بحران سوریه ادامه یابد

- اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در حاشیه دومین کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه؛ و در دیدار «والودین ویتسلاو» رئیس مجلس دومای روسیه، افزود: روابط و همکاری‌های دو کشور در سال‌های گذشته بسیار دوستانه بوده و طی سال‌های اخیر شاهد ارتقاء سطح همه جانبه مناسبات دو کشور بوده‌ایم.

روحانی: بنا نداریم گستاخی‌های آمریکا را تحمل کنیم

درخواست روحانی از ارتش پاکستان

قدردانی روحانی از مواضع رئیس‌جمهور ترکیه در برابر تحریم‌های آمریکا

وی با بیان اینکه در 5 سال اخیر با تلاش و اهتمام مسئولان ایران و روسیه تحرک جدیدی در مناسبات فی مابین به وجود آمده، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در راستای توسعه همکاری‌ها و روابط دو کشور به خوبی استفاده کردیم.

رئیس‌جمهور افزود: همکاری در زمینه انرژی، سرمایه‌گذاری مشترک، کشاورزی و حمل و نقل، از جمله احداث خط آهن اینچه برون – گرمسار، از نمونه‌های موفق همکاری دوجانبه ایران و روسیه است.

روحانی با اشاره به ضرورت تلاش برای تسریع در اجرای توافقات موجود میان دو کشور، اظهار امیدواری کرد که پارلمان‌های ایران و روسیه، با حمایت از دولت‌ها گامی مثبت در مسیر تسریع در اجرای توافقات و توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور بردارند.

وی با اشاره به همکاری‌های مثبت ایران و روسیه در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، علمی و فناوری و همکاری‌های منطقه‌ای، اظهار داشت: رایزنی‌ها و همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه مسائل منطقه‌ای به ویژه در زمینه حل و فصل بحران سوریه باید تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه یابد.

رئیس‌جمهور با اشاره به طرح اتصال راه‌آهن بندرعباس به رشت و پس از آن به آستارا، گفت: استفاده از این مسیر می‌تواند زمان حمل کالا و بار را از هندوستان به مسکو به نصف تقلیل دهد.

**اراده جمعی برای اجرای کامل توافقات با ایران در روسیه وجود دارد

«والودین ویتسلاو»، رئیس مجلس دومای روسیه، نیز در این دیدار توسعه روابط دوستانه ایران و روسیه را حائز اهمیت دانست و افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر مناسبات تهران – مسکو براساس اهتمام و دوستی روسای جمهور دو کشور به سرعت پیشرفت کرده و در حال توسعه است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌ پارلمان‌های دو کشور در راستای یافتن الگوهای مناسب در قانون‌گذاری برای گسترش بیش از پیش روابط فی ما بین، اظهار داشت: امروز درک متقابلی از ضرورت گسترش همکاری‌ها میان دو دولت وجود دارد و مطمئناً پارلمان‌های دو کشور نیز از این روند حمایت خواهند کرد.

رئیس مجلس دومای روسیه تلاش برای حل و فصل مشکلات در مسیر توسعه روابط بانکی دو کشور را در گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور مهم دانست و گفت: رئیس‌جمهور روسیه مصوبه تجارت آزاد اورآسیا با ایران را به امضاء رسانده که امیدواریم این موضوع هر چه سریع‌تر از سوی پارلمان ایران هم تأیید شود.

ویتسلاو افزود: اراده جمعی برای اجرای کامل توافقات با ایران در روسیه وجود دارد و در این راستا تلاش خواهیم کرد.

انتهای پیام/