انگلیس و فرانسه نتوانستند مدرکی دال بر نقض قطعنامه 2231 از سوی ایران ارائه کنند

یک مقام روس با بیان اینکه فرانسه و انگلیس نتوانستند اثبات کنند که ایران قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده است، از غرب خواست تا به جای تحریم وارد مذاکره با تهران شود.

پرچم روسیه

یک مقام روس با بیان اینکه فرانسه و انگلیس نتوانستند اثبات کنند که ایران قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده است، از غرب خواست تا به جای تحریم وارد مذاکره با تهران شود.

به گزارش ایسنا، فئودور استرژیژوسکی سخنگوی هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس تصریح کرد: فرانسه و انگلیس که اعضای شورای امنیت را برای بررسی آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران گردهم آوردند، نتوانستند ثابت کنند که قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل نقض شده است.

این مقام روس در پاسخ به سوالی درباره نتیجه نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: فدراسیون روسیه هیچ اطلاعاتی دال بر اینکه ایران روز اول دسامبر یک موشک بالستیک آزمایش کرده که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده است، در دست ندارد.

وی افزود: انگلیس و فرانسه نیز هیچ کدام شواهدی که این (ادعا) را ثابت کند در بحث‌های این جلسه شورای امنیت ارائه ندادند.

استرژیژوسکی همچنین گفت که مسکو از غرب خواسته است تا به جای اعمال تحریم‌های جدید وارد مذاکره با ایران شوند.

وی در این باره تصریح کرد: به جای تحریم و تهدید، طرف‌های مربوطه باید وارد یک مذاکره تمام عیار بر مبنای احترام متقابل شوند.

سخنگوی هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: ما معتقدیم که ایران قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض نکرده است. قطعنامه‌ای که تنها حاوی یک درخواست از ایران است، نه یک ممنوعیت، برخلاف آنچه شرکای اروپایی ما از تهران می‌خواهند. قطعنامه می‌خواهد که ایران از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای پرهیز کند.

فئودور استرژیژوسکی خاطر نشان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به‌طور مکرر تائید کرده است که برنامه هسته‌ای ایران فاقد هرگونه جنبه‌های نظامی است. علاوه براین هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد ایران در حال ایجاد زیربنا برای ذخیره و تعمیرات تسلیحات هسته‌ای است.

به گزارش تاس، اعضای شورای امنیت سازمان ملل نتوانستند به این اتفاق نظر دست یابند که آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 بوده است. این قطعنامه در تائید توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 به تصویب رسید.

کارن پی‌یرس نماینده انگلیس در سازمان ملل در اظهاراتش در جلسه شورای امنیت مدعی شد که آزمایش موشکی اول دسامبر ایران مغایر با قطعنامه 2231 بوده است. وی اما نتوانست بگوید که ایران قطعنامه را نقض کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز ادعای مقامات را مبنی بر این تکرار کرد که این اقدامات ایران برخلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به ادعای مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران یک موشک بالستیک میان برد آزمایش کرده که قابلیت حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارد، گفت: آقای پمپئو هیچ اعتباری برای قطعنامه شورای امنیت قائل نیست و برخلاف تعهدات بین‌المللی از برجام خارج شدند اما دیگران را به خاطر اجرای برجام مجازات می‌کنند لذا از وی توقع بیشتری نیست.

وی با تاکید بر اینکه در برجام آزمایش موشک برای ایران ممنوع نشده است، گفت: در قطعنامه 2231 هم صرفاً در مورد موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است اما ممنوع نشده بلکه از ایران خواسته شده از این نوع موشک‌ها استفاده نشود.

ظریف یادآور شد: ایران به دنبال استفاده از سلاح هسته‌ای نیست، این موشک‌های ایرانی هم برای حمل سلاح هسته‌ای تولید نشده‌اند، در واقع موشک‌های تولیدی ما برای کلاهک متعارف طراحی شده‌اند.

وی با بیان اینکه برای طراحی موشک نقطه زن نیاز به کلاهک های متعارف است، تاکید کرد: اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد آزمایش موشک‌های ایرانی همانند گذشته از پایه غلط است، آنها بهتر است قطعنامه  2231 را مطالعه کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در پیامی توئیتری به ادعای آمریکا و غرب درباره اینکه آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 است واکنش نشان داد.

وی در پیام خود نوشت: به سخره گرفتن شورای امنیت سازمان ملل، شکست در تحقق تعهدات و پاسخگو بودن آمریکا برای عدم پایبندی را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد؛ خصوصا وقتی که خود آمریکا می‌پذیرد که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از توانایی‌های بازدارنده ایران جلوگیری نمی‌کند. به جای تضعیف قطعنامه 2231، بهتر است که همگی در جهت پایبندی به آن حرکت کنند.

برایان هوک در اواخر شهریور ماه نسبت به فریب‌آمیز بودن متن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرده بود.

وی در ادعاهای خود گفته بود که طبق این قطعنامه ایران نباید به فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالیستیک که توانایی حمل سلاح‌های هسته‌ای داشته باشد، بپردازد.

علاوه‌براین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به ادعای مایک پمپئو اظهار داشت: برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور طراحی می‌شود.

وی تاکید کرد: هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.

با این حال، شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست انگلیس و فرانسه در نشست روز سه‌شنبه خود به بررسی آزمایش موشکی ادعایی توسط ایران پرداخت که بدون نتیجه پایان یافت. آمریکا در این جلسه خواستار محکوم کردن آزمایش‌های موشکی ایران شده بود.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای در این نشست، آمریکا را به ایجاد سردرگمی در مورد عبارت بندی قطعنامه ۲۲۳۱ متهم کرد و گفت که فعالیت‌های موشکی‌اش مشروع و قانونی است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین تاکید کرد: این آمریکا است که صد در صد ناقض همین قطعنامه به شمار می‌آید چون به طور غیرقانونی از آن خارج شده است.