اسپوتنیک: علت بازداشت مدیر هوآی هشدار به فعالیت صاحبان شرکتها در ایران است

علت بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت فناوری هوآوی در ونکوور کانادا که به درخواست مقام های آمریکایی به اتهام نقض تحریم‎‌های ایران دستگیر شده، هشدار به صاحبان شرکت‌هاست تا از معامله با ایران صرف نظر کنند.

هوآوی اسپوتنیک: علت بازداشت مدیر هوآی هشدار به فعالیت صاحبان شرکتها در ایران است

به گزارش اسپوتنیک، برخی از کارشناسان معتقدند از آنجاییکه آمریکا با ایران در تقابل است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باید مطمئن شود که تحریم هایی که او علیه کشور ایران در ماه مه برقرار کرده، مورد احترام و حمایت همه کشورها است.

بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی یک نمونه ای است از اینکه آمریکا می خواهد همه کشورها بدانند که اگر هر کدام از آنها تحریم های آمریکا را نقض کنند چه سرنوشتی در انتظار آنها است.

سفارت چین در کانادا از مقامات این کشور خواسته است تا بلافاصله مدیر مالی هوآوی را آزاد کنند و این بازداشت را به عنوان نقض شدید حقوق بشر اعلام کردند.

مقام‌های کانادایی پیشتر اعلام کردند که «مِنگ وانژو» که عضو هیات مدیره هوآوی و دختر «رِن ژنگفی» بنیانگذار این شرکت نیز هست، روز شنبه دستگیر شده است و دادگاه او روز جمعه برگزار می شود.

مقام‌های آمریکایی دست کم از سال 2016 به این سو در حال تحقیق درباره فعالیت های شرکت چینی هوآوی بوده‌اند؛ آمریکایی ها این شرکت را متهم به نقض تحریم های واشنگتن با انتقال محصولات فناوری آمریکایی به ایران و برخی دیگر کشور ها می کنند.

به گزارش رادیو فردا، در عین حال وزارت خارجه چین از کانادا خواسته است مدیر بلندپایه شرکت فناوری اطلاعات هوآوی را که به اتهام دور زدن تحریم های ایران بازداشت شده است آزاد کند.

بی بی سی نیز گزارش داد؛ مدیر ارشد مالی هواوی ممکن است برای معامله با ایران تا ٣٠ سال زندان بگیرد. دادستان‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند که خانم منگ از یکی از شرکت‌های تابعه هواوی، به نام اسکای‌کام استفاده کرده تا در سال‌های ٢٠٠٩ تا ۲۰۱۴ تحریم‌های ایران را دور بزند.

به گزارش «سی ان ان»، بخشی از دولت ترامپ معتقد است که مقام بازداشت شده چین می تواند به عنوان "اهرم" تاثیرگذاری بر پکن در مذاکرات تجاری مورد استفاده قرار گیرد، به این معنی که رهبری آمریکا در نهایت به چنان راهکاری در حل مسایل بین الملل پرداخته که بیشتر مختص تروریست ها، نه سازمان های دولتی کشورهای متمدن است.

گفتنی است با وجود تهدید آمریکا برای معامله با ایران گزارش اخیر مقامات آمریکایی نشان میدهد معامله آمریکا با ایران در ماههای اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد  داشته‌ا ست. به گزارش اسپوتنیک، طبق گزارشی که اخیرا در آمریکا منتشر شده، در حالی که آمریکا همه کشورها را از معامله با ایران منع کرده، صادراتش به ایران شش برابر سال گذشته بوده است. در واقع آمریکایی ها جایی که منافع شان ایجاب می کند تا دیگران نتوانند با ایران همکاری کنند تحریم وضع کرده اند اما جاهایی که به نفع شان نیست خود تحریم ها را دور می زنند.

باید منتظر بود و دید آمریکا تا کجا توانایی حفظ تحریمهایی که خود نیز آنها را دور می زند خواهد داشت.