کاهش رشد اقتصادی انگلیس متاثر از چالش های برگزیت

لندن - ایرنا - دفتر آمار ملی انگلیس روز پنجشنبه در گزارشی از کاهش رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پس از برگزاری همه پرسی 23 ژوئن که در جریان آن انگلیسی ها به برگزیت رای دادند، خبر داد.

کاهش رشد اقتصادی انگلیس متاثر از چالش های برگزیت
کاهش رشد اقتصادی انگلیس متاثر از چالش های برگزیت

به گزارش ایرنا، دفتر آمار ملی انگلیس اعلام کرد که در سه ماهه سوم سال جاری میلادی رشد اقتصادی این کشور 0.5 درصد بوده است که نسبت به سه ماهه قبل از آن 0.2 درصد کاهش نشان می دهد.

اما به گفته تحلیل گران هرچند رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به ماه سپتامبر گذشته کمتر از رشد اقتصادی در سه ماهه پیش از برگزاری همه پرسی برگزیت، یعنی 0.7 درصد بوده است، اما این میزان در قیاس با پیش بینی 0.2 درصدی رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی، رشد خوبی را نشان می دهد.

این نهاد انگلیسی همچنین عنوان کرد چالش های ناشی از برگزیت تاکنون تاثیر چشمگیری بر اقتصاد این کشور به جای نگذاشته است.

براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، در دوره سه ماهه سال جاری میلادی بخش خدمات در این کشور که بیش از 78 درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد دارای رشد 0.2 درصدی بوده است.

اما به گفته دفتر آمار ملی انگلیس، در دوره زمانی یاد شده، رشد بخش ساخت و ساز 1.4 درصد، رشد بخش های تولیدی یک درصد و بخش کشاورزی 0.7 درصد کاهش داشته اند.

در همین حال فیلیپ هاموند وزیر دارایی انگلیس روز پنجشنبه در واکنش به این خبر گفت: رشد اقتصادی 0.5 درصدی، حاکی از میزان مقاومت اقتصاد انگلیس در برابر چالش هایی است که در جریان خروج از اتحادیه اروپا متحمل خواهد شد.

وی گفت: پایه های اقتصاد انگلیس قوی است و داده های آماری امروز نشان دهنده میزان مقاومت اقتصادی است.

هاموند به اشاره به نزدیک شدن به دوره مذاکرات کشورش با رهبران اروپایی بر سر خروج از اتحادیه اروپا، افزود: ما مصمم هستیم که بهترین توافق را برای خانواده های بریتانیایی و شرکت ها صورت دهیم.

وی افزود: اقتصاد نیاز دارد تا خودش را در چارچوب رابطه جدید با اتحادیه اروپا تطبیق دهد. با این حال ما در موقعیت خوبی برای مواجهه با این چالش ها قرار داریم.

افزایش رشد اقتصادی در انگلیس در حالی صورت می گیرد که تازه ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس حاکی از افزایش مجدد نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه سپتامبر گذشته و متعاقب برگزاری همه پرسی 23 ژوئن که منجر به برگزیت شد، بوده است.

براساس داده های دفتر آمار مالی انگلیس نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه سپتامبر گذشته به یک درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن که 0.6 درصد بود، 0.4 درصد رشد نشان می دهد.

نرخ تورم در انگلیس در سال گذشته میلادی به صورت غیرمنتظره به زیر صفر رسیده بود اما مجددا روند افزایشی یافته است.

این افزایش پس از آن صورت می گیرد که کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس اواخر ماه جولای گذشته، به منظور مقابله با نوسانات شدید مالی و اقتصادی ناشی از برگزیت بعد از همه پرسی 23 ژوئن، نرخ بهره بین بانکی در این کشور را به رقم 0.25 رساند که به پایین ترین حد در طی 322 سال گذشته است.

به دنبال اعلام نظر بانک مرکزی انگلیس درخصوص کاهش نرخ بهره، اگر چه شاخص سهام در بورس لندن افزایش یافت اما ارزش پوند در برابر دلار آمریکا و یورو سقوط کرد.

دولت انگلیس قصد دارد مذاکرات برگزیت را با طرف های اروپایی تا پایان ماه مارس آینده شروع کند.

اروپام**5**ن*1552انتهای پیام /*

گزارش مشکل