چه کسی گفته حکومت باید به فکر افزایش دین‌داری مردم باشد؟

دکتر سعید زیباکلام در گفت‌وگو با مجله خیمه گفت: اساساً چه کسی گفته که اصحاب حکومت هر قدر هم که صادق و صدیق و امین و خیرخواه و مردمی و خادم خلایق باشند، باید به فکر افزایش دین‌داری مردم باشند؟ بنده بر این گمان نیستم که افزایش ایمان و دین‌داری مردم، مردم هر قوم و … نوشته چه کسی گفته حکومت باید به فکر افزایش دین‌داری مردم باشد؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

سعید زیباکلام
سعید زیباکلام

دکتر سعید زیباکلام در گفت‌وگو با مجله خیمه گفت: اساساً چه کسی گفته که اصحاب حکومت هر قدر هم که صادق و صدیق و امین و خیرخواه و مردمی و خادم خلایق باشند، باید به فکر افزایش دین‌داری مردم باشند؟ بنده بر این گمان نیستم که افزایش ایمان و دین‌داری مردم، مردم هر قوم و قبیله و ولایتی، بر عهده حاکمان باشد. بی‌تردید بسیاری از مردم که در اثر عوام‌فریبی‌ها، دروغگویی‌ها، و شیّادی‌های بسیاری از مسئولان در این چند دهه، از دین و دیانت رمیده و یا دست کم دل‌مُرده و بی‌تفاوت شده‌اند، از این سخن خرسند و دل‌شاد می‌شوند اما بلافاصله باید بیفزایم که حتی اگر هیچ‌یک از آن عوام‌فریبی‌ها و دروغ‌ها و غارت‌ها و پنهان‌کاری‌ها هم رخ نداده بود باز هم این سوال به طور راهبردی موضوعیت دارد که بر چه اساسی می‌خواهیم قائل شویم که: حاکمان را باید که ایمان و دیانت خلایق حفظ و بلکه افزایش دهند؟

مادامی که در عرصه‌ی اندیشگی و سیاسی قائل باشیم یک یا تنی چند عرش‌نشین هستند که آراء درست و عقلانی را نهایتاً می‌دانند هیچ جای جدّی‌ای نه برای آزادی اندیشه و آراء می‌ماند و نه برای پژوهشی آزاد که به اندیشه و آرائی بدیع و نوآورانه بینجامد. در این صورت است که مابقی که فرش‌نشین‌اند کما بیش مشغول تئاتری می‌شوند بزرگ و ملی که اگر سالی سیصد همایش و نمایش برای جنبش نرم‌افزاری و تحول علوم انسانی در آن برگزار شود و سیصد هزار سکه هم اعطا شود به قدر عطسه‌ی بزی، این تنور خاموش عقیم را گرم نخواهد کرد. آیا صادقانه نیست که دست‌کم دیگر شعار آزادی اندیشه و آراء هم ندهیم؟ و امانت‌دارانه‌ نیست که آن هزاران هزار سکه را هم خرج مستضعفانی کنیم که صاحب حقیقی آن سکه‌ها هستند؟

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/5Qxt1