بعید است ترامپ موضعش در داشتن رابطه راهبردی با عربستان را تغییر دهد

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با وجود اینکه برخی از کشورها مانند آلمان و ترکیه بازنگری‌هایی در روابط‌شان با عربستان داشتند و محدودیت‌هایی در ارتباط با عربستان ایجاد کرده‌اند اما این فشارها محدود بوده است و تاثیر زیادی بر سیاست‌گذاری‌های عربستان نگذاشته است.

ترامپ بن سلمان

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با وجود اینکه برخی از کشورها مانند آلمان و ترکیه بازنگری‌هایی در روابط‌شان با عربستان داشتند و محدودیت‌هایی در ارتباط با عربستان ایجاد کرده‌اند اما این فشارها محدود بوده است و تاثیر زیادی بر سیاست‌گذاری‌های عربستان نگذاشته است.

دکتر سید احمد فاطمی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه انزوای عربستان  در جامعه بین‌الملل تحلیل درستی به نظر نمی‌رسد، اظهار کرد: این امکان وجود دارد که به علت برخوردهای سرد بین‌المللی نسبت به عربستان، این کشور به سمت روسیه گام بردارد.

وی ادامه داد: ارتباط عربستان با روسیه محدود و در حد هماهنگی سیاست‌ها در تولید نفت و مواردی از این قبیل خواهد بود و به رابطه راهبردی یا اتحاد راهبردی با روسیه و شرق منجر نخواهد شد، چرا که راهبرد بلند مدت عربستان رابطه و اتحاد با آمریکا خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی در واکنش به احتمال تغییر سیاست‌های آمریکا نسبت به عربستان بیان کرد: باید به میزان جدی بودن فشارهایی که به ترامپ وارد می‌شود با تردید نگاه کرد چراکه در امریکا یک فضای رسانه‌ای و یک فضای نخبگان تصمیم‌گیر در کنگره، سنا و دولت وجود دارد که هرچه از جریان خاشقجی و تحولات پیرامون آن فاصله می‌گیریم دیدگاه گروه تصمیم گیرنده ملایم‌تر و جو رسانه‌ای هم که به راه افتاده بود کاهش پیدا می‌کند.

فاطمی‌نژاد با اشاره به اینکه به مرور زمان مقداری از شدت فشارها و انتقادات نسبت به عربستان کاسته شده است، اظهارکرد: فشارهایی که از سوی تصمیم‌گیران به ترامپ وارد می‌شود شدید و منسجم نیست و اعتراضاتی به طور کلی مطرح می‌شود که تاکنون این اعتراضات به عنوان یک پیش نویس مصوب در طرح مجلس نمایندگان و سنا نرفته است و به یک فشار و سیاست مدون علیه ترامپ مبدل نشده است، پس انتظار اینکه ترامپ تصمیم و موضع خود را در رابطه راهبردی با عربستان تغییر دهد بعید به نظر می‌رسد.

وی افزود: علاوه بر این در روزهای اخیر در آمریکا تاکید می‌شود که ما باید از عربستان در مقابل ایران حمایت کنیم، یعنی ایده‌ای که دولت ترامپ و وزیرخارجه‌اش مطرح می‌کند این است که نباید فشار به عربستان باعث غفلت از ایران شود و عملا با این اهرم توانستند بخشی از افکار عمومی و رسانه‌های آمریکا را با خود همراه کنند و سیاست دولت ترامپ در قبال عربستان را توجیه کنند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی، درباره برخورد سران گروه 20 با بن سلمان تصریح کرد: تصاویر منتشر شده از نشست گروه 20 بیشتر از اینکه جنبه سیاسی و راهبردی داشته باشد یک نمایش رسانه ای محسوب می‌شد چراکه سران همه کشورهای عضو گروه بیست نگران این بودند که اگر با بن سلمان برخورد صمیمانه‌ای داشته باشند احتمالا در کشورشان مورد اعتراض قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: همچنین نوع برخورد سران گروه 20 با بن‌سلمان می‌تواند یک برخورد عاطفی باشد چراکه در روزهای اخیر بن سلمان با انتقادات زیادی به خاطر نقشی که طبق گفته‌های رسانه‌ها درقتل خاشقجی داشته مواجه بوده است و طبیعتا هیچ عقل سلیمی این رفتار را نمی‌پسندد بنابراین این رفتار میتواند یک برخورد عاطفی باشد.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد گفت: احتمال دارد عربستان به دلیل مشکلاتی که در جریان وقایع اخیر با آن مواجه شده است و همچنین برخوردهای سردی که از سوی سران کشورهای غربی تجربه کرده است،  تجدیدنظرها و اصلاحاتی در سیاست خارجی خود نسبت به ایران انجام دهد.

فاطمی نژاد افزود: مسایل دیگری هم تعیین کننده سیاست خارجه یک  کشور هستند و دیدگاه عربستان نسبت به ایران متاثر از رفتار ایران، وقایع منطقه ای و تغییر و تحولات در دستگاه سیاست خارجی عربستان است که در حال حاضر عملا هیچ‌گونه تغییری در این مولفه‌ها ایجاد نشده است پس نباید انتظار زیادی داشته باشیم که دیدگاه عربستان نسبت به ایران تغییر کند و به نظر می‌رسد کماکان این تنش در روابط ایران و عربستان ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: یمن یکی از مسایل منطقه‌ای تاثیر گذار در روابط دوجانبه ایران و عربستان است که البته طی چند هفته اخیر بحث هایی مبنی بر خاتمه بحران یمن مطرح شده بود که اگر به نتیجه برسد و مصالحه‌ای در این زمینه صورت گیرد طبیعتا یکی از زمینه‌های تنش ایران و عربستان از بین می‌رود و می‌توان به بهبود روابط ایران و عربستان امید داشت.