اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت

در هفته گذشته پرونده‌ها و موضوعاتی در حوزه قضایی خبرساز شدند که برگزاری دادگاه رحیم مشایی، محکومیت هنگامه شهیدی، احضار محمدرضا خاتمی به دادسرا،  تعیین وقت رسیدگی به پرونده قتل یک وکیل دادگستری در لنگرود، برگزاری دادگاه آرش کیخسروی یکی از وکلای بازداشتی، آزادی قاسم شعله سعدی دیگر وکیل بازداشتی، بررسی لایحه cft در مجلس ، آخرین اخبار مربوط به آزمون وکالت 97 در نشست روسای اسکودا و کانون وکلای مرکز، و ابلاغ آیین نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی از این جمله‌اند.

آرم قضایی

در هفته گذشته پرونده‌ها و موضوعاتی در حوزه قضایی خبرساز شدند که «برگزاری دادگاه رحیم مشایی»، «محکومیت هنگامه شهیدی»، «احضار محمدرضا خاتمی به دادسرا»،  «تعیین وقت رسیدگی به پرونده قتل یک وکیل دادگستری در لنگرود»، «برگزاری دادگاه آرش کیخسروی یکی از وکلای بازداشتی»، «آزادی قاسم شعله سعدی دیگر وکیل بازداشتی»، «بررسی لایحه cft در مجلس» ، «آخرین اخبار مربوط به آزمون وکالت 97 در نشست روسای اسکودا و کانون وکلای مرکز»، و «ابلاغ آیین نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی» از این جمله‌اند.

به گزارش ایسنا، مهمترین اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته را در زیر می‌خوانید.

اولین خبر مربوط به محکومیت هنگامه شهیدی بود که مصطفی ترک همدانی وکیل مدافعش روز شنبه 10 آذرماه به ایسنا گفت: موکلش از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب  به 12 سال و 9 ماه حبس محکوم شده است.

اتفاق مهم دیگر در روز 10 آذرماه مربوط به بازداشت یکی از مسئولان وصول درآمد شهرداری در اردبیل به اتهام اختلاس بود که  ناصر عتباتی دادستان اردبیل در این زمینه گفت: پیرو اعلام حراست شهرداری اردبیل و انجام تحقیقات دقیق مشخص شد که مسئول درآمد یکی از مجموعه‌های گردشگری شهرداری اردبیل نسبت به اختلاس در وجوه متعلق به شهرداری اردبیل اقدام کرده است.

همچنین آخرین خبر برای مالباختگان شرکت فایننشیال در شیراز موضوعی بود که علی صالحی  دادستان عمومی و انقلاب شیراز مالباختگان شرکت هرمی فایننشیال را برای طرح شکایت از این شرکت به شعبه 10 بازپرسی شیراز دعوت کرد.

در روز یکشنبه 11 آذرماه عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع اولیای دم فرزانه پوررجبی - وکیلی که در مقابل دادگستری لنگرود به ضرب گلوله کشته شد- از تعیین وقت رسیدگی به این پرونده در  روز ۱۹ دی ماه در شعبه سوم دادگاه کیفری یک شهرستان رشت خبر داد.

براساس این گزارش، ابوذرنصراللهی وکیل مدافع آرش کیخسروی 11 آذرماه به ایسنا گفت: امروز (یکشنبه) جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موکلم و قاسم شعله سعدی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و رای دادگاه طی روزهای آینده به ما ابلاغ خواهد شد.

محمدحسین آقاسی وکیل مدافع شعله سعدی نیز روز سه شنبه 13 آذرماه از آزادی موکلش با تودیع وثیقه خبر داد و به ایسنا گفت: بازپرس پرونده در دادسرا برای موکلم قرار وثیقه 300 میلیونی صادرکرده بود البته قرار کفالت 100 میلیون تومانی هم داشت.

براساس این گزارش، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان 12 آذرماه در برنامه تلویزیونی حالا خورشید، در پاسخ به سوالی در باره سرنوشت لایحه الحاق ایران به CFT گفت: اگر در مجمع تشخیص مصلحت، تشخیص داده شد که منطبق با مصالح ماست این مصوبه هم تصویب خواهد شد.

روز دوشنبه 12 آذرماه حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی  دادستان گرگان اعلام کرد که ضارب پرستار بیمارستان ۵ آذر که فردی سابقه‌دار و تحت تعقیب بود دستگیر شد.

