دیدار فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی هرزگوین با سفیر ایران

در دیدار سرلشگرماترین دوفر فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین با محمود حیدری سفیر ایران در سارایوو که در محل سفارت کشورمان انجام شد، در خصوص شرایط جاری در بوسنی هرزگوین تبادل نظر شد.

دیدار فرمانده نیروی نظامی اتحادیه اروپا با سفیر ایران در بوسنی

در دیدار سرلشگر«ماترین دوفر» فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین با محمود حیدری سفیر ایران در سارایوو که در محل سفارت کشورمان انجام شد، در خصوص شرایط جاری در بوسنی هرزگوین تبادل نظر شد.

به گزارش ایسنا، سرلشگر «ماترین دوفر» در این دیدار اظهار کرد: نیروهای نظامی اتحادیه اروپا موسوم به (یوفور) ضامن اجرای قرارداد دیتون در کشور بوسنی هستند و  در این راستا مشاوره‌هایی را به نماینده عالی جامعه بین‌الملل و نمایندگی اتحادیه اروپا در بوسنی ارائه می‌کنند.

فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین افزود: نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی در برخی امور غیر نظامی نیز فعالیت دارند و در زمینه آموزش پلیس و امداد رسانی در حوادث طبیعی نیز ماموریت هایی را به انجام می رسانند.

محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین در کنار ملت بوسنی قرار داشته و از یکپارچگی سرزمینی و حاکمیت ملی این کشور حمایت کرده است و همزیستی مسالمت آمیز برای همه اقوام و صلح پایدار برای این کشور را آرزو دارد.

سفیر کشورمان در این دیدار توضیحاتی در خصوص مناسبات جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین ارائه و ابراز امیدواری کرد که شرایط امنیتی در بوسنی هرزگوین به حدی ارتقاء یابد که نیروهای بوسنیایی مستقلاً قادر به تامین امنیت کشورشان و رفع هرگونه تهدید احتمالی باشند.

بر اساس این گزارش، پس از جنگ بوسنی هرزگوین که با دخالت سازمان ملل و استقرار نیروهای حافظ صلح پایان یافت، وظیفه تامین امنیت بوسنی و هرزگوین بر اساس قطعنامه شورای امنیت به عهده ترکیبی از نیروهای نظامی بین‌المللی موسوم به اسفور گذاشته شد و از سال ۲۰۰۴ نیروهای اتحادیه اروپا موسوم به یوفور جایگزین نیروهای اسفور شدند. تعداد نیروهای یوفور در حال حاضر ۸۰۰ نفر از ۱۹ کشور مختلف اروپایی را شامل می‌شود.