پیگیر لغو روادید برای انجام مراسم اربعین هستیم/ از هفته بعد اقدامات لازم را برای اربعین ۹۸ را آغاز می‌کنیم

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: هفته آینده جمع بندی ما از مراسم اربعین 97 پایان می‌یابد، لذا از هفته بعد اقدامات برای اربعین ۹۸ را آغاز خواهیم کرد.

پیگیر لغو روادید برای انجام مراسم اربعین هستیم/ از هفته بعد اقدامات برای اربعین ۹۸ را آغاز می‌کنیم به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، سید حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی عصر امروز (چهارشنبه 16 آذر) در آیین اختتامیه «سومین سوگواره بین المللی عبرات» که در سالن همایش وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: همکاران ما در ستاد مرکزی اربعین حسینی اقدامات فرهنگی، تبلیغی و آموزشی در طول سال انجام می‌دهند و این مراسم هم در راستای تقویت این مسیر است.

وی افزود: بخش‌های خدمات و اقدمات زیرساختی و تسهیل در مراسم اربعین مقدمه بوده و هدف ما در حوزه فرهنگی، تبلیغی و جلوه‌های معنوی اربعین است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: رمز ماندگار مراسم اربعین در مردمی بودن، به معنای واقعی آن است و زمانی که صحبت از مردمی بودن می‌کنیم برخی تصور می‌کنند که نقش نهاد‌های عمومی و دولتی باید کنار گذاشته شود، در حالی که آنها هم باید نقش خود به طور مناسب ایفا کنند.

ذوالفقاری تاکید کرد: به شرط زنده بودن و ادامه مسئولیت به هیچ فرد و یا سازمانی اجازه کار فردی در مراسم اربعین را نمی‌دهیم. اگر کسی بخواهد به صورت فردی در امور مربوط به اربعین وارد شود و با ستاد مرکزی اربعین هماهنگی لازم را نداشته باشد، قطعا برایش پیامد قضایی هم خواهد داشت.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه هفته آینده جمع بندی ما از مراسم اربعین 97 پایان می‌یابد، ادامه داد: از هفته بعد اقدامات برای اربعین ۹۸ را آغاز خواهیم کرد؛ لغو روادید برای انجام مراسم اربعین مورد پیگیری مستمرمان بوده است. امسال نیز در جلسات پیش رو، این موضوع را بامقامات عراقی مطرح می‌کنیم و امیدواریم مقامات عراقی به این مطالبه مردمی دوطرفه پاسخ دهند.

ذوالفقاری تصریح کرد: در بحث زیرساخت‌های مراسم اربعین این بنا را داریم تا سال آینده کار‌ها به نقطه مطلوب برسد، از مرحله بهبود اضطراری عبور کرده ایم و هم اکنون دنبال افزایش کیفیت هستیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی بیان کرد: دولت برای تکمیل جاده مهران-نجف و نیز اتصال راه آهن ایران به بصره به دستورات لازم را به وزیر راه داده است تا با عراق هم وارد مذاکره شوند و این دو پروژه را در اولویت قرار دهند. زیر ساخت‌های کشور باید آماده شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی افزود: متاسفانه امسال شاهد دو ناهماهنگی در مراسم اربعین بودیم که ستاد اربعین گشود در جریان آن نبود. نمی‌دانستیم که قرار است در عراق ارز به صورت دینار به زائران ایرانی داده شود، در جلسات بعدی مسئولان عراقی از این موضوع اظهار تاسف کردند که ما نمی‌دانستیم باید باستاد اربعین هماهنگ کنیم. اما این اقدام جلوه مطلوبی نداشت؛  حدود ۱۰درصد از زائران برای دریافت ارز ثبت نام کرده بودند اگر ۵۰درصد ثبت نام می‌کردند مشکلات بیشتر می‌شد.

رئیس ستاد اربعین کشور در پایان خاطرنشان کرد: مشکل دیگر در برگشت زائران به کشور بود که این امر هم بدون هماهنگی ستاد مرکزی اربعین صورت گرفته بود. تعداد ۷هزار دستگاه بدون هماهنگی باستاد به مرز عراق رفته بودند، حتی هماهنگی لب مرز هم انجام نشده بود.