آیا می‌دانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟

همیشه تلاش می‌کنیم تا در زندگی روزمره‌مان از غم و غصه دوری کنیم، اما گاهی اوقات گوش دادن به یک موسیقی غمگین حالمان را دگرگون می‌کند.

همیشه تلاش می‌کنیم تا در زندگی روزمره‌مان از غم و غصه دوری کنیم، اما گاهی اوقات گوش دادن به یک موسیقی غمگین حالمان را دگرگون می‌کند.

به گزارش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران ، موسیقی، ضرب، آهنگ، صدا، طنین و ... شاید بتوان زیباترین موسیقی را صدای امواج دریا، بارش باران و یا صدای رود دانست، اما حقیقت در موسیقی‌های اطراف ما چیز دیگری است.

موسیقی را بیان احساسات به وسیله اصوات می‌دانند که از این جهت برخی از آن‌ها غم انگیز و برخی دیگر شاد هستند، اما نکته جالب توجه در این بین، افرادی هستند که از گوش دادن به موسیقی‌های غم انگیز لذت می‌برند و امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا چرایی آن را بررسی نماید، پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

موسیقی چیست؟

موسیقی هنر بیان احساسات به وسیله‌ی صداهاست.

موسیقی تراوش احساسات و اندیشه‌های آدمی و مبین حالات درونی وی است.

این مطلب را از دست ندهید: با گوش دادن به موسیقی یخ ها تغییرات آب و هوایی برسی می‌شوند

موسیقی یا ترانه به هر نوا و صدایی گفته می‌شود که شنیدنی و خوش‌آیند باشد و انسان یا موجودات زنده را دچار تحول کند.

موسیقی بیان احساسات انسان  به وسیله اصوات است.

موسیقی هنری دارای نوا و سکوت است، ارائهٔ تعریف آکادمیک موسیقی موضوعی است که برای قرن‌ها مورد بحث و کشمکش صاحبنظران بوده است.

همچنان هیچ تعریفی از موسیقی وجود ندارد که مورد قبول همهٔ اهل این هنر باشد.

طبق یکی از پذیرفته‌شده‌ترین این تعاریف، موسیقی به اصواتی گفته می‌شود که آگاهانه تولید شوند.

شنیدن یک آهنگ آرام بخش و جذاب می‌تواند پایان‌پذیر خستگی روزانه شما باشد.

واژهٔ موسیقی ریشهٔ یونانی دارد و گرفته شده از کلمه Mousika و مشتق از کلمه Muse است و در عربی قَی تلفظ می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید: تاثیر گوش دادن به موسیقی بر فیزیک بدنی

از زمان منصور خلیفهٔ عباسی توجه به آثار یونانی آغاز شد و سپس در دوران هارون پنجمین خلیفهٔ عباسی (۱۹۸-۲۱۸ هـ) با تأسیس بیت‌الحکمه به اوج خود رسید.

مقارن همین دوران بوده است که واژهٔ موسیقی راه یافته و به‌تدریج جایگزین غناء عربی شده است.

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

موسیقی به دو بخش تقسیم می‌شود:

  • موسیقی ضربی

  • موسیقی بی ضرب

موسیقی ضربی به موسیقی‌هایی گفته می‌شود که دارای وزن باشد مانند آهنگ‌های شاد.

موسیقی بی ضرب آن است که دارای وزن معین و معلومی نباشد که بهترین نمونه آن آواز‌های موسیقی ایرانی است.

این مطلب را از دست ندهید: گوش دادن به موسیقی چه تاثیری بر مغزتان دارد؟

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

موسیقی از دید بزرگان

براساس مدارک موجود واژۀ موسیقی و هم‌خانواده‌های آن در مفاتیح‌العلوم خوارزمی و رسالهٔ موسیقی اخوان‌الصفاء دیده می‌شود که هر دو متعلق به سدهٔ چهارم هجری (دهم میلادی) است. خوارزمی در تعریف موسیقی می‌گوید: موسیقی به معنی پیوند آهنگ‌هاست… تعریف سادهٔ موسیقی یا صداهای موسیقایی، صداهای خوشایندی می‌شود که انسان از شنیدن آن‌ها احساس لذت می‌کند.

