آغاز بررسی مجدد لایحه موسوم به CFT در صحن علنی + پیشینه و اظهارات

دویست و شصت و چهارمین جلسه علنی مجلس، راس ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه و با ۸۸ کرسی خالی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و دومین دستور این جلسه بررسی لایحه موسوم به CFT است.

خبرگزاری میزان- دویست و شصت و چهارمین جلسه علنی مجلس، راس ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه و با ۸۸ کرسی خالی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و دومین دستور این جلسه بررسی لایحه موسوم به CFT است.

لایحه موسوم به CFT به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، دویست و شصت و چهارمین جلسه علنی مجلس، راس ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه و با ۸۸ کرسی خالی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.


علی‌اصغر یوسف‌نژاد در غیاب سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی دبیر هیئت رئیسه، دومین دستورکار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی را بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره بررسی «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم» موسوم به CFT - که از شورای نگهبان بازگردانده شده است - عنوان کرد.

این لایحه ۲۰ خرداد سال جاری در صحن علنی مجلس مطرح شد، اما پیرو انتقادات گسترده به مدت دو ماه به تعویق افتاد. مجدا ۱۵ مهر سال جاری در صحن علنی مجلس مطرح و علی‌رغم انتقادات فراوان به تصویب رسید.

اما شورای نگهبان در تاریخ ۶ آبان سال جاری با ۲۲ ایراد منطبق با شرع و قانون اساسی این لایحه را به مجلس بازگرداند تا دوباره بررسی و تصویب شود.

بیشتر بخوانید: شورای نگهبان با تهدید عقب‌نشینی نمی‌کند

عباسعلی کدخدایی ۱۳ آبان ۹۷ و همزمان با حماسه حضور گسترده مردم در یوم‌الله ۱۳ آبان اعلام کرد: شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

بیشتر: کنوانسیون در اصل در یک نقطه‌ای پخت و پز می‌‌شود

نمره ٢٠ به شورای نگهبان
محمد حسینی همزمان با ۱۳ آبان سالروز مبارزه با استکبار و تصمصم شورای نگهبان درباره لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» موسوم به CFT گفت: شورای نگهبان با رد CFT آن هم با طرح ٢٠ اشکال اساسی که بعضا قابل اصلاح نیستند، نمره ٢٠ را در این مورد برای خود ثبت کرد.

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب تاکید کرد: شورای نگهبان وظیفه صیانت از شرع و قانون اساسی را به خوبی انجام داد. خداقوت و جزاکم الله خیرا.

قدم با چشم‌های بسته
کدخدایی پیشتر گفته بود: هنگام بررسی کنوانسیون پالرمو، شورای نگهبان با ایراداتی نیز در ترجمه آن مواجه گشت و مجلس آن‌ها را اصلاح کرد. در CFT نیز واژه لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه‌ای وجود ندارد. اکنون باید سوال شود چگونه این مصوبات تصویب شدند؟ آیا ایرادات شورا سیاسی است یا ...؟

عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین پیرو اعلام ایرادات شورای نگهبان به لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به «سی اف تی» گفته بود: دیروز که نظر شورای نگهبان در مورد CFT منتشر شد، برخی ظاهرا بدون آنکه متن کامل نظرات را دیده باشند، آن را سیاسی خواندند و یادداشت‌های آماده را منتشر کردند! اکنون باید پرسید، چرا برخی مایلند با چشم‌های بسته قدم بردارند؟

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید در مورد ماجرای ایران و FATF بدانید

جلسه کمیسیون امنیت ملی
همچنین علی نجفی‌خوشرودی پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگا میزان با اشاره به جلسه عصر روز ۶ آذر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس شورای اسلامی در لایحه CFT با حضور نماینده شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در نهایت اعضای کمیسیون با رویکرد حقوقی و بعد از توضیحات نماینده شورای نگهبان برخی از مواد را اصلاح کردند و در خصوص برخی از مواد بر نظر قبلی خود اصرار نمودند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: نهایتا این موضوع جهت تصمیم‌گیری نهایی به صحن مجلس شورای اسلامی ارسال شد. اگر مجلس نیز بر مصوبه خود اصرار کند، لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در ابتدای جلسه کمیسیون، سردار «غلامحسین غیب‌پرور» رئیس سازمان بسیج مستضعفین و همکارانش حضور پیدا کردند و آخرین وضعیت، اقدامات و برنامه‌های این سازمان و مسائل و مشکلات آن را مطرح کردند.

