دهقان: ایرادات مجمع تشخیص و شورای نگهبان برطرف نشود CFT خلاف منافع کشور است

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفت که اگر اشکالات مجمع تشخیص و شورای نگهبان به لایحه CFT برطرف نشود این لایحه خلاف منافع کشور است.

محمد دهقان

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفت که اگر اشکالات مجمع تشخیص و شورای نگهبان به لایحه CFT برطرف نشود این لایحه خلاف منافع کشور است.

به گزارش ایسنا، محمد دهقان به عنوان مخالف تصویب لایحه‌ الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس گفت: وقتی طرح یا لایحه‌ای مصوب می‌شود به شورای نگهبان فرستاده می‌شود و شورا ایراد می‌گیرد که مجلس نمی‌تواند در مواردی که شورای نگهبان وارد نشده، وارد شود و چیزی را بررسی کند.

وی اضافه کرد: در تبصره ماده واحده شورای نگهبان هیچ ایرادی نگرفته بود. تنها به دلیل این که نوشته شده بود « لیست سیاه» و شورای نگهبان گفته بود لیست سیاه نداریم این کلمه باید به عنوان « لیست کشورهای غیر همکار» تغییر کند. خود دوستان در داخل لیست سیاه را مطرح کردند و آن را در ادبیات سیاسی کشور جا انداختند.

این نماینده مجلس اضافه کرد:‌ کمیسیون امنیت ملی حق ورود به این تبصره را نداشته. جز این که باید عبارت لیست سیاه را به « کشورهای غیر همکار» تغییر می‌داد. ضمن این که در زمان تصویب لایحه کمیسیون عدد نداشته و تنها ۱۵ نفر در جلسه بودند که لازم است آقای فلاحت پیشه توضیح دهد.

دهقان تصریح کرد:‌ در نظر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مطلبی آمده که می‌گویند اگر این اشکالات برطرف نشود خلاف منافع کشور است. من به آقای ظریف هم گفتم بیانیه آخر FATF را بخوانید به محض این که ما شروط را می‌نویسیم گروه FATF می‌نویسد که این شروط وافی به مقصود نیست.