با بالا رفتن سطح فرهنگ و هنر معلوم شد صداهای خوشایند، صداهایی هستند که از نظمی خاص پیروی می‌کنند و بین آن‌ها نسبت‌های معینی وجود دارد. برای همین عدد در موسیقی دارای اهمیت بسیاری است. تا جائی‌که فیثاغورث معتقد است که عدد اصل وجود در آفرینش است.

این مطلب را از دست ندهید: افزایش قدرت و اعتماد به نفس با گوش دادن به موسیقی

پیروان او اجسام را هر یک عدد می‌پنداشتند و معتقد بودند که، چون کرات آسمانی و افلاک از یکدیگر فاصله‌های معینی دارند، از نسبت آن‌ها نغمه‌ها ساخته می‌شود و آواز‌ها در اصل ناشی از حرکت افلاک هستند.

  1. مرحوم خالقی در کتاب نظی به موسیقی می‌نویسد: ”موسیقی صنعت ترکیب اصوات و صداهاست به‌طوریکه خوشایند باشد و سبب لذت سامعه و انبساط و انقلاب روح شود. “

  2. ابوعلی‌سینا می‌گوید: موسیقی علمی است ریاضی که در آن از چگونگی نغمه‌ها، از نظر ملایمت و تنافر و چگونگی زمان‌های بین نغمه‌ها بحث می‌شود تا معلوم شود که لحن را چگونه باید تألیف کرد.

  3. ابونصر فارابی در احصاءالعلوم موسیقی را علم شناسایی الحان می‌داند که شامل دو علم است: یکی علم موسیقی عملی و دیگری علم موسیقی نظری. امروزه نیز این تقسیم‌بندی در موسیقی وجود دارد. افلاطون در تعریف موسیقی می‌گوید: ”موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح و جهانیان و بال به تفکر، و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی، و حیات به همه می‌بخشد. “

  4. و بتهوون در تعریف زیبای خود می‌گوید: موسیقی مظهری است عالی‌تر از هر علم و فلسفه‌

موسیقی سنتی ایران شالم قطعاتی است که در مجموع به‌عنوان ردیف موسیقی ایرانی گفته می‌شود. امتیاز موسیقی ایرانی در امکانات وسیع مقامی و ملودی‌های غنی آن است. این موسیقی هنری است بسیار ظریف و عمیق.

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

چرا بعضی از افراد از موسیقی غم‌انگیز لذت می‌برند؟

لذت ما از موسیقی غم‌انگیز، یک تناقض است. ما همیشه تلاش می‌کنیم تا در زندگی روزمره‌مان از غم و غصه دوری کنیم. بنابراین، چرا در هنر، مضامینی، چون فقدان را جویا می‌شویم، چرا عمیقا از غم و غصه لذت می‌بریم و از آن استقبال می‌کنیم؟

بعضی از افراد صرفه‌نظر از هر گونه حالت روحی که دارند، گوش دادن به موسیقی‌های غم‌انگیز را ترجیح می‌دهند.

این مطلب را از دست ندهید: تاثیر اعجاب‌انگیز موسیقی بر توانایی بدن هنگام ورزش کردن

شاید شما هم از این دسته افراد هستید. قطعه‌های کلاسیک و حزن‌انگیزی مثل «آمرزش‌خوانی» (Requiem) موتزارت قرن‌هاست که مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موسیقی‌ها حس فقدان و غصه را در ما تداعی می‌کنند.

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

این پدیده مدت‌هاست که محققان را سردرگم کرده است. اما اخیرا توانسته‌ایم اطلاعاتی درباره چگونگی لذت بردن از موسیقی به دست بیاوریم.

در یک پژوهش جدید، محققان پی برده‌اند که چرا بعضی‌ها بیش از دیگران از موسیقی اندوهناک لذت می‌برند. این طور که پیداست این موضوع به «همدلی» (empathy) مربوط است.

تحقیقات قبلا نشان داده است که افرادی که از تجربه‌های مختلف استقبال می‌کنند، در «کمال موسیقیایی» امتیاز بالایی می‌گیرند، اما افراد سیستماتیک، یعنی کسانی که علاقه‌ی زیادی به الگوها، سیستم‌ها و قوانین دارند، معمولا موسیقی‌های تند مثل راک و پانک را ترجیح می‌دهند.