بیشتر بخوانید: پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به شبهه «به موقع ارسال‌نکردن نظرات هیئت عالی نظارت»

چاره مذاکره
جواد کریمی‌قدوسی ۲۰ آبان در نوشتاری گفت: دولت تمایل و تلاش پنهان بر القای این موضوع دارد که چاره‌ای به غیر از مذاکره وجود نخواهد داشت!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: همان تیم‌هایی که روزی اصرار داشتند تا با آمریکایی‌ها مذاکره نکنیم، به توافق هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنیم، حال همان تفکر اصرار دارد که تا بهCFT و FATF نپیوندیم و با آمریکامذاکره نکنیم، مشکلمان حل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: پاسخ دفتر مقام معظم رهبری به نامه رئیس مجلس درباره لوایح FATF در مجلس قرائت شد

کمیسیون امنیت ملی برخلاف آیین نامه داخلی مجلس ماده واحده لایحه CFT را بررسی کرده است
محمد دهقان طی تذکری با استناد به مواد ۱۹۸ و ۱۹۹ آیین نامه داخلی مجلس، در جریان بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: وقتی که طرح و لایحه‌ای در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال می‌شود و شورا درباره آن ایرادی نمی‌گیرد کمیسیون دیگر نمی‌تواند درباره چیزی که شورای نگهبان نسبت به آن ایرادی را ذکر نکرده وارد بررسی شود.


وی با اشاره به تبصره ماده واحده لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بیان داشت: در تبصره ماده واحده این لایحه آمده: دولت صرفا پس ازخارج شدن جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) سند الحاق را نزد امین اسناد تودیع نماید. با این حال شورای نگهبان به این موضوع ایرادی نگرفته فقط عنوان کرده که کلمه لیست سیاه مبهم است که اتفاقا باید گفت: نظر شورای نگهبان در این رابطه دقیق عنوان شده است.


دهقان با بیان اینکه ما لیست سیاه بر اساس کنوانسیون نداریم ، تاکید کرد: باید گفت: برخی دوستان در داخل کشور این موضوع را مرتبا تکرار می‌کنند که این موضوع در ادبیات سیاسی جا افتاده است در حالی که ما لیست کشور‌ها غیر همکار داریم؛ لذا شورای نگهبان در این رابطه تنها عنوان کرده که این کلمه اصلاح شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان داشت: اصولا کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی برخلاف آیین نامه امده و تبصره‌ای را که مجلس تصویب کرده را حذف کرده و متن آن را ۱۸۰ درجه تغییر داده است بنابر این کمیسیون امنیت ملی حق ورود به این تبصره را نداشته است به جز تغییر کلمه لیست سیاه.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به فرآیند تصویب این ماده واحده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بنده زمانی که از برخی دوستان درباره این مصوبه سوال کردم، دوستان این کمیسیون به بنده گفتند که تعداد نمایندگان برای بررسی این مصوبه به حدلازم نرسیده بوده است. یعنی تعدادی از اعضای کمیسیون در جلسه حضور نداشتند که نیاز است ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این رابطه توضیح دهد.


دهقان در ادامه با اشاره به مفاد اصلی الحاق کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بیان داشت: هم از نظر شورای نگهبان و هم از منظرهیئت مجمع تشخیص مصلت نظام دو مطلب عنوان شده است.


وی گفت: شورای نگهبان وهیئت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته اند که اگر اشکالات مربوط به این لایحه برطرف نشود این موضوع خلاف امنیت ملی کشور است.


عضو کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس افزود: به دلیل اینکه دوستان ما در کمیسیون امنیت ملی نتوانسته اند این اصلاحات را اعمال کنند و بر اکثر بند‌های این لایحه اصرار ورزیدند لذا ثابت کردند که نظر شورای نگهبان و هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلت نظام درست بوده و برخی موارد خلاف منافع ملی کشور است.


در ادامه شهروز برزگر در موافقت با گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم گفت: همواره در جواب آقای دهقان باید بگویم که در زمان بررسی ماده واحده این لایحه تعداد اعضای کمیسیون در حد نصاب بوده است و ما عدد داشته ایم.


وی افزود: باید بگویم ما در زمان بررسی این لایحه شروطی را تعیین کرد ایم و گفته ایم که اگر شروط ما پذیرفته نشود عضو CFT و FATF نخواهیم بود.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور نمایندگان شورای نگهبان وبرخی دیگر از صاحبنظران در زمان بررسی این لایحه در کمیسیون گفت: ما همه نظرات را پیرو این لایحه از مسئولین اخذ کرده ایم.


وی گفت: ما نباید در شرایط فعلی و در شرایط تحریم بهانه به دست دشمنان خود بدهیم.


برزگر تاکید کرد: همچنین باید اذعان داشت که کمیسیون هیچ موردی را برخلاف منافع ملی پیرامون این لایحه تصویب نکرده است.


تکملی می شود