مذاکرات استکهلم، وقت‌کشی بازیگران بحران یمن برای حمایت از بن‌سلمان است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: پیش‌زمینه انجام مذاکرات صلح در یمن، ایجاد آتش‌بس در این کشور و نظارت هیاتی از سازمان ملل بر این موضوع است.

یمن

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: پیش‌زمینه انجام مذاکرات صلح در یمن، ایجاد آتش‌بس در این کشور و نظارت هیاتی از سازمان ملل بر این موضوع است.

حسن هانی‌زاده  در  گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با برگزاری مذاکرات یمنی ــ یمنی  در استکهلم سوئد با موضوع حل بحران یمن ، تصریح کرد: با توجه به ادامه کشتار مردم این منطقه توسط عربستان سعودی، فشارهای بین‌المللی بر دولت آل‌سعود  به خاطر این تجاوزات شدت گرفته و بعد از قتل دردناک جمال خاشقجی توجه افکار عمومی به جنایت‌های عربستان در یمن افزایش بیشتری پیدا کرده است ، چنان که اخیرا نماینده دبیر کل سازمان ملل در  امور یمن به صنعا رفت و با طرف‌های مختلف درگیر در این کشور دیدار و رایزنی کرد و تلاش کرد که به راه حلی برای پایان این بحران دست پیدا کند.

وی با بیان این‌که «در ماه‌های اخیر عربستان سعودی با حمله به شهر« الحدیده »سعی کرده که این شهر بندری استراتژیک را اشغال کند و از آن به عنوان یک ابزار فشار علیه انصارالله یمن در مذاکرات استفاده کند»، خاطر نشان کرد: البته عربستان توفیقی در این زمینه  پیدا نکرد و همچنان ابتکار عمل در شهر الحدیده در دست انصارالله است و نیروهای انقلابی یمن در این منطقه حضور دارند.

ا ین کارشناس مسائل غرب آسیا با اعتقاد بر این که «مذاکراتی که قرار است در استکهلم برگزار شود یک نوع وقت کشی از سوی بازیگران بحران یمن از جمله آمریکا، انگلیس و آلمان است تا به نحوی بتوانند توجه  افکار عمومی را از پرونده جمال خاشقجی به سمت دیگری هدایت کنند و یک نوع پوششی را برای محمد بن سلمان ایجاد کنند»، گفت‌: با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد که مذاکرات استکهلم، مذاکرات طولانی و نفس گیر خواهد بود؛ چرا که باید به این موضوع توجه داشت که عربستان در این مذاکرات تحت هیچ شرایطی حاضر نیست که به انصارالله امتیازی داده شود و تلاش خواهد کرد که حوثی‌ها در روند دولت سازی یمن و مشارکت در ساختار دولت آتی این کشور نقشی نداشته باشد.  از دیگر سو طبیعی است که انصارالله نیز  که در طی سه سال گذشته در برابر تجاوزات سعودی ایستاده است به هیچ وجه حاضر نخواهد بود که تحت پرچم عربستان قرار بگیرد.

وی همچنین با بیان این‌که «پیش زمینه برگزاری چنین مذاکراتی و امیدواری در به نتیجه‌ رسیدن آن، این است که سازمان ملل در یمن آتش‌بس برقرار کند و از ادامه تجاوزات سعودی به این کشور جلوگیری کند»، افزود: در همین چارچوب باید هیاتی از سازمان ملل بر این آتش‌بس نظارت کند و همچنین  متجاوز به صورت رسمی معرفی شود و هیات حقیقت‌یابی در این زمینه  تشکیل شود. از دیگر سو حق انصارالله نیز برای مشارکت در تاسیس دولت آتی یمن به رسمیت شناخته شود.