بیانیه شورایعالی‌ انقلاب فرهنگی به مناسبت روز دانشجو

شورایعالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای "دانشجوی مسلمان ایرانی" را به بازخوانی تاریخ پرافتخار مبارزات ضد استکباری ملت بزرگ ایران فرا خواند.

بیانیه شورایعالی‌ انقلاب فرهنگی به مناسبت روز دانشجو

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت فرارسیدن 16 آذر «روز دانشجو» "دانشجوی مسلمان ایرانی " را به بازخوانی تاریخ پرافتخار مبارزات ضد استکباری ملت بزرگ ایران فرا ‌خواند.

یک‌شنبه؛ حضور رئیسی در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

قالیباف: اگر به دانشجویان تکیه نکنیم مشکلات بیشتر می‌شود

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

روز 16 آذر که به درستی "روز دانشجو" نام گرفته است؛ در تاریخ مبارزات استقلال طلبانه ملت بزرگ ایران روزی توام با حزن و افتخار تلقی می‌شود؛ حزن ناشی از شهادت سه فرزند بیگناه این ملت و افتخار تقدیم شهید برای مبارزه با آمریکا و دولت کودتا.

شصت و پنج سال پیش و تنها بعد از 3 ماه از کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا، به عنوان فاتح این کودتای ننگین برای اعلام حمایت همه جانبه آمریکا از رژیم پهلوی وارد ایران می‌شد و دولت کودتا هم به منظور ابراز مراتب سرسپردگی خود به آمریکا تمام برنامه‌ریزی‌ها را برای یک استقبال باشکوه ترتیب داده بود.

اما آنچه در محاسبات آن دولت نامشروع و آمریکای جهانخوار دیده نشده بود؛ روحیه عزت طلب و مدافع استقلال دانشجوی ایرانی بود و همین روحیه در روز 16 آذر از حنجره دانشجویان دانشگاه تهران فریاد زده شد و سه دانشجوی مبارز شهیدان "بزرگ نیا"، " قندچی" و " شریعت رضوی" در دانشکده فنی دانشگاه تهران به ضرب گلوله ماموران دولت کودتا در خون خود غلطیدند و جرعه شهادت نوشیدند.

از آن تاریخ تا امروز ملت قدرشناس ایران همیشه یاد این فرزندان شهید خود را گرامی داشته و در همه برهه‌های حساس تاریخ معاصر و هر گاه عزت و استقلال کشور عزیزمان در تهدید بود؛ همان روحیه عزت طلب و مدافع استقلال کشورمان را از تهدید رهانیده است.

در جریان مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و در طول چهار دهه حیات پرافتخار نظام اسلامی و در مواقف حساسی مانند دفاع مقدس، جهاد علمی، ترویج فرهنگ اسلامی و ... همیشه " دانشجوی  مسلمان ایرانی" در خط مقدم بوده و  نشان داده است که خون و یاد همیشه جاوید شهدای 16 اذر هیچگاه فرو ننشسته و تضعیف نشده است.

امروز و در برهه حساس و حیاتی نبرد اقتصادی آمریکای جهانخوار بر علیه عزت و استقلال ملت ایران، باز هم " دانشجوی مسلمان ایرانی" در خط مقدم دفاع از آئین و میهن خود ایستاده است و به حول و قوه الهی در این نبرد نابرابر نیز سربلند و پیروز خواهد بود.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 16 آذر 1332 و همه شهدای دفاع از عزت و سربلندی ملت مسلمان ایران؛ "دانشجوی مسلمان ایرانی " را به بازخوانی تاریخ پرافتخار مبارزات ضد استکباری ملت بزرگ ایران به منظور تقویت و تعمیق روحیه ضد استکباری در این قشر پویا و پیشرو فرا می‌خواند.

انتهای پیام/