آمریکا هیچ گاه ایران را رها نخواهد کرد

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع شاخص های استکباری آمریکا برگزار شد.

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع شاخص های استکباری آمریکا برگزار شد.

آمریکا هیج گاه ایران را رها نخواهد کرد به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، سام مهدی ترابی کارشناس مسائل آمریکا در برنامه گفتگوی ویژه خبری که امشب(پنج شنبه، 15 آذر ماه) به موضوع شاخص‌های استکباری آمریکا اختصاص داشت، اظهار کرد: در علوم سیاسی می‌توان نام نوع ارتباط آمریکا با ایران را جنگ سرد نام نهاد که به معنای مقابله تمام عیار با کلیه ابزار، اما بدون جنگ نظامی است.

وی افزود:این جنگ به جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده و در واقع آمریکا وارث سیاست‌های بریتانیا است.

ترابی تصریح کرد: در تفکرات استراتژیکی غرب آسیا جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد و ایران نیز قلب این جایگاه ویژه است لذا اگر کشوری بخواهد بر دنیا مسلط شود باید بر قلب آسیا تسلط پیدا کند.

این کارشناس مسائل آمریکا بیان کرد: غرب آسیا شاه راه کل جهان بوده و نقطه‌ای است که کشور‌های جهان را به هم وصل می‌کند و در واقع بریتانیا این تفکر و استراتژی را ترسیم کرد و آمریکا نیز وارث این راهبرد است.

وی ادامه داد:به نظر می‌رسد چه جمهوری اسلامی بر ایران حاکم باشد و چه نظام دیگری، آمریکا هیچ گاه ایران را رها نخواهد کرد.

در ادامه برنامه هادی آجیلی کارشناس بین الملل گفت: بعد از جنگ جهانی دوم وقتی که امریکا به عنوان قدرت برتر غرب مطرح شد نگاهی از بالا به پایین شکل گرفت که تنها مختص ایران نیز نبود بلکه کشور‌های اروپایی و حیات خلوت آمریکا (آمریکای لاتین) را نیز در بر می‌گرفت، طبق این تفکر کشور‌ها یا باید به آمریکا وابسته باشند و یا باید برای استقلال خود بهایی را بپردازند.

وی افزود: امروز کشور‌های اروپایی نیز در برابر او رفتار و سیاست‌های عریان ترامپ موضع می‌گیرند به نحوی که اخیرا یکی از مقامات اروپا اظهار کرد که باید در برابر آمریکا منسجم باشیم تا بتوانیم هویت خود را حفظ کنیم، همچنین جان کری نیز طی سفری به اروپا به آن‌ها گفت که شما شرمنده نیستید که در برابر ترامپ دست به سینه نشسته اید؟

در حال تکمیل...