اعتبار ارشاد اسلامی سمنان ۴۵۰ میلیون تومان است/ تشکیل مجمع خیران فرهنگ و هنر

اعتبار فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ۴۵۰ میلیون تومان است

شاهرود - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان اعتبارات فرهنگی این اداره کل را ۴۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: تشکیل مجمع خیران فرهنگی شهرستان‌ها در دستور کار قرار دارد.

علی‌اصغر فضیلت در گفتگو با خبرنگار مهر ، ضمن بیان اینکه کل اعتبارات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان سمنان ۴۵۰ میلیون تومان است، ابراز داشت: این رقم نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشت اما برای هزینه کرد در مقوله فرهنگ و هنر به دنبال تشکیل مجمع خیران فرهنگی در شهرستان‌ها هستیم و گفتمان سازی آن به‌صورت شهر به شهر آغازشده است.

وی اضافه کرد: درصورتی‌که مجمع خیران اهالی فرهنگ و هنر در شهرستان‌های استان سمنان تشکیل شود از آن‌ها درخواست می‌کنیم تا مبالغ را بر اساس صلاح‌دید خودشان در بخش‌های مذکور هزینه کنند زیرا به‌صورت قانونی فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌تواند مبلغی را از این طریق دریافت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در پاسخ به این پرسش که چند درصد کتاب‌های موجود در نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان در شاهرود به موضوع تعلیم و تربیت انسان عرضه‌شده است، ابراز داشت: می‌توان گفت بالغ‌بر ۸۰ درصد کتاب‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در تربیت انسان دخیل هستند به این صورت که کتاب‌های علمی و هنری نیز در راستای تعلیم است.

شاخص معینی برای سنجش سرانه مطالعه وجود ندارد​

فضیلت در سوالی پیرامون سرانه مطالعه و راهکار افزایش آن، تصریح کرد: شاخص معینی برای سنجش سرانه مطالعه وجود ندارد، برخی بر اساس ساعت و عده‌ای متن‌های فضای مجازی، قرآن و ادعیه را نیز جز آن مطرح می‌کنند که در ابتدا باید شاخص مشخصی ارائه شود اما در ایران با توجه به بیشینه فرهنگی و دینی انتظار می‌رود سرانه مطالعه فراتر از این باشد.

وی اضافه کرد: سه هزار سال ساختار حکومتی و یک هزار و ۵۰۰ سال سابقه دینی در کشور ما وجود دارد دینی که در آن با خواندن آغازشده و به قلم قسم می‌خورد کتاب جایگاه خاصی دارد لذا با توجه به موقعیت کتاب در فرهنگ ما قطعاً سطح مطالعه با این جایگاه سازگار نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان بابیان اینکه استقبال از نمایشگاه کتاب شاهرود مطلوب بود، اضافه کرد: تلاش شد تا با برگزاری فعالیت‌های جنبی در کنار برگزاری نمایشگاه نظیر نشست‌های کتاب، نقد و رونمایی از کتاب، توانمندسازی در حوزه آسیب‌های اجتماعی، شاهنامه‌خوانی و غرفه‌های کودک انس مردم را با کتاب بیشتر و افراد را به‌سوی مطالعه سوق دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان سمنان به میزبانی شاهرود امروز جمعه به کار خود پایان خواهد داد.