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه 12 آذرماه آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسوولان عالی قضایی با بیان اینکه چندی قبل، وزیر امور خارجه انگلیس قبل از سفر به ایران با لحنی تکبرآمیز به دولت جمهوری اسلامی هشدار داده بود که از حبس دو تابعیتی‌ها خودداری کنید، گفت: مقاماتی نظیر وزیر خارجه انگلیس بدانند در جایگاهی نیستند که بخواهند به قوای نظام اسلامی در انجام وظایفشان هشدار دهند.

12 آذرماه مرکز امور مشاوران، وکلاء و کارشناسان رسمی قوه قضائیه اعلام کرد: با عنایت به درخواست داوطلبین پذیرش اختصاصی (بدون آزمون) مراکز مشاوره خانواده، مهلت ثبت نام در سامانه تا پایان روز جمعه مورخ ۱۳۹۷/۹/۲۳ تمدید می شود.

موضوع مهم دیگر در روز 12 آذرماه موضوع تجاوز به دانش آموزان اصفهانی بود که علی اصفهانی دادستان اصفهان در این زمینه گفت:  در پی وصول گزارشی مبنی بر آزار و اذیت چند دانش آموز در یکی از مدارس ابتدایی اصفهان دستور ویژه قضایی صادر و متهم این پرونده که یکی از اعضای انجمن اولیا و مربیان مدرسه بوده است با صدور قرار قانونی در بازداشت به سر می‌برد.

روز سه شنبه 13 آذرماه محمد مقیمی وکیل مدافع رضا خندان-همسر نسرین ستوده- از برگزاری جلسه دادگاه موکلش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و به ایسنا گفت: در جلسه دادگاه موکلانم ( رضا خندان و فرهاد میثمی ) در روز یکشنبه ۱۱ آذرماه، رضا خندان طبق اعلام قبلی‌اش در دادگاه حاضر نشد و به بنده هم اجازه ورود در دادگاه را ندادند.

بر اساس این گزارش، روز سه شنبه 13 آذرماه محمدرضا خاتمی از فعالان سیاسی اصلاح طلب برای ارائه پاره‌ای از توضیحات  به دادستانی احضار شد.

مرتضی شهبازی نیا رییس اسکودا در نشست خبری 13 آذرماه  در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه ارزیابی شما از سوالات آزمون وکالت ۹۷ چیست؟ آیا طرح این تعداد زیاد سوال اختلافی و قوانین خاص منطقی است؟ گفت:  آزمون سال ۹۷ از حیث نظم برگزاری و دقت آزمون بسیار مثال زدنی بود. هم ارزیابی خود سازمان سنجش به این ترتیب بود و هم نهاد وکالت این نظر را دارد. این آزمون بسیار منظم و دقیق برگزار شد.

سردار علی مویدی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور 13 آذرماه در جمع خبرنگاران در کرمانشاه گفت: ۲۰۰۰ پرونده تخلفات اقتصادی که ارزش آنها حدود دو هزار میلیارد تومان است، سال‌هاست معطل مانده است.

در پی این اظهارات، روز چهارشنبه 14 آذرماه  حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز دادستانی کل، را مأمور بررسی صحت و سقم اظهارات سردار مویدی کرد.

در جلسه 14 آذرماه هیأت نظارت بر صندوق توسعه ملی، با توجه اتمام مهلت دوره مسئولیت اعضای محترم هیأت نظارت طبق موضوع ماده (۱) دستورالعمل اجرایی هیأت نظارت بر صندوق توسعه ملی و تبصره آن،  قاضی ناصر سراج  به‌عنوان رئیس هیأت نظارت بر صندوق توسعه ملی به مدت دو سال ابقا شد.

به گزارش ایسنا، جلسه دادگاه تجدیدنظر اسفندیار رحیم مشایی که چندی پیش از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد، صبح روز چهارشنبه 14 آذرماه در شعبه 36 تجدیدنظر دادگاه انقلاب برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور روز چهارشنبه 14 آذرماه  در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز که با موضوع «شیوه‌ها و مهارت‌های دعوت به نماز» در دانشگاه سمنان برگزار شد، از سازمان زندان‌ها به عنوان یکی از دستگاه‌های برگزیده در امر اقامه نماز در این اجلاس با اهداء لوح تقدیر، تجلیل کرد.

همچنین موضوع مهم دیگر در روز چهارشنبه 14 آذرماه این بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

براساس این گزارش، روز پنج شنبه 15 آذرماه مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گلستان، حکم قطعی پرونده عرضه خارج از شبکه و گرانفروشی گندم را ۲۸۷ میلیارد ریال اعلام کرد.

براساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه روز جمعه 16 آذرماه با اعلام خبر ابلاغ آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی، گفت: مواعدی که برای ابلاغ، اعتراض و تجدید نظر خواهی وجود دارد در این آیین نامه کاهش یافته است.