برنامه دفاع موشکی ایران هیچ‌گونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت ندارد

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در برنامه دفاع موشکی خود هیچ‌گونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم. اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه ۲۲۳۱ آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی دارند.

خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در برنامه دفاع موشکی خود هیچ‌گونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم. اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه ۲۲۳۱ آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی دارند.

آزمایش موشکی صلح آمیز ایران/

سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به اظهارات خصمانه مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه آزمایش موشکی ایران بیان کرد: نیازی به تکرار مجدد نیست که ماهیت آزمایش موشکی اخیر ایران، کاملاً بازدارنده و بخشی از برنامه‌های غیرقابل توقف دفاعی کشور است.


وی ادامه داد: ما قطعاً برنامه‌های دفاعی خود را براساس ابراز نگرانی‌های بی‌اساس و مبتنی بر القائات بی‌بنیان و هدفمند برخی کشور‌های دور ازمنطقه تنظیم نمی‌کنیم. عمیقاً معتقدیم ابراز نگرانی‌ها پایه، اساس و مبنای منطقی و درستی ندارد و بیش از هر چیز آفریده سیاست‌ها و رویکرد‌های ایران هراسانه‌ای است که در دستور کار کشور‌ها و رژیم‌های خاصی در جهان قرار دارد.


در برنامه دفاع موشکی خود هیچگونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم
کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: ما در برنامه دفاع موشکی خود هیچگونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم. اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه ۲۲۳۱ آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی، ایجاد حساسیت و تنش علیه ایران را دارند که در هر دو حالت، جمهوری اسلامی ایران چنین رویکردی را محکوم کرده و آن را غیرسازنده و نا کارآمد می‌داند.


کشور‌های اروپایی باید بیش از پیش هوشمندانه رفتار کنند
صدرالحسینی افزود: به تمامی کشور‌هایی که با این نوع فرضیات خام و بهانه جویی‌های ناقص و بی‌اساس چشمان خود را بر واقعیات و سیاست‌های شفاف و ثبات ساز ایران می‌بندند، توصیه می‌کنیم که صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را قربانی اهداف دیگرانی که مناسبات سازنده ایران با کشور‌های منطقه و جهان را مخل سیاست‌های یک جانبه گرایانه و زیاده خواهانه خود می‌دانند نکنند؛ کشور‌های اروپایی باید بیش از پیش هوشمندانه رفتار کنند.

وی عنوان کرد: در سیاست‌های مدون و شفاف موشکی و دفاعی ایران هیچگونه طراحی و برنامه ریزی برای داشتن موشک‌هایی که بتوانند از کلاهک هسته‌ای استفاده کنند وجود نداشته و نخواهد داشت.


مخالفت ایران با برخورد دوگانه غرب در برنامه موشکی
استاد دانشگاه اضافه کرد: جای تعجب و تاسف است در حالی که این کشور‌ها در مقابل برخی از متحدان خود مثل عربستان که با صرف ده‌ها میلیارد دلار خرید نظامی، چندین سال است کشوری فقیر و مظلوم همچون یمن را مورد تجاوز نظامی شبانه روزی قرار می‌دهند، زنان و کودکان و میلیون‌ها انسان بی گناه را درمحاصره، قحطی و بیماری نگه می‌دارند، زیرساخت‌های آن‌ها را به طور کامل ویران می‌کنند، تنها سکوت می‌کنند، اما چنین غوغاسالارانه با برنامه دفاعی صلح آمیز ایران برخورد می‌نمایند و این همان برخورد دوگانه‌ای است که جمهوری اسلامی با آن مخالف است.


کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: نکته اساسی اینکه ایران براساس قواعد بین‌المللی می‌تواند از همه امکانات برای تامین امنیت و منافع ملی خود بهره ببرد.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: ایران براساس قانون دفاع مشروع می‌تواند در این راستا امکانات متعارف دفاعی خودش را بسازد و یا از خارج از کشور تامین کند. باید این نکته مهم و اساسی را مدنظر قرار دهیم که در طول ۴۰ سال گذشته تحریم چند لایه و بسیار محکم بر روی موضوعات دفاعی‌ ایران وجود داشته است بنابراین ناچار بوده برای دفاع از خود و تامین امنیت ملی همه امکانات خود را تهیه کند.

امروزه ایران توانسته از همه امکانات دفاعی برای دفاع مشروع از خود بهره‌مند شود
وی اضافه کرد: امروز در شرایطی صحبت می‌کنیم که جمهوری اسلامی توانسته از همه امکانات دفاعی برای دفاع مشروع از خود بهره‌مند شود و حتی جزو صادرکنندگان تجهیزات دفاعی هم محسوب می‌شود، اما از جهت حقوق بین‌الملل قطعا ایران براساس ۲۲۳۱ ضدیتی با این مسئله نداشته است.

کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ یک توصیه‌ای را به ایران برای عدم آزمایش و بهره‌مندی از موشک‌های بالستیک کرده بود که الزام آور نبود، بلکه توصیه کننده بود. بر این اساس هیچ کدام از مفاد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را زیر پا نگذاشتیم بنابراین اگر هم این مطالبی که قالب جنگ روانی و فضاسازی علیه توان موشکی ایران گفته می‌شود کذب محض است و واقعیت خارجی ندارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: رژیم صهیونیستی که خود دارای کلاهک‌های هسته‌ای بوده و جنایات متعددی را در غزه مرتکب شده است، صلاحیت تصمیم گیری درباره صنعت موشکی هیچ کشور دیگری را ندارد. اما همان‌طور که شاهد بودیم نتانیاهو به عنوان نماینده رژیم غاصب صهیونیستی آتش بیار معرکه است و برای تحریک کشور‌های امریکا و اروپا سفر‌ها و دیدار‌های سیاسی متعددی را انجام می‌دهد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه ایران در قالب دفاع مشروع کار آزمایش موشکی خود را انجام می‌دهد و این سلاح‌ها همگی متعارف برای جلوگیری از تهدید و رسیدن ایران به جایگاه بازدارندگی است هیچ کدام از این‌ها باعث تحریک نخواهد شد. البته رژیم صهیونیستی بدون آزمایش این موشک‌ها دائما در حال وحشت از ایران و حزب‌الله و از جریان‌های مقاومت در منطقه است.

کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: بنابراین رژیم صهیونیستی بدون بهانه ایران هم تلاش می‌کند کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله آمریکا و کشور‌های بزرگ اروپایی را تحریک کند بنابراین نباید از این بابت نگران باشیم. ما در شرایط و دنیایی زندگی می‌کنیم که اگر امکان دفاع از خود را نداشته باشیم قطعا امکان حفظ کشور خود و درجه دوم قدرت تامین منافع و درجه سوم قدرت تامین امنیت ملی خود را نخواهیم داشت.