سفیر جدید ایران در پکن: هدف اصلی‌ام توسعه روابط اقتصادی با چین است

سفیر جدید ایران در پکن هدف اصلی خود را گسترش و توسعه روابط با کشور چین دانست.

سفیر جدید ایران در پکن: هدف اصلی‌ام توسعه روابط اقتصادی با چین است

به گزارش الف، باتوجه به شرایط کنونی ایران در عرصه بین‌المللی، چند سفارتخانه ایران در برخی از کشورهای مهم از جمله چین ماه‌ها بود که بدون سفیر اداره می‌شد.

پس از برکناری سیف از ریاست بانک مرکزی، عبدالناصر همتی سفیر سابق ایران در چین که دو هفته از حضورش در چین می‌گذشت، برای ریاست بانک مرکزی به تهران بازگشت؛ این در حالی بود جانشینی برای سفیر ایران در چین انتخاب نشده است. طبق اخبار چین در سه ماهه نخست سال جاری با خرید ۲  میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار از کالاهای ایرانی عمده‌ترین خریدار کالاهای ایرانی بوده است.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و  این کشور دومین مقصد صادراتی کالاهای ایران است و واردات کشورمان از چین با 7 میلیارد و 385 میلیون دلار در رتبه نخست قرار دارد و به نوعی چین شریک نخست تجاری ایران و استراتژیک ایران به حساب ‌می‌آید.

پس از ماه‌ها بی‌سفیری، به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تصویب ریاست جمهوری، محمد کشاورززاده به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خلق چین منصوب شد و طی روزهای آینده عازم محل ماموریت می شود.

کشاورززاده که تا امروز دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت خارجه و پیش از آن نیز سفیر ایران در کشورهای ونزوئلا و ازبکستان بوده است.

محمد کشاورززاده سفیر جدید ایران در گفت‌گو با خبرنگار الف ، عنوان کرد انشاالله این هفته عازم کشور چین هستم و هدف اصلی‌ام توسعه روابط با این کشور در این وضعیت تحریم‌ها علیه ایران است؛ البته هدف اصلی همه کارمندان وزارت خارجه نیز توسعه روابط با سایر کشورها است.