سفیر ایران: دیوان بین‌المللی کیفری در مظان عدالت گزینشی قرار نگیرد

سفیر کشورمان در لاهه گفت، لازمه موفقیت دیوان بین المللی کیفری، عدم اعمال استاندارد دوگانه و عدالت گزینشی است.

سفیر کشورمان در لاهه گفت، لازمه موفقیت دیوان بین المللی کیفری، عدم اعمال استاندارد دوگانه و عدالت گزینشی است.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران در دومین روز از  هفدهمین اجلاس دولت‌های عضو دیوان کیفری بین المللی که با حضور هیأت‌های نمایندگی کشورهای عضو و ناظر در لاهه برگزار شده است، ضمن تشریح دیدگاه‌ها و نظرات خود نسبت به آخرین تحولات و رویکردهای این  دیوان از تهدید آمریکا علیه دیوان بین المللی کیفری ابراز تاسف کرد.

علیرضا جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران و سرپرست هیأت ایرانی شرکت‌کننده در این اجلاس طی سخنانی، نظرات و مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

سفیر کشورمان در هلند با اشاره به بیستمین سالگرد تصویب اساسنامه دیوان کیفری بین المللی موسوم به اساسنامه رم، تاسیس دیوان کیفری بین المللی را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم جامعه بین‌المللی برای تعقیب، محاکمه و مجازات مرتکبین جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت، جنایت نسل کشی و جنایت تجاوز برشمرد.

وی در ادامه گفت: صلح و عدالت به عنوان دو ارزش مهم جهانی، از طریق دیوان کیفری بین المللی مورد توجه همزمان قرار می گیرد. صلح دائم با استقرار عدالت، معنا و مفهوم می یابد.

جهانگیری تأکید کرد که دیوان زمانی می تواند در راستای اهداف و اصول خود موفق شود که به هیچ عنوان در مظان اعمال استانداردهای دو گانه و  عدالت گزینشی قرار نگیرد و به عنوان نهادی قضایی بین المللی، به طور مستقل و بدور از اغراض سیاسی فعالیت کند.

سفیر کشورمان در لاهه با اشاره تلویحی به رویکرد دولت ترامپ و حملات اخیر برخی مقامات آمریکایی علیه دیوان کیفری بین المللی، اضافه کرد: متاسفانه به رغم اهمیت این نهاد قضایی بین‌المللی، ما شاهد اظهارات مخدوش کننده برخی مقامات یکی از دولت‌ها در تضعیف جایگاه دیوان و تهدید قضات و مقامات دیوان به تحریم و بازداشت بوده‌ایم.

سفیر کشورمان در لاهه با اشاره به تلاش‌های اخیر دیوان کیفری بین المللی برای رسیدگی قضایی به جنایات صورت گرفته در برخی از کشورها اعلام کرد، رسیدگی به وضعیت فلسطین نزد دیوان آزمونی را  پیش روی این نهاد بین المللی قضایی قرار داده است و انتظار می رود دیوان پاسخ لازم را برای استقرار عدالت همانند دیگر وضعیت‌ها و پرونده‌های مطروحه ارائه کند.

سرپرست هیأت ایرانی در بخش پایانی سخنرانی خود به فعالیت‌های مختلف کشورمان در خصوص دیوان کیفری بین المللی اشاره و بر اهمیت تعاملات بین جمهوری اسلامی ایران و این دیوان تاکید کرد.

وی با تبیین فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی نهادهای دانشگاهی و حقوقی ایران در تولید ادبیات مربوط به حقوق کیفری بین‌المللی به ویژه دیوان کیفری بین المللی، بر انجام رایزنی‌های انجام شده بین وزیر امور خارجه و دادستان دیوان و دیدار و ملاقات‌های اعضای کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس شورای اسلامی در دیوان اشاره کرد.

کشورهای عضو ضمن ایراد سخنرانی طی دو روز گذشته در این اجلاس با تاکید بر استقلال و بی‌طرفی و غیر سیاسی بودن دیوان به موضوعاتی مهمی چون ضرورت رسیدگی قضایی به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و همچنین جنایات جنگی رخ داده در افغانستان، رسیدگی قضایی به جنایات علیه بشریت در رابط با مسلمانان روهینجا اشاره کردند.

این اجلاس از ۱۴ آذر  آغاز شده و تا پایان هفته آینده ادامه خواهد داشت.