دانشجویان محور اول استکبارستیزی هستند

دزفول - ایرنا - مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سما شهرستان دزفول با اشاره به 16 آذر روز دانشجو گفت: دانشجویان محور اول استکبارستیزی در جامعه هستند.

حسین کالک بر شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: نقش بی بدیل دانشجویان در تعریف مسیر و خطی مشی استکبارستیزی و پاسداشت ارزش های انقلاب بر هیچ شخصی پوشیده نیست.
وی اظهار داشت: دانشجویان به ‌عنوان قشر محصل، اهل دانش، جوان و پر انرژی باید همواره اهل کسب بصیرت و تحلیل وقایع باشند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سما شهرستان دزفول افزود: دانشجویان بیدار دهه 60 با به خرج دادن بصیرت و بیداری دانشجویی خود لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر و دست دخالت بیگانه را در کشور قطع کردند.
وی گفت: 16 آذر هر سال انقلابی بودن و شجاعت دانشجویان را بر همگان اثبات می کند و نشان می دهد که در پیچ و خم ‌های تاریخی و در جریان اتفاقات کلیدی جامعه، همواره عناصر مهم و تصمیم‌ ساز جریان دانشجویی هستند.
کالک بر با بیان اینکه دانشجویان همیشه گویای مطالبات جامعه هستند، افزود: جنبش دانشجویی 16 آذر سال 1332 در اقدامی ضد استکباری اعتبار نمادین آمریکا را لگدمال و به نشانه اعتراض به حضور رئیس جمهوری آمریکا در ایران سه شهید تقدیم انقلاب کرد و درنهایت این روز به نام دانشجو نام گرفت.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سما شهرستان دزفول افزود: این انقلاب به برکت رهبری امام راحل، خون شهدای گرانقدر و اراده راسخ ملت به پیروزی رسید و چنان برجسته و یگانه شد که هیچ حرکت و جنبش انقلابی دیگری توان برابری با آن را نداشت.
وی اظهار داشت: دانشجویان و دانشگاهیان به عنوان بخش مهمی از جامعه نقش آگاهی بخشی و مسیر دهی به اقشار مختلف جامعه را در پیروزی انقلاب اسلامی برعهده داشتند.
کالک بر افزود: دانشجو به عنوان یکی از مهم ترین سرمایه‌ های کشور در گذشته، حال و آینده نقشی اساسی و تعیین ‌کننده داشته و خواهد داشت.
وی گفت: بدنه جنبش دانشجویی همواره با استکبار، سلطه، دیکتاتوری و استبداد به شدت مقابله کرده و با همه وجود عدالت خواه بوده است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سما شهرستان دزفول افزود: دانشجویان و دانشگاهیان با آغاز فعالیت های انقلابی آشکار در سال 1342 و حرکت عظیم مردم به سمت انقلابی دمکراسی و سیاسی دوشادوش مردم به یکی از بازوهای اساسی انقلاب و یکی از مهم ترین عوامل پیروزی بر رژیم پهلوی تبدیل شدند.
وی تصریح کرد: حضور دانشجویان و اقشار دانشگاهی در عرصه نبرد مستقیم با دشمن بعثی و همچنین خلاقیت ‌های آنها در مدیریت همه جانبه جنگ مشهود بود.
وی افزود: می توان با مطالعه زندگی نامه فرماندهان جنگ متوجه شد که اغلب آنها دانشجو بودند و تاثیر بسزایی در ناکارآمد ساختن ارتش تا دندان مسلح عراق و حامیان آنها داشتند.
کالک بر نتیجه پیوند دانشگاه با جنگ را همراهی بخش‌ های عملیاتی و رزمی با مراکز علمی و دانشگاهی دانست و گفت: شهدای دانشگاه و دانشجو رفتند اما دغدغه‌ اصلی و مهم آنان یعنی چگونگی تداوم راه انقلاب اسلامی و بالندگی با محوریت و زحمات حضرت امام(ره) شکل گرفت.
وی نقش کنونی دانشجو را تربیت نیرو هم طراز ارزش های مهم انقلاب دانست و افزود: تحول و توسعه جامعه از جنبه های فرهنگی، اجتماعی، توسعه اقتصادی، کارکردهای سیاسی و پرورش باورها و تفکرات در گرو فعالیت های به موقع و دقیق دانشجو است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سما دزفول اظهار داشت: توجه به کارایی ها، بومی سازی، بها و میدان دادن به دانشجو باعث رشد و بهبود تمامی عرصه های علمی و غنی سازی فرهنگ و رشد اجتماعی جامعه خواهد شد.
وی با گرامیداشت یادو خاطره شهدای دانشجوی مدافع حرم، وطن و امنیت سراسر کشور گفت: هرچه داریم از خون پاک شهیدان است.
به گزارش ایرنا روز دانشجو در ایران به ۱۶ آذرماه اطلاق می ‌شود؛ این روز به یاد دانشجویان مصطفی بزرگ‌ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌ رضوی گرامی داشته می شود.
این دانشجویان هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس ‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.
3022