گسترش متحدان تهران از هندوکش تا دریای سرخ

استاد دانشگاه تهران گفت:در مقابل کاهش متحدان آمریکا شاهد افزایش متحدان ایران از هندوکش تا آسیای مرکزی و دریای سرخ هستیم.

استاد دانشگاه تهران گفت:در مقابل کاهش متحدان آمریکا شاهد افزایش متحدان ایران از هندوکش تا آسیای مرکزی و دریای سرخ هستیم.

آمریکا امروز کشور قبل از 11 سپتامبر نیست سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران در گفت‌‎وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به شیوه های مقابله با فشارهای ظالمانه آمریکا در سطح بین الملل گفت: آمریکا زمانی از ابزار تحریم علیه ایران استفاده می‌کرد، ولی امروز شاهدیم که کشور‌های دیگر مانند چین روسیه، ونزولا ،کوبا و ... هر روز شامل تحریم‌های جدید می‌شوند و این استفاده بیش از اندازه از ابزار تحریم سایر کشور‌ها را نگران کرده و واکنش هایی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این که در شرایط فعلی می توان تا اندازه ای از دلار آمریکا در مبادلات مالی بین کشورها صرف نظر کرد، افزود: فرصت خوبی است تا ایران با کشورهایی مانند چین توافق کرده و از ارزی همچون یوآن استفاده کند و در نتیجه سبد ارزی خود را گسترش دهد.

مرندی کاهش حضور و تاثیر دلار در مبادلات مالی بین المللی را باعث ایجاد انگیزه در کشورهای گوناگون دانست و تاکید کرد: هم اکنون ایران، روسیه، چین و اروپا انگیزه لازم برای این اقدام را دارند و در ادامه شاید آسیای مرکزی هم این کار را انجام دهد که همین موضوع باعث تضعیف دلار و موسسات مالی تحث هژمونی آمریکا خواهد شد.

وی ادامه داد: جایگزینی دلار با واحد های پولی دیگر، دشواری هایی برای ایران به دنبال دارد ولی در بلند مدت جایگزین نکردن دلار قطعا زیان بزرگتر، عمیق تر و دایمی خواهد داشت.

استاد دانشگاه در بخش دیگری از این گفت وگو افول آمریکا پس از یازدهم سپتامبر را  امری مشهود دانست و افزود: واشنگتن پس از این تاریخ در شرایط دشواری در زمینه های اقتصادی، تنش های داخلی ،انزوای بین المللی و بدهی های داخلی و خارجی قرار گرفته است، به طوری که  بانک های بین المللی هم  بدهی های واشنگتن را نخریده و بر عهده نمی گیرند.

وی درباره قدرت و تاثیر گذاری آمریکا در عرصه بین الملل تصریح کرد: آمریکا امروز از نظر قدرت دیگر کشور ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۰۱ نیست و البته ایران هم جمهوری اسلامی آن زمان نیست. چرا که هم اکنون شرایط داخلی متفاوت تری داریم و تهران و متحدانش از هندوکش تا آسیای مرکزی و دریای سرخ نفوذ و حضور دارند.

مرندی با اشاره به افزایش تعداد کشورهایی که با واشنگتن  دچار تنش شده اند، گفت: شرایط امروز آمریکا با گذشته تفاوت زیادی کرده و طبق شواهد می توان گفت که روند امور مثل گذشته بر وفق خواسته های آنها نیست.