اگر اوپک توفق نکند چه می‌شود؟

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، اخیرا به خبرگزاری بلومبرگ گفته اگر اوپک نتواند به توافقی برای کاهش تولید برسد، قیمت نفت به ۴۰ دلار هر بشکه خواهد رسید.

اگر اوپک توفق نکند چه می‌شود؟


فرارو - در پی کاهش چشمگیر قیمت نفت در هفته‌های اخیر، برخی اعضای سازمان اوپک برای جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت، به فکر امضای یک توافق کاهش تولید افتاده‌اند. اما در این زمینه اجماعی میان اعضای این کارتل نفتی وجود ندارد.


به گزارش فرارو، آخر هفته جاری، سازمان اوپک در بحبوحه اختلافات داخلی‌اش، برای بررسی یک توافق کاهش تولید در وین جلسه برگزار می‌کند تا مجددا در بازار نفت تعادل برقرار کند و قیمت‌های نفت را بالا ببرد.


برای امضای چنین توافقی، اوپک به موافقت همه اعضا نیاز دارد. اما ایران، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اوپک، هشدار داده که رسیدن به توافقی در خصوص کاهش تولید به مقدار ۱.۴ میلیون بشکه در روز بعید است. حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، اخیرا به خبرگزاری بلومبرگ گفته اگر اوپک نتواند به توافقی برای کاهش تولید برسد، قیمت نفت به ۴۰ دلار هر بشکه خواهد رسید.


اردبیلی ضمن تاکید بر ضرورت کاهش چشمگیر تولید نفت اوپک، اعلام کرده که تا زمانی که تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران برقرار باشد، این کشور در هیچ توافق کاهش تولید شرکت نخواهد کرد. به گفته این مقام ایرانی، اوپک ممکن است نتواند در جلسه پیش رو در وین به توافقی برسد.


اخیرا، همزمان با اعمال تحریم‌های نفتی بر ایران، اختلاف‌نظر در سازمان اوپک بیشتر شده است. روسیه و عربستان، و برخی کشور‌های دیگر، از ژوئن گذشته تولید نفت‌شان را افزایش دادند. برخی معتقدند که این افزایش برای جبران نفت ایران در بازار بوده است. ایران نیز چندین بار از این افزایش ابراز نارضایتی کرده است. در حالی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، توافق کرده که بازار نفت را متعادل کنند، روز دوشنبه ناگهان قطر اعلام کرده که در سال ۲۰۱۹ از اوپک خارج خواهد شد. امری که انسجام این کارتل را تهدید می‌کند.


کاهش قیمت نفت، تقریبا برای تمام اعضای اوپک دردسرساز بوده است. قیمت فعلی نفت خام برنت حدود ۶۱ دلار است و این مقدار از آنچه اغلب تولیدکنندگان برای متوازن کردن بودجه ملی‌شان به آن نیاز دارند، کمتر است. ترامپ هم بر اوپک فشار می‌آورد که قیمت نفت را از این هم پایین‌تر بیاورد.


کشور‌های اوپک و غیر اوپک برای کاهش تولید نفت گروهی به نام اوپک پلاس تشکیل داده بودند و توافقی هم امضا کرده بودند. اما این توافق رو به پایان است و اختلافات میان اعضای این گروه، احتمال تمدید این توافق را کمتر کرده است.


کاظم‌پور در خصوص اینکه اوپک‌پلاس بتواند نهایتا توافق را تمدید کند، تردید دارد. او گفته کشور‌هایی که «در سه ماه گذشته بشکه‌‎هایی به بازار اضافه کردند، باید برای کاهش آن‌ها اقدام کنند».


کاظم پور حتی چشم انداز فروپاشی اوپک را هم مطرح کرده است. او تصریح کرده که «بخصوص میان تولیدکنندگان کوچک، نه در سطح قطر، یک حس ناامیدی چیره می‌شود.»، چون کاهش قیمت نفت و فقدان درآمد، به آن‌ها دلیلی برای رفتن داده است.