لاریجانی: با جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا است.

لاریجانی: با جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا هستند

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس شش کشور برای مقابله با تروریسم، اظهار داشت: شاید به ذهن بسیاری از افراد خطور کرده باشد که چرا برای ما چند کشور اهمیت دارد که روی این موضوع حیاتی یعنی مبارزه با تروریسم تأکید کنیم.

لاریجانی: نشست آستانه ساز وکار قابل اقتباسی برای سایر مسائل منطقه دارد

وی با بیان اینکه در سه دهه اخیر شاهد بیشترین جنگ‌ها در دنیا و حضور جریان‌های تروریستی در آسیا بوده‌ایم، افزود: جنگ عراق، سوریه و افغانستان موید این مسئله است.

رئیس مجلس  با اشاره به اینکه اکثر جریان‌های تروریستی هم از آسیا هستند، تصریح کرد: سوال این است که آیا آسیا ماده مستعده‌ای برای این مسئله داشته است یا اینکه عوامل بیرونی در این مسئله دخیل بودند؟

لاریجانی با بیان اینکه  قطعاً این جنگ‌ها و حضور گروه‌های تروریستی در منطقه مربوط به خود آسیا نیست و مسئله‌ای بیرونی است، برخی مقامات آمریکا نیز به ضرس قاطع گفتند که داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و جنگ‌ها در منطقه را آنها  به وجود آوردند، اضافه کرد:کشورهایی چون آمریکا از انجام چنین جنگ‌هایی در منطقه ما هدف دارند، چرا که قرن آینده قرن آسیا است.

وی عنوان کرد: در آسیا منظومه کاملی برای پرش وجود دارد به طوری که کشوری چون چین از لحاظ تجاری بسیار موفق است و روسیه هم در زمینه‌های مختلف چون ثبات در منطقه نقش آفرینی ایجاد کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین پاکستان نیروی انسانی وسیعی دارد و دیگر کشورها چون ایران، ترکیه، چین و افغانستان هم ظرفیت قابل توجهی هستند که غرب به آنان توجه می‌کند.

وی افزود: در واقع دغدغه آنان این است که چنین پرشی در آسیا وجود نداشته باشد و با ایجاد جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی در منطقه ما به دنبال فرسایش آسیا هستند.

لاریجانی با اشاره به مهمترین مباحث مطرح شده در این کنفرانس اظهار داشت: رئیس جمهور ترکیه به خوبی تأکید کرد که تروریسم، ابزار دست امپریالیست‌ها است و رئیس پارلمان چین هم در مخالفت با یکجانبه گرایی سخن گفت که کاملاً حرف مبنایی و درستی بود چرا که دنیا تاب این یک جانبه‌گرایی را ندارد و مقامات آمریکا هم این ظرفیت را ندارند که برای همه دنیا تعیین تکلیف کنند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه رئیس دومای روسیه بر ضرورت دیالوگ پارلمانی موثر در سازمان همکاری شانگهای تأکید کرد، گفت: اجلاس خوبی برگزار شد و اجلاس بعدی در ترکیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/