نباید در تصویب توافق‌نامه پاریس عجولانه تصمیم بگیریم

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: عضویت در معاهده پاریس بدون تأمل الزامی ندارد و نباید در تصویب این مهم پیش دستی شده و عجولانه تصمیم گرفت.

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: عضویت در معاهده پاریس بدون تأمل الزامی ندارد و نباید در تصویب این مهم پیش دستی شده و عجولانه تصمیم گرفت.

نباید در تصویب توافق‌نامه پاریس عجولانه تصمیم بگیریم عباس پاپی‌زاده پالنگان، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، ضمن تاکید بر بررسی بیشتر موافقت‌نامه تغییر اقلیم آب و هوایی پاریس، اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا در چند ماه گذشته، خروج این کشور را از توافق‌نامه پاریس اعلام کرد و به نظر می‌رسد کشور ما هم لازم است با در اختیار داشتن منابع عظیم نفتی و گازی، چنین رویه‌ای را پیش بگیرد؛ زیرا عضویت در این معاهده منجر به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیوستن به توافق‌نامه پاریس، ما را در استفاده از سوخت‌های ارزان قیمت محدود می‌کند، بیان کرد: تولید هر کیلووات برق مصرفی از طریق مصرف گاز در نیروگاه سیکل ترکیبی نزدیک به 79 تومان و با سامانه خورشیدی و انرژی‌های نو، تقریبا به ازای هر کیلووات 600 تا 700 تومان هزینه دارد؛ در نتیجه قیمت تمام شده افزایش یافته و هزینه مصرف برق مردم به10 برابر می‌رسد که به زیان مردم و دولت تمام خواهد شد.

پاپی زاده با هزینه‌آور دانستن تعهدنامه پاریس و تأثیر گذاری منفی آن در توسعه اقتصادی، در پاسخ به اینکه با توجه به تأمل بعضی از کشورها مانند روسیه در پیوستن به این معاهده و خروج آمریکا به خاطر منافع اقتصادی، آیا بهتر نیست جمهوری اسلامی هم در پذیرش آن عجله نکند، گفت: عضویت در معاهده پاریس بدون تأمل الزامی ندارد و برای بررسی اثر‌های مثبت و منفی توافق تا زمانی که کشورهایی مانند آمریکا عضو آن نشدند، فرصت داریم.

این نماینده مجلس افزود: کشورمان در زمینه تصویب توافقنامه پاریس نباید پیش دستی کند و عجولانه تصمیم بگیرد، ایران از سوی کشورهای قدرتمندی مثل آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم اقتصادی و تکنولوژیک شده که با مطالعه‌ صورت گرفته، توافق‌نامه امکان سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه تولید انرژی‌های پاک و در کشور را در شرایط تحریم ایجاد نمی‌کند و انتقال تکنولوژی صورت نخواهد گرفت.

پاپی زاده افزود: شرایط تحریم‌، این امکان را به می‌دهد که با استفاده از روش‌های قبلی، انرژی مورد نیاز مردم را به ارزان‌ترین قیمت تأمین کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره تضمین کشورهای توسعه‌یافته برای تأمین هزینه‌های اجرایی با توجه به برآورد 52 میلیارد دلاری سازمان محیط زیست در جهت اجرای تعهدنامه، بیان کرد: این معاهده تقریبا هیچ گونه ضمانت اجرایی را پیش‌بینی نکرده و کشورهای توسعه‌یافته باعث تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای و آلودگی محیط زیست هستند؛ در این زمینه باید ضمانت اجرایی و مبالغ مورد نیاز برای انجام اقدامات لازم مشخص شود.

پاپی زاده در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی تا الان آنچه را که از معاهدات بین‌المللی تجربه کرده است، عدم پای‌بندی کشورهای توسعه‌یافته به تعهداتشان بوده و اگر در این معاهده ذکر شده که کشورهای توسعه‌یافته ملزم به پرداخت هزینه های اجرای این معاهده شوند، من به تأمین بودجه لازم از سوی آنها خوش‌بین نیستم.