اما در مورد موسیقی غمگین چطور؟ قطعا هیچ کس موسیقی غمگین را دوست ندارد، مگر اینکه احساسی که طی آن تجربه می‌شود، برخواسته از غصه‌ واقعی نباشد، بلکه نسخه‌ای از آن باشد.

بر اساس، نظر‌سنجی‌های زیاد و بزرگ‌مقیاسی که درباره تجربه مردم هنگام گوش دادن به موسیقی غمگین انجام شده است، می‌دانیم که این تجربه‌ها عموما در سه دسته قرار می‌گیرند.

این مطلب را از دست ندهید: اگر مشتری سرسخت گوش کردن موسیقی با هدفون هستید، حتما بخوانید!

برای بعضی از افراد معتقدند، موسیقی احساس افسوس و فقدان را عمیق‌تر و شدیدتر می‌کند. این احساسات به تجربه‌ها و خاطرات شخصی مرتبط هستند. این تجربه‌ها لذت‌بخش نیستند و هیچ توضیحی برای تناقض ارائه نمی‌دهند.

موسیقی غم انگیز در بعضی دیگر حس مالیخولیا را برمی‌انگیزد؛ به عنوان مثال، احساسی که در یک روز بارانی پس از باخت تیم مورد علاقه‌مان تجربه می‌کنیم.

اما عجیب‌ترین نوع تجربه، حس تحت تاثیر قرار گرفتن و متحول شدن است. توصیف این تجربه در قالب کلمات دشوار بوده، اما اغلب اوقات عمیق و لذت‌بخش است. هرچند که هر کسی نمی‌تواند آن را تجربه کند. پس چه کسانی می‌توانند؟

منطقا، کسانی که به راحتی احساس همدلی می‌کنند، به راحتی هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

آیا میدانید؛ چرا برخی از گوش دادن به موسیقی غمگین لذت می‌برند؟ / موسیقی از دید بزرگان

محققان برای آزمایش این فرضیه، روی ۱۰۲ شرکت‌کننده آزمایش کردند. آن‌ها برای این افراد موسیقی غم انگیز پخش کردند. تمرکز آن‌ها پخش موسیقی‌هایی بود که افراد قبلا آن‌ها را نشنیده بودند.

به این ترتیب، هرگونه عامل خارجی که بتواند بر احساس آن‌ها تاثیر بگذارد، حذف می‌شد. به عبارت دیگر، محققان می‌خواستند واکنش عاطفی شرکت کنندگان فقط برخواسته از موسیقی باشد و نه چیز دیگر.

محققان همچنین از شنوندگان خواستند تا اطلاعاتی از خودشان بدهند، از جمله اینکه معمولا چقدر در نوستالژی غرق می‌شوند و در حال حاضر حالت روحی، وضعیت سلامت و کیفیت زندگی‌شان چگونه است. محققان سلیقه‌ آن‌ها در موسیقی را ثبت کردند و میزان همدلی آن‌ها را هم سنجیدند.

بیشتر بدانید: آیا گوش دادن به صدای موسیقی زن حرام است؟

این موسیقی‌ها تجربیات متفاوتی را از حس آرامش و متحول شدن گرفته تا حس اضطراب و عصبی شدن را در افراد برانگیختند. شرکت‌کنندگانی که تحت تاثیر قرار گرفته بودند تجربه حس عمیق و لذت‌بخش و در عین حال احساس اندوه را گزارش دادند.

محققان پی بردند کسانی که از آن قطعه‌های اندوهگین موسیقی لذت بردند و تحت تاثیر قرار گرفتند، امتیاز بالایی در همدلی گرفتند. برعکس آن هم اتفاق افتاد. کسانی که همدلی پایینی داشتند، از این نوع موسیقی لذت نبردند.

علاوه بر این، یافته‌های محققان نشان می‌دهد که نه تنها همدلی بالا در لذت بردن افراد از موسیقی غمناک تاثیر داشت، بلکه این افراد قادر هستند خودشان را کنترل و فاصله‌شان را از این فرایند حفظ کنند.

فهم دگرگونی‌های عاطفی ناشی از موسیقی غم انگیز قطعا می‌تواند به ما کمک کند تا بتوانیم با استفاده از موسیقی به کسانی که از اختلالات عاطفی رنج می‌برند، کمک کنیم.