فلاحت‌پیشه: اتحادیه اروپا تلاش ملموسی برای حفظ برجام نکرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه برجام نقطه عطفی در روابط ایران با اتحادیه اروپا و سایر کشورها بود، گفت: اتحادیه اروپا تلاش ملموسی برای حفظ برجام نکرد.

فلاحت‌پیشه: اتحادیه اروپا تلاش ملموسی برای حفظ برجام نکرد

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، امروز (چهارشنبه، 14 آذر) در دیدار "تاریا آنلی کرونبرگ"، مدیر اجرایی، شبکه رهبری اروپا در امور خلع سلاح هسته‌ای و امنیت اروپا با اشاره به یکجانبه‌گرایی آمریکا و خروج ترامپ از برجام،گفت: برجام نقطه عطفی در روابط ایران با اتحادیه اروپا و سایر کشورها بود که توسط ترامپ نادیده گرفته شد و اتحادیه اروپا هم تلاش ملموسی برای حفظ آن ننمود، این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران به واسطه اعتماد به اروپا و سایر طرف‌های مذاکره به تمامی تعهدات خود در این رابطه عمل کرد.

وی با تأکید بر نقش کشورش در از بین بردن ناامنی و ایجاد ثبات در منطقه، افزود: معتقدیم قدر این رویکرد مشارکت‌جویانه جمهوری اسلامی ایران توسط برخی کشورها نادیده گرفته شد، انتظار کمک نداریم، اما حداقل طبق مقررات منشور سازمان ملل و سازمان‌های تابعه نباید بیش از این تحت فشار قرار گیریم.

محسن رضایی در دیدار سفیر آلمان: از اروپایی‌ها گله‌مندیم

آصفری: اروپایی‌ها توانایی اتخاذ سیاست مستقل از آمریکا را ندارند

حبیبی: ظریف درباره گفتگوهای برجام اروپایی شفاف‌سازی کند

لاریجانی: اروپای مستقل به نفع کشورهای اروپایی است

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنانش مثلث پول، اسلحه و نفت را مانعی در برابر نگاه واقع‌گرایانه غرب به منطقه دانست.

فلاحت‌پیشه، سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با کشورهای جهان را داشتن تعامل سازنده با دنیا عنوان کرد.

وی همچنین رابطه با کشورهای شرق را به دلیل صرفه اقتصادی و کاهش موانع سیاسی به نفع کشورش دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان ضمن تأکید بر گذر شرایط دشوار تحریمی در کشورش بار دیگر خواستار پایبندی اروپاییان به تعهدات خود در قبال ایران شد.

همچنین "تاریا آنلی کرونبرگ"، مدیر اجرایی شبکه رهبری اروپا در امور خلع سلاح هسته‌ای، و امنیت اروپا در این دیدار با اشاره به سیاست چندجانبه‌گرایی اتحادیه اروپا، اظهار داشت: همه کشورهای اروپایی معتقدند عمل آمریکا در خروج  یکجانبه از برجام، نقض قوانین و قراردادهای بین‌المللی است و هیچ شکی در آن وجود ندارد.

**ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا روند سخت و دشواری دارد

وی افزود: شرکت‌های اروپایی تحت نظر اتحادیه اروپا نیستند، ضمن اینکه ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا روند سخت و دشواری دارد، انجام این عمل هر چند ممکن است سرعت نداشته باشد، اما اتحادیه اروپا در این زمینه صادق است و در همه سطوح تلاش می‌کند.

مدیر اجرایی شبکه رهبری اروپا در امور خلع سلاح هسته‌ای و امنیت اروپا در پایان ابراز امیداری کرد که شاهد تقویت روابط دوستانه ایران و اروپا باشیم.

انتهای پیام/