حبیبی: میرسلیم در انتخابات 96 تعهدنامه جمنا را امضا نکرد

تهران- ایرنا- دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: زمانی که جمنا نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری 96 معرفی نکرده بود، به مصطفی میرسلیم تعهدنامه ای داده شد؛ او هم گفته بود باید در این زمینه، شورای مرکزی حزب تصمیم بگیرد؛ درنهایت این شورا اجازه امضای این تعهدنامه را نداد.

به گزارش ایرنا، «محمدنبی حبیبی » عصر امروز(جمعه) در برنامه تلویزیونی «دست خط» در پاسخ به این پرسش که چرا حزب موتلفه اسلامی اجازه امضای تعهدنامه جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) برای انتخابات ریاست جمهوری 96 را به میرسلیم نداده است، گفت: زمانی که هنوز هیج فردی به عنوان نامزد نهایی جمنا انتخاب نشده بود، این تشکل اصولگرا فرمی با عنوان تعهدنامه تنظیم کرد تا نامزدها، آن را امضا کنند؛ یعنی در صورت انتخاب فرد دیگر به عنوان نامزد جمنا، شخصی که تعهدنامه را امضا می کند باید کنار برود و از نامزد پیشنهادی حمایت کند.
وی ادامه داد: وقتی این تعهدنامه به میرسلیم داده شد، او گفت باید نظر حزب را جویا شود و نمی تواند خارج از مصوبه های حزب تعهدی بدهد؛ سرانجام اکثریت شورای مرکزی حزب موتلفه اجازه امضای این تعهدنامه را ندادند.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه اختلافات بر سر ماندن میرسلیم در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در هیات نظارت حزب حل شد، گفت: قرار شد همه نامزدها کنار بروند و فقط ابراهیم رییسی به عنوان نامزد جمنا در رقابت ها باقی بماند؛ گروهی مامور شدند با محمدباقر قالیباف دیگر نامزد اصولگرایان برای کناره گیری صحبت کنند.
وی افزود: شنیده ام که قالیباف به این گروه گفته است نظرات آنها را برای کناره گیری قبول ندارد اما چون جمع تصمیم گرفته نظر آنها را می پذیرد.
حبیبی اظهار داشت: رئیسی در مقطعی گفته بود میرسلیم اگر تمایل دارد، بماند. وی در مقطع دیگری در انتخابات تاکید کرده بود میرسلیم نباشد بهتر است.
وی درباره فعالیت های جمنا برای انتخابات آینده، گفت: تا جایی که اطلاع دارم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1398 تاکنون جمنا چیزی اعلام نکرده است. از 6 ماه پیش برای انتخابات شوراها جلسه هایی برگزار می کنیم؛ اما در این مدت بیشتر به سیاستگذاری انتخاباتی پرداخته ایم و بحثی درباره نامزدها تاکنون نکرده ایم.
حبیبی افزود: بیشتر جلسه های جمنا با حضور حجت السلام والمسلمین رحیمیان تشکیل می شود و خانم وحید دستجردی اکنون به عنوان سخنگو فعال نیست و این وظیفه را یکی از اعضا برعهده دارد.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره ارائه فهرست مستقل برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی نیز گفت: «در دوره های قبل، حزب 200 نفر واجد شرایط انتخابات مجلس را در سراسر کشور شناسایی و فهرست کرده بود؛ اما سیاست تشکیلاتی ما از ابتدا این بود که مجموعه نباید معطل دیگران شود و خود وارد میدان شود.»
وی خاطرنشان کرد: مانند گذشته هم، در این دوره فهرست انتخاباتی تهیه می کنیم؛ در بزنگاه انتخابات ممکن است 2 اتفاق بیفتد، یا اصولگرایان و همفکران ما دست به ائتلاف می زنند و موتلفه هم خودش را عضو این ائتلاف معرفی می کند یا اینکه اصلا ائتلافی شکل نمی گیرد؛ سیاست ما چه در گذشته و چه حال این است؛ در هر شکلی باید با دست پر به میدان برویم.
حبیبی در پاسخ به این پرسش که هادی غفاری منکر عضویت شهید بهشتی در حزب موتلفه اسلامی شده است، گفت: شهید بهشتی با تصمیم امام(ره) سمتی مهمتر از عضویت حزب موتلفه داشت.
وی ادامه داد: شهیدان بهشتی، مطهری و مفتح و مرحوم مولایی تولیت آستان قدس حضرت معصومه (س) با پیشنهاد موتلفه و تصمیم امام(ره) شورای روحانیت حزب موتلفه را تشکیل دادند.
دبیرکل حزب موتلفه تاکید کرد: برای اطلاع هادی غفاری و دوستانش می گویم، ویراستاری نهایی اساسنامه حزب موتلفه اسلامی سال 1342 به قلم شهید بهشتی انجام شده است.
حبیبی در پاسخ به پرسشی درباره مواضع مرحوم حبیب الله عسکراولادی دبیرکل قبلی حزب موتلفه درباره رهبران اتفاقات سال 1388، گفت: مرحوم عسکراولادی در یکی از جلسه های شورای مرکزی گفته بودند «امروز آمده ام یکسال مرخصی بگیرم چون کارهایی می خواهم بکنم که شماها موافق نیستید؛ اعتقاد شخصی من این است ریشه فتنه 88 در خارج کشور است»؛ «وی دراین مورد تعبیر رهبرمعظم انقلای را قبول داشت. در داخل عده ای به دام افتاده اند یا به تعبیر مرحوم عسکراولادی مفتون شده اند.»
حبیبی ادامه داد: عسکراولادی گفته بود «می خواهم در این رابطه از حیثیت شخصی خودم استفاده کنم و در نامه ای ضمن قدردانی از خدماتشان، بتوانم آنها را متقاعد کنم که حرفی را علیه آمریکایی ها و ریشه این اتفاقات در خارج کشور بگویند تا مردم بدانند.»
وی با بیان اینکه مرحوم عسکراولادی می خواست آنها از ریشه های فتنه 88 تبری جویند، افزود: «او همه همت خودش را صرف کرد ولی متاسفانه پاسخ موافقی نگرفت یعنی اکثر آنها پاسخی ندادند.»