اگر FATF شرایط ما را نپذیرد، تعهد نمی‌دهیم

اگر FATF شرایط ما را نپذیرد، تعهد نمی‌دهیم

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده محلات، گفت: اگر FATF شرایط ما را نپذیرد، ما هم وارد تعهدات آن نمی شویم.

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی با اشاره به تصویب لایحه الحاق ایران به CFT اظهارداشت: در بسیاری از بندهای ۲۲ گانه شورای نگهبان که به این لایحه ایراد گرفته بود، بر خلاف شرع بودن این لایحه تاکید شده بود و انتظار ما این بود که در مجلس به جای ایجاد فضای احساسی، با گفتگو، یکدیگر را قانع کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه فضای خوبی امروز در جلسه علنی مجلس حاکم نبود و بهتر بود بحث های کارشناسی بیشتر مورد توجه قرار می گرفت و ابهامات و شبهات ما برطرف می شد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس متذکر شد: اخیرا رئیس CFT به صراحت اعلام کرده است که شروط ایران را نمیپذیرد و لازم بود که درباره این مسئله بیشتر صحبت می شد چرا که بسیاری از دشمن های ما با گردن کلفتی اظهارات خود را مطرح میکنند اما ما در فضایی کاملاً احساسی به این موضوع رسیدگی کردیم.

سلیمی با انتقاد از هیئت رئیسه مجلس که به وی اجازه بیان مخالفتش با این لایحه را ندادند، تصریح کرد: متاسفانه سوالات و ابهامات زیادی برای ما باقی مانده است و آقای ظریف هم به صراحت اعلام کرد که ضمانت نمیدهیم و بسیاری از شبهات همچنان برای ما باقی مانده است.

وی گفت: قرار بود کمیسیون امنیت ملی مجلس هرچند وقت یک بار گزارشی درباره روند اجرای برجام به مجلس ارائه دهد که ممکن است وزارت خارجه این گزارش های چند ماهه را به کمیسیون امنیت ملی ارائه داده باشد اما این گزارش باید از سوی کمیسیون امنیت ملی و از تریبون مجلس قرائت شود.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: اگر FATF شرایط ما را نپذیرد، ما هم وارد تعهدات آنان نمی شویم.