لاریجانی: نشست آستانه ساز وکار قابل اقتباسی برای سایر مسائل منطقه دارد

رئیس مجلس با اشاره به اهمیت افزایش همکاری‌ها میان ایران و روسیه،گفت: لازم است تفاهم‌نامه‌های میان ایران و روسیه به حوزه اجرا درآید تا نتیجه‌بخش باشد.

لاریجانی: نشست آستانه ساز وکار قابل اقتباسی برای سایر مسائل منطقه دارد

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، شامگاه روز گذشته (جمعه، 16 آذر) با "ویاچسلاو والودین"، رئیس دومای روسیه که به منظور شرکت در دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی پیرامون مبارزه با تروریسم در ایران حضور یافته است، دیدار و گفت وگو کرد.

لاریجانی: آمریکا تعدادی از داعشی‌ها را به افغانستان انتقال داده است

لاریجانی در این دیدار خطاب به رئیس دومای روسیه گفت: ملاقات‌های مکرر با شما نشان از عمق همکاری و دوستی دو کشور و اراده برای گسترش روابط دارد.

وی با بیان اینکه مدل‌های همکاری به وجود آمده در منطقه قابل اقتباس برای سایر مسائل است، عنوان کرد: نشست آستانه یکی از نمونه‌های بارز همکاری میان کشورها برای حل بحرانی در منطقه است که ابتکار خوبی جهت حل مسئله سوریه بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ایران با استفاده از ظرفیت‌های داخل برای مقابله با تحریم‌ها آماده است.

**شراکت راهبردی میان ایران و روسیه برای منافع مشترک دو طرف نیاز است

ویاچسلاو والودین رئیس دومای روسیه نیز در این دیدار ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی، گفت: این چهارمین دیدار ما در سال جاری است که نشان از اراده دو کشور برای تقویت روابط دارد.

وی با بیان اینکه روسای جمهور روسیه و ایران دستورات موثری برای توسعه روابط دو کشور صادر کردند، اظهار داشت: دومای روسیه نیز در این خصوص اقدام به قانونگذاری‌های لازم خواهد کرد و در این راستا سازوکارهایی ایجاد کرده‌ایم تا گفتگوهای بین پارلمانی نیز گسترش یابد.

رئیس دومای روسیه  با تأکید بر اینکه صرفاً برخی چالش‌های مشترک باعث قرابت روسیه و ایران نشده است، یادآور شد: معتقدیم شراکت راهبردی میان ایران و روسیه برای منافع مشترک دو طرف نیاز است.

والودین در ادامه با ابراز آگاهی از چالش‌هایی که جمهوری اسلامی به واسطه تحریم‌های آمریکا با آن مواجه است، عنوان کرد: تحریم‌ها ما را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده و امروز تبدیل به یک ید واحد در برابر آنها شده و سیاست واحدی را در این حوزه دنبال می‌کنیم.

رئیس دومای روسیه در پایان با ابراز امیدواری از اثربخش بودن کنفرانس پیش رو، خاطرنشان کرد: توسعه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی در این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد و لازم است شرایط برای توسعه هرچه بیشتر روابط میان 6 کشور بررسی شود.

انتهای پیام/