بانک اطلاعلاتی بین 6کشور منطقه‌ای تشکیل می‌شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: بانک اطلاعلاتی قوی بین شش کشور منطقه‌ای تشکیل می‌شود

بانک اطلاعلاتی بین 6کشور منطقه‌ای تشکیل می‌شود

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر امروز(شنبه، 17 آذر) در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس شش کشور برای مقابله با تروریسم که در محل هتل آزادی تهران برگزار شد، طی سخنانی، گفت: در دنیای امروز کسانی تروریسم را گسترش دادند که خارج از حوزه تروریست هستند.

وی افزود: ما شش کشور قربانی اعظم در حوزه تروریسم به‌شمار می‌آییم. قرار شد به مفاهیم اصلی جرم‌انگاری در قالب مقررات بین‌المللی همچون CFT و حق شرط‌ها و تعهدها پرداخت. این کشور در قالب مناسبات، معاهدات و توافقات بین‌المللی عمل و تجارب را به یکدیگر نزدیک کرد.

فلاحت‌پیشه: پیوستن به CFT به معنای خود تحریمی نیست

تشریح اهداف اجلاس مبارزه با تروریسم از زبان دستیار لاریجانی

رئیس مجلس افغانستان:تقویت روابط منطقه‌‌ای زمینه مبارزه با تروریسم است

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: قرار شد در مواردی نظیر مقابله با تروریسم، حملات سایبری و مقابله با قاچاق مواد مخدر همکاری‌های لازم انجام شود.

فلاحت‌پیشه خطاب به روسای مجالس شرکت‌کننده در این کنفرانس، گفت:  ما نمایندگان بیش از 2 میلیارد جمعیت هستیم که درگیر تروریسم هستیم. باید در قالب راهکارهایی به سیاست‌های عملی برای مقابله با تروریسم اعم از تروریسم مفهومی و تروریسم عملی پرداخت.

وی ادامه داد: در بخش‌های مختلف این کنفرانس قرار شد بانک اطلاعاتی قوی فی‌مابین کشورها اعم از موافقت‌نامه‌های قضایی، استرداد و معاضدت بین دو کشور برقرار، تا در نشست بعدی موارد بیشتری دنبال شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، بر حوزه آموزش و کار فرهنگی و توجه به نقش کودکان و زنان و جوانان به عنوان یکی  دیگر از تأکیدات در این کنفرانس تأکید کرد و گفت: در این کنفرانس بر جدایی دین از تروریسم تأکید شد، زیرا ادیان آسمانی ادیان الهی هستند، لذا دین به ویژه دین اسلام از تروریسم جداست.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: امنیت زیرساخت توسعه و مهم‌ترین عامل مقابله با تروریسم است؛ لذا بر لزوم همکاری برای مقابله با تروریسم نیز تأکید شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلی در پایان خاطرنشان کرد: توجه به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و تاکید بر تنش‌زدایی، از دیگر موارد مورد بررسی در این کنفرانس بود.

انتهای پیام/