لاریجانی: با جنگ و گروه های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا هستند

لاریجانی: با جنگ و گروه های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با ایجاد جنگ و پرورش گروه های تروریستی در منطقه ما به دنبال فرسایش آسیا هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی لاریجانی در اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس شش کشور برای مقابله با تروریسم، اظهار داشت: شاید به ذهن بسیاری از افراد خطور کرده باشد که چرا برای ما چند کشور اهمیت دارد که روی این موضوع حیاتی یعنی مبارزه با تروریسم تأکید کنیم.

وی افزود: در این سه دهه اخیر شاهد بیشترین جنگ ها در دنیا و حضور جریان های تروریستی در آسیا بوده ایم که جنگ عراق، سوریه و افغانستان موید این مسئله است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکثر جریان های تروریستی هم از آسیا هستند، تصریح کرد: سوال این است که آیا آسیا ماده مستعده ای برای این مسئله داشته است یا اینکه عوامل بیرونی در این مسئله دخیل بوده اند؟

لاریجانی گفت: قطعاً این جنگ ها و حضور گروه های تروریستی در منطقه مربوط به خود آسیا نیست و مسئله ای بیرونی است و برخی مقامات آمریکا نیز به ضرس قاطع گفته اند که داعش و دیگر گروه های تروریستی و جنگ ها در منطقه را آنها  به وجود آورده اند.

وی با تأکید بر اینکه کشورهایی چون آمریکا از انجام چنین جنگ هایی در منطقه ما هدف دارند، چرا که قرن آینده قرن آسیا است، یادآور شد: در آسیا منظومه کاملی برای پرش وجود دارد به طوری که کشوری چون چین از لحاظ تجاری بسیار موفق است و روسیه هم در زمینه های مختلف چون ثبات در منطقه نقش آفرینی ایجاد کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین پاکستان نیروی انسانی وسیعی دارد و دیگر کشورها چون ایران، ترکیه، چین و افغانستان هم ظرفیت قابل توجهی هستند که غرب به آنان توجه می کند.

وی افزود: در واقع دغدغه آنان این است که چنین پرشی در آسیا وجود نداشته باشد و با ایجاد جنگ و پرورش گروه های تروریستی در منطقه ما به دنبال فرسایش آسیا هستند.

لاریجانی با اشاره به مهمترین مباحث مطرح شده در این کنفرانس اظهار داشت: رئیس جمهور ترکیه به خوبی تأکید کرد که تروریسم، ابزار دست امپریالیست ها است و رئیس پارلمان چین هم در مخالفت با یکجانبه گرایی سخن گفت که کاملاً حرف مبنایی و درستی بود چرا که دنیا تاب این یک جانبه گرایی را ندارد و مقامات آمریکا هم این ظرفیت را ندارند که برای همه دنیا تعیین تکلیف کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رئیس دومای روسیه بر ضرورت دیالوگ پارلمانی موثر در سازمان همکاری شانگهای تأکید کرد، گفت: اجلاس خوبی برگزار شد و اجلاس بعدی در ترکیه برگزار می شود.