انتقاد نماینده مردم بهشهر در مجلس به انتقال آب خزر به استان سمنان

نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ درصد سانتی‌متر به حدود منفی ۲۷ سانتی‌متر رسیده و تالاب بین‌المللی میان‌پاله در اثر پس‌روی آب خزر خشک شده است.

علي محمد شاعري

نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ درصد سانتی‌متر به حدود منفی ۲۷ سانتی‌متر رسیده و تالاب بین‌المللی میان‌پاله در اثر پس‌روی آب خزر خشک شده است.

به گزارش ایسنا، علی‌محمد شاعری در نطق بین دستور امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، در انتقاد به طرح انتقال آب خزر به استان سمنان، خطاب به رییس‌جمهور متذکر شد: شما در سفر به سمنان از انتقال آب خزر به استان محل تولدتان صحبت کرده‌اید شما را به مراسم کلنگ‌زنی رییس‌جمهور قبلی ارجاع می‌دهم، ایشان هم متولد استان سمنان بود، ۱۰ سال قبل کلنگ را در ساری زد اما مازنی‌ها، گیلانی‌ها و گلستانی‌ها اجازه ندادند این طرح غیرکارشناسی و ضد محیط زیستی اجرایی شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مگر اطلاع ندارید تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ درصد سانتی‌متر به حدود منفی ۲۷ سانتی‌متر رسیده است؟ مگر نمی‌دانید تالاب بین‌المللی میان‌پاله در اثر پس‌روی آب خزر خشک شده است؟ تالاب گمیشان و انزلی در حال خشک شدن است؟ مگر اطلاع ندارید که با انتقال آب خزر میزان شوری آب شدت کاهش می‌یابد و پس‌روی آب افزایش می‌یابد و توسعه سه استان گیلان، مازندران و گلستان با خطر مواجه می‌شود؟ شما قول داده بودید دریاچه ارومیه را احیا کنید، ما از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم مرحمت کنید خزر را به روز این دریاچه نیدازید.

وی ادامه داد: ۱۰ میلیون مردم شمال کشور اجازه نخواهند داد این اقدام غیرکارشناسی و ضدمحیط زیستی اجرایی شود.

نماینده مردم بهشهر در مجلس از وزیر اطلاعات به دلیل صدور مجوز آزادسازی نماد گردشگری استان مازندران یعنی کاخ صفی‌آباد تشکر کرد.

شاعری خطاب به وزیر جهادکشاورزی متذکر شد: با وجود واردات یک میلیون تن برنج در نیمه اول سال جاری چرا همچنان وارد این محصول آزاد است؟ آیا این کار اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل است؟ ۲.۲ تن برنج تولید می‌کنیم که با یک میلیون تن برنج وارد شده نیاز کل سال تامین می‌شود، چرا اجازه می‌دهید برنج همچنان وارد شود؟ برای صادرات مرکبات چرا اقدامی نمی‌کنید؟ قیمت مرکبات روی درخت در مازندران کیلویی ۱۵۰۰ تومان است در صورتی که هزینه تولید و جان‌آوری مرکبات بیش از کیلویی ۲۰۰۰ تومان است، این چه حمایت از تولید داخلی است؟

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از دولتمردان خواست تا با اختصاص ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه تفاهم‌نامه امضا شده برای لایروبی آب‌بندانهای سه استان شمالی را اجرایی